Proiect didactic Formar are ea ab abiilitaţilor de comunicare
Profesor psihopedagog MITU MONICA SCOALA SPECIALA DE ARTE SI MESERII SLOBOZIA
DATA: 24.02.2012 CLASA: a IV-a –deficiente severe ,profunde si/sau asociate ARIA CURRICULARA: Limba si comunicare DISCIPLINA : Formarea abilitaţilor de comunicare UNITATEA DE INVATARE : Lexic si semantica SUBIECTUL LECTIEI: „CASA MEA – Imbogatirea vocabularului ”
TIPUL LECTIEI : Mixta Forma de organizare a activitatii Timp alocat : 45 minute
: Frontala
OBIECTIV GENERAL : Îmbogăţirea vocabularului activ şi pasiv prin utilizarea cuvintelor din câmpul lexical al cuvântului ,, casa ’’. OBIECTIVE OPERATIONALE : A. Cognitive :
O1 - Sa identifice si sa denumească corect fiecare camera a unei case ; O2 - Sa cunoască utilitatea fiecărei camere ; O3 - Sa denumească corect obiectele de mobilier specifice fiecărei încăperi din casa ; O4 - Sa prezinte celorlalţi elemente din camerele propriei case ; O5 – Sa utilizeze informaţiile aflate in context adecvat ; O6 – Să se exprime oral cat mai corect, precis şi clar ; B. Psiho –motorii :
O7 - Sa se orienteze cat mai bine in spaţiul propriei case si a oricărei alte locuinţe . C. Afectiv –atitudinale : O8 – Sa –si formeze deprinderea de a asculta cu cat mai multa atenţie un mesaj oral ;
O9 – Să manifeste interes pentru participarea la lecţie şi dorinţă de afirmare; O10 - Sa coopereze cu colegii in vederea realizării sarcinilor . 2
STRATEGIA DIDACTICA METODE SI PROCEDEE : conversaţia euristica, explicaţia, descrierea ,povestirea, jocul didactic . MIJLOACE DIDACTICE : planşe : CASA MEA, HOL, BAIE, DORMITOR, BUCATARIE, SUFRAGERIE , DEBARA , CAMARA, BALCON
, BECI/PIVNITA, PODUL CASEI , o casuta din carton,jetoane cu obiecte de mobilier si decor,ferestre, uşi, scara interioara, insigne.
Biliografie 1. Cosmovici Andrei – Psihologia şcolară, Polirom, Iaşi, 1998 2. Cucoş Constantin – Pedagogie generală, Editura Polirom, Iaşi, 2000 3. Radu Gheorghe – Psihopedagogia dezvoltării şcolarilor cu handicap, Editura Didactică şi Pedagogică RA, Bucureşti, 1999 4. Păunescu Constantin, Muşu Ionel – Metodologia învăţării matematicii la deficienţii mintali, Editura Didactică şi Pedagogică Bucureşti, 1981 5. Gherguţ Alois – Sinteze de psihopedagogie specială, Ghid pentru concursuri şi examene de obţinere a gradelor didactice, Editura Poliorom, Iaşi, 2005 6. Şchiopu Ursula, Verza Emil – Psihologia vârstelor, Bucureşti, Editura Didactică şi Pedagogică, 1995 7. www.edu.ro 8. www.didactic.ro 9. www.albumespicasa/departamento orientacion .com
3
DESFASURAREA LECTIEI
ETAPELE LECTIEI
1. MOMENT ORGANIZATO RIC 2. CAPTAREA ATENTIEI
T OB I . M OP P
1
STRATEGIA DIDACTICA ACTIVITATEA PROFESORULUI
ACTIVITATEA ELEVILOR
Asigur condiţiile organizatorice şi psihologice necesare pentru desfăşurarea eficientă a lecţiei.
5 O8 Ora trecuta am vorbit despre Alba ca Zăpada si O9 cei 7 pitici . Ia sa-mi spuneţi unde locuia Alba ca Zăpada la începutul povestii ? Intr-un palat ,fiindcă era fata de imparat . Dar pitici unde locuiau ? In pădure intr-o casuta Dar voi unde locuiţi ? Eu de exemplu stau la bloc, asta înseamnă ca sunt mai multe case,ce se numesc apartamente construite unele peste altele Ia sa vedem voi unde locuiţi ?Cine sta la bloc sa ridice mana ?Dar la casa ? O casa poate sa fie mica sau mai mare . Poate sa locuiască o singura persoana in ea sau mai multe , uneori chiar si mai multe familii împart aceeaşi
METODE SI PROCEDEE
MIJLOACE DE INVATAMAN T
EVALUARE
Conversaţia euristica Asculta cu atenţie .
Conversaţia euristica
Planşa „Casa Frontala mea ”
Răspund la întrebări . Aprecieri verbale Descrierea Explicaţia Ridica mana copiii care stau la bloc. Ridica mana copiii care stau la casa . 4
casa . Afişez planşa „Casa mea ”.
