Rancangan Pengajaran Harian Matapelajaran Kelas/Tahap Bil. Murid Tarikh Masa Bidang Kegiatan Aktiviti Tema/Tajuk Kemahiran/Fokus Pengetahuan sedia ada
: Pendidrama-rama Seni Visual : Tahun 4 Tabligh / Tahap 2 : ………. Orang : 13/8/2018 : 60 minit (7.45am-8.45am) : Menggambar : Mozek : Alam : Alam semula jadi / Haiwan Haiwan : Menggunting, menampal : Murid sudah mengetahui jenis-jenis warna
Standard Kandungan 1. Persepsi dan pemahaman bahasa seni visual iaitu bentuk, jalinan, warna, dan imbangan yang terdapat pada alam semula jadi atau objek buatan manusia dalam penghasilan mozek. 2. Aplikasi pengetahuan dan dan kefahaman bahasa seni visual menerusi penggunaan media dan teknik dalam aktiviti menghasilkan mozek. 3. Penzahiran idea melalui pelbagai sumber, kajian, dan teknologi dalam penghasilan penghasilan mozek. 4. Apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual, sejarah seni dan budaya.
Standard Pembelajaran 1.1 Persepsi estetikestetik - Murid dapat mengenal, memahami, dan menyatakan bahasa seni yang ada pada gambar teknik mozek. 1.1.1
visual
Unsur seni 1.1.1.1 Jalinan-sentuh 1.1.1.2 Warna-asas @ sekunder @ tertier
1.1.2 Prinsip Rekaan 1.1.2.1 Imbangan - simetri @ tidak simetri
1.2 Aplikasi Seni – Murid dapat mengaplikasrama-rama pengetahuan bahasa seni visual, media serta proses dan teknik penghasilan penghasilan gambar teknik mozek. 1.2.1 Mengenal dan menyatakan jenis-jenis jenis-j enis media 1.2.1.1 Alat - gunting, 1.2.1.2 Bahan – Kertas lukisan, kertas warna, gam 1.2.2 Mengetahui penggunaan media serta proses dan teknik dalam penghasilan karya 1.2.2.1 Teknik – mozek
1.3 Ekspresi kreatif – Murid dapat mengaplikasrama-rama pengetahuan dan kefahaman bahasa seni visual, media, serta proses dan teknik dalam penghasilan teknik mozek dengan kreatif. 1.3.1 Memilih dan memanipulasi media secara kreatif 1.3.1.1 Menggunakan bahasa seni visual dalam penghasilan karya 1.3.1.2 Mengaplikasrama-rama proses dan teknik yang sesuai dalam penghasilan karya gambar teknik mozek.
1.4 Apresiasi Seni – Murid dapat membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan dengan memberikan penekanan kepada bahasa seni visual. 1.4.1 1.4.2 1.4.3
Mempamerkan karya yang dihasilkan Menceritakan pengalaman sendiri dalam proses penghasilan karya Memberikan ulasan karya sendiri dan rakan secara lisan
Objektif pembelajaran : Pada akhir pengajaran murid dapat : 1. 2. 3.
Menghasilkan karya menggunakan teknik mozek Mengaplikasikan media serta proses dan teknik secara kreatif Menyebut apresiasi karya
Pentaksiran Berasaskan sekolah KBAT/ Tabiat Berfikir (HOM) Elemen merentas kurikulum Penerapan Nilai Sumber/ Bahan Bantu Mengajar
LANGKAH / MASA Set Induksi (5 minit)
ISI PELAJARAN
M
Z
: Karya Teknik Mozek : KB, HOM, Peta Minda : Keusahawanan, Kreativiti, dan Inovasi ( Ek2, EK3, EK4) : Disiplin, tekun dan teliti : Peta buih BSV, carta alir proses dan contoh karya.
AKTIVITI PdP 1. Guru bermain teka silang kata dengan murid-murid. 2. Murid diberi peluang untuk meneka jawapan silang kata tersebut mbaran awal mengenai jawapan tersebut iaitu maksud mozek. 3. Guru bersoal jawab dengan murid mengenai aktiviti tersebut dan
STRATEGI / BBM / NILAI / CATATAN Kaedah sumbangsaran Kecerdasan Linguistik, Pemusatan murid
kaitannya dengan tajuk pelajaran. 4. Guru menyatakan maksud dan jenis jenis mozek. 5. Guru menunjukkan contoh mozek yang telah siap. Persepsi Estetik Fasa persediaan
Membuat persepsi dan menggunakan laras bahasa seni visual yang ada pada karya mozek.