3. ANUNTAREA TEMEI
4. DIRIJAREA ACTIVITATII
1 O8 O9
3 0
O1 O2 O3 O4 O6 O8 O9 O10
Sunt atenţi la explicaţiile profesorul Oricât de mare ar fi si indiferent cate persoane Sunt atenţi la locuiesc in ea, orice casa are camere amenajate explicaţiile profesorul special scopurilor in care sunt folosite. Despre denumirea camerelor din casa voastră si destinaţia lor vreau sa vorbim astăzi . Fiţi atenţi, pentru ca după discuţia pe care o vom purta o sa aveţi ca sarcina sa ma ajutaţi sa pun in fiecare camera din casuta de pe masa ceea ce lipseşte. Pe catedra învelita , sta o casuta de papusi care are doar câteva obiecte de mobilier si pe care dezvelesc acum,dar o las cu spatele la clasa ca sa nu le distrag atenţia. Deci lecţia de astăzi de la Abilitaţi de comunicare are titlul „Casa mea ”. Afişez la tabla planşe cu diferite camere ale casei si discutam pe rând despre fiecare . In funcţie de ceea ce spun copiii ca exista in fiecare camera, voi adăuga si eu elemente pe planşele afişate. Ia sa-mi spună cineva când intraţi pe uşa casei voastre in ce camera va aflaţi ? In HOL. Copii trebuie sa Ce obiecte de mobilier se găsesc in hol de răspundă ca in hol. obicei ? - un cuier /un dulap de haine. - un dulap de pantofi . - o masuta mica pe care sa sprijinim Enumera elementele cumpărăturile geanta când intram. de mobilier din hol. - O oglinda mare in care sa ne putem vedea cum arătam când ieşim pe uşa . - Maşina de spălat/frigiderul –atunci când ele nu încap in alta parte . Voi ce altceva mai aveţi pe hol ? Deci pe hol va descaltati si va daţi gecile jos. 2,3 copii spun ce au ei Apoi mergeţi sa va spălaţi pe mâini . acasă pe hol.
Explicaţia
Frontala Aprecieri verbale
Conversaţia euristica
Explicaţia
Planşele: Frontala HOL,BAIE, DORMITOR, BUCATARIE Aprecieri SUFRAGERIE verbale DEBARA CAMARA BALCON BECI/PIVNITA PODUL CASEI,
jetoane obiecte mobilier decor .
cu de si
Conversaţia euristica 5
O1 O2 O3 O4 O6 O8 O9 O10
O1 O2 O3 O4 O6 O8 O9 O10
Cum se cheamă camera unde mergem sa ne spălam ? BAIE . Ce altceva mai facem in baie ? Nevoile fiziologice: pipi si caca. Ce trebuie sa existe obligatoriu in baie ? - o chiuveta - o toaleta - o cada cu dus/un dus - un cuier /suport de prosoape . - un dulăpior/suport pentru produsele cosmetice. - Suportul de hârtie igienica. Voi ce altceva mai aveţi in baia voastră de acasă ? Bun ne-am spălat ,acum voi ce faceţi ? Eu de obicei când ajung acasă, ma spăl si ma schimb. Ca sa ma schimb trebuie sa ajung la şifonier . Voi unde aveţi şifonierul ? IN DORMITOR. Acolo este si dulapul meu de haine. Ce altceva mai faceţi in dormitor ? Dormim . Deci ce obiect de mobilier este necesar ca sa putem dormi ? Patul Sa vedem in Dormitor avem : - şifonierul - patul - una/doua noptiere –dulăpioare mici langa pat. - O comoda - un dulap cu /fara oglinda sau sertare . - Radio /televizor –deşi nu este indicat. - O etajera cu carti. De obicei in casele unde sunt mai multe dormitoare unul este al părinţilor si unul al copului. Spre deosebire de camera părinţilor in camera copilului pot sa mai fie : - un birou unde sa scrie - un computer /calculator. - etajere/dulap cu jucării si carti.
Răspund la întrebări.
Enumera elementele de mobilier din baie. Explicaţia
2-3 copii spun ce are in plus sau in minus baia lor de acasă . Conversaţia Sunt atenţi la euristica explicaţiile profesorul si răspund când sunt solicitaţi . Enumera elementele de mobilier din dormitor.
Sunt atenţi la explicaţiile profesorul Explicaţia Enumera elementele de mobilier din camera 6
O1 O2 O3 O4 O6 O8 O9 O10
O1 O2
Cine are camera lui ? Ce mai ai in plus in camera ta ? Ce mai aveţi in plus ceilalţi in dormitor?Cu cine impartiti dormitorul ? De obicei bebeluşii si copii împart dormitorul cu părinţii, fiindcă părinţii vor sa se asigure ca cel mic este supravegheat si in timpul somnului . In dormitor se retrag copii când vin musafiri la părinţi … Bun, am venit de la şcoala , m-am spălat, m-am schimbat si acum vreau sa mănânc. Unde merg ? LA BUCATARIE. Deci bucătăria este camera unde se prepara, se păstrează si se serveşte mâncarea. Sa vedem ce obiecte de mobilier găsim in bucătărie : - aragazul - frigiderul - masa - scaunele - dulapuri si sertare de depozitare a veselei (farfurii, linguri, pahare) a alimentelor si oalelor si cratiţelor. - centrala termica - alta aparate de preparat mâncare : cuptor cu microunde ,cafetiera, prăjitor de pâine , sandvici maker , robot de bucătărie . - maşina de spălat . Atenţie la aragaz si la celelalte aparate ! daca simţiţi miros de gaz sau de fum anunţaţi imediat părinţii si nu umblaţi la aparatele pe care nu ştiţi sa le folosiţi , chemaţi in ajutor un părinte sau un frate/o sora mai mare. Si după ce am mâncat eu una ma aşez pe canapea la televizor împreuna cu soţul meu in timp ce Maria se joaca in jurul nostru ... in ce camera ? IN SUFRAGERIE. Se mai numeşte si CAMERA DE ZI .Este de obicei camera cea mai spatioasa din casa – cea mai mare .