Guru menunjukkan contoh karya mozek.
KB : Pemerhatian HOM (berfikir fleksibel)
Guru menerangkan definisi mozek
Kontekstual
Murid mendengar penerangan guru dengan teliti.
BBM : Karya Mozek dan peta buih
(10 minit) Contoh Karya yang telah siap.
Guru membincangkan bahasa seni visual yang ada pada karya.
Penyerapan Nilai
Murid membuat analisis mudah
Teknik: Penerangan, Penyoalan
Pemerhatian
Jalinan
BSV
Imbangan
Aplikasi Seni Fasa Persediaan
Warna
Mengaplikasi elemen seni reka dan unsur seni dalam bahasa seni visual serta media dalam penghasilan karya mozek.
Guru memberitahu murid tentang tajuk dan aktiviti pelajaran iaitu mozek hidupan laut.
Bahan: Kertas lukisan, kertas warna, gam
Guru menerangkan tentang alat dan bahan untuk menghasilkan karya menggunakan teknik mozek
Fasa Imaginasi (10 minit)
KB – penjanaan idea Belajar Cara Belajar Tekun dan teliti
Carta alir cara-cara menghasilkan corak terancang teknik stensilan
Guru menunjukkan caracara menghasilkan karya menggunakan teknik mozek.
Teknik penerangan dan tunjuk cara
Guru mengedarkan kertas template Rama rama,
Guru memperkenalkan media yang digunakan untuk menghasilkan karya menggunakan teknik mozek.
Lukisakan corak sayap rama-rama dan Guntingkan kertas warna mengikut keperluan
Tampalkan kertas warna tersebut pada template ikan.
Ekspresi kreatif Fasa Imaginasi Fasa Perkembangan
Penzahiran idea melalui pelbagai sumber, kajian dan teknologi dalam penghasilan karya menggunakan teknik mozek. Proses penghasilan :
(25 minit) 1.Berikan template rama-rama kepada murid
Murid menghasilkan stensilan mengikut langkah yang ditunjukkan oleh guru.
KB – Penambahbaramarama & Penilaian HOM – menggunakan pengetahuan sedia ada kepada situasi baru BBM: Contoh Karya EMK: Kreativiti, Inovasi, Keusahawanan dan nilai murni Pendekatan DBAE Disiplin, tekun dan teliti
2. Lakarkan corak sayap rama rama pada lukisan dan Guntingkan kertas warna mengikut keperluan
3. Tampalkan kertas bewarna pada template rama-rama Apresiasi Seni Fasa Perkembangan
Apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan berpandukan laras Bahasa seni visual, sejarah seni dan budaya secara formalistik.
Fasa Tindakan (7 minit)
Penutup (3 minit)
Apakah yang kamu faham tentang mozek? -mozek ialah teknik menghasilkan karya dengan cara menampalkan cebisan kertas untuk membentuk sesutau gambar yang disusun secara bersebelahan dan tidak bertindih.
Nilai murni: Disiplin, tekun dan teliti
Guru membuat sesi penilaian dengan memilih beberapa karya murid. Guru memilih 3 orang murid untuk membuat sesi apresiasi. Guru mengajukan beberapa soalan kepada murid. Guru menghurarama-rama kriteria karya yang baik. Kriteria: -Penggunaan alat dan bahan -Keaslian idea berdasarkan Bahasa seni visual -Kreativiti -Keemasan Guru merumuskan isi pembelajaran dan menerap nilai murni yang bersesuaian.
KB – Penilaian dan perlaksanaan HOM – penyoalan dan permasalahan visual EMK: Kreativiti, inovasi, keusahawanan dan nilai murni TP1 – pengetahuan TP2 – kefahaman TP3 – menghasilkan TP4 – menghasilkan dengan betul TP5 – menghasilkan dengan betul, kreatif dan inovatif KB – membuat rumusan Tekun dan teliti