unui copil. Conversaţia Ridica mana sus cine euristica are camera proprie. Enumera elementele de mobilier din camera lor. Sunt atenţi la Explicaţia explicaţiile profesorul si răspund la întrebări. Răspund la întrebare
Conversaţia euristica
Sunt atenţi la explicaţiile profesorul Enumera elementele Explicaţia de mobilier din bucătărie .
Sunt atenţi la explicaţiile profesorul
Răspund la întrebări
Povestirea Explicaţia 7
O3 O4 O6 O8 O9 O10
O1 O2 O3 O4 O6 O8 O9 O10
5. FIXAREA
7 O1
In sufragerie ne petrecem majoritatea timpului pe care il stam acasa: ne intalnim sa discutam cu toti memebrii familiei ,ne relaxam, ne uitam la televizor, parintii citesc ziarul sau isi beau cafeaua/ceaiul in timp ce copii se joaca . Sufrageria este in acelasi timp camera ce face legatura cu exteriorul familiei noastre. In sufragerie ne invitam prietenii, in sufragerie discutam cu persoanele ce ne calca pragul, in sufragerie servim masa cu invitatii. Ce obicete de mobilier gasim in sufragerie ? - o canapea cu fotolii - masa cu scaune - o masuta de cafea - biblioteca - obiecte de ornament: premii, trofee, tablouri, bibelouri, flori, - televizor, combina muzicala. Ce altceva mai aveti voi in sufragerie ? Bun acestea sunt pricipalele camere dintr-o casa . In afara de acestea, fie ca locuiti in apartament sau la casa exista camere speciale de depozitare a uneltelor de mesterit , a conservelor , a lucrurilor care nu mai sunt de folos sau unde se pastreaza flori ori se intind rufe . Poate cineva sa imi spuna numele unei astfel de camere ? DEBARA Camera unde tine mama conservele pentru iarna si poate oalele... CAMARA . Unele apartamente au un loc special unde se intind rufele de obicei, se tin florile sau se depoziteaza diverse obiecte – BALCONUL . Casele de la tara nu au balcon , insa au in pamant un spatiu de pastrat la rece alimente si conserve – PIVNITA/BECI si o alta camera de depozitare a lucrurilor vechi – PODUL CASEI . Ei, acum ca am trecut in revista toate camerele
Sunt atenţi la explicaţiile profesorul
Descrierea
Conversaţia Enumera elementele euristica de mobilier din bucătărie.
2-3 copii spun ce are in plus sau in minus la ei in sufragerie . Sunt atenţi la explicaţiile profesorul
Descrierea
Răspund la întrebări
Conversaţia euristica Explicaţia
Sunt atenţi la
Jocul didactic
Casuta
de Frontala 8
O2 O3 O4 O5 O6 O7 O8 O9 O10
CUNOSTINTE LOR
6. APRECIERI SI RECOMANDA RI
1
dintr-o casa si am enumerat obiectele de mobilier existente in fiecare camera o sa întorc casuta mea de papusi si o sa va rog sa veniţi mai aproape, sa o priviţi cu atenţie si sa alegeţi din coşul de alături jetoane cu obiectele/ mobila care credeţi ca lipseşte din fiecare camera Camerele sunt foarte sumar mobilate(de fapt nu au nici măcar uşi si ferestre )– aştept sa vad daca observa cineva , daca nu le voi pune eu întrebări ajutătoare . La sfârşit vreau sa va mulţumesc tuturor pentru ca aţi participat frumos la lecţiile de astăzi si cei mai activi si cuminţi elevi vor fi recompensaţi aşa cum am promis (la prima ora le-am promis ca vor primi una sau doua insigne in funcţie de merite .) Ii ridic pe rând in picioare si rog clasa sa spună cum a participat elevul respectiv si cate insigne merita – bineînţeles ca toţi vor fi apreciaţi in final pentru efortul depus .
explicaţiile profesorul. Explicaţia Observa casuta .
cu atenţie
Se implica activ in jocul propus. Intuiesc majoritatea elementelor lipsa . Se implica in Evaluarea evaluarea colegilor .
carton , jetoane cu mobila, Aprecieri ferestre, uşi , verbale scara interioara.
Insigne
Individuala Aprecieri verbale Recompens a
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18