un proiect didactic la disciplina religie ortodoxa pe tema prietenieiFull description
Full description
Full description
Full description
avap cls IFull description
a
Proiect didactic istorieFull description
clasa IV-a
Full description
Full description
Proiect didactic de scurta durata la biologie Realizat in clasa X-a profil real Data: 15 noiembrie Tema: Structura celulei eucariote Tipul lectiei: Lectie de asimilare a cunostintelor Durata: 45 min.
Competente cheie: Competente de autocunoastere si autorealizare.
Competente transversale: 1.Competenta de a dobindi si a aplica cunostintele de baza in domeniul biologie in rezolvarea unor probleme din viata cotidiana .Competenta de utilizare adecvata a limba!ului modern a terminologiei specifice biologiei.
Competente specifice: Competenta de a aplica te"nici interactive de acumulare#inregistrare#reprezent acumulare#inregistrare#reprezentare#interpre are#interpre tare si comunicare a informatiei informatiei referitoare la organisme#procese si fenomene biologice si a corelatiei dintre ele.
Subcompetente: 1. $ndentif $ndentificar icarea ea functiilo functiilorr principal principalee ale organitelor celulare ale celulei si tesuturilor . Comparar Compararea ea structu structurii rii difer diferitor itor tipuri de organite#celule organite#celule %. Recunoaste Recunoasterea rea diferito diferitorr tipuri tipuri de celule
Obiective Operationale:
Strategii didactice& Materiale didactice &Planse#fise# carioce#coli de "irtie#fise cu informatii#teste de evaluare#microscop cu micropreparate# 'Structura celulei( Po)er Point. Metode si procedee & Conversatia#e*punerea#lucrul in grup#+e"nica grup#+e"nica CCC#problematizarea#,iagrama ien#etoda Paiangen#algoritmizarea Forme de activitate & /rontal#in grup#individual Surse informationale& anual de biologie clasa a X-a# tabele# literatura suplimentara# calculatorul. Etapele lectiei
Moment organia toric !" min.0
Obie ctive oper atio nale.
Activitatea profesorului erifica daca sunt conditii optime de realizare a orei oteaza elevii absenti si solicita elevilor sa-si pregateasca cele necesare pentru petrecerea orei
Activitatea elevului
Strategii didactice
Evalu are
$si pregatesc caietul de biologie#manualul#carioca #s.a.
Captarea atentiei !# min$
Evocarea !%& min$
2+ransmite urmatoarele cuvinte elevilor&
“...La deschiderea lumii celulare avem prilejul sa observam perfectiunea in valoarea ei absoluta. Nimic nu lipseste,nimic nu e in plus- aceasta este conditia de baza pentru existenta celui mai mare mister al universuluiVIATA” VIATA” MOTTO-UL LECTIEI:”Viata LECTIEI:”Viata este pentru ecare om o celula solitara ale carei pereti sunt o!linzi.”"#u!ene $%Neill
Solicit elevilor sa observe materialele de pe masa de lucru si le cere sa recunoasca ce organe ale plantelor sunt ,in ce sunt alcatuite aceste organe3 ,ar tesuturile din ce sunt alcatuite3 Ce numim celula3 Ce subsatnta organica din celula cunosti3
editeaza asupra cuvintelor transmise
esa!
v.for.
*plica sensul motto-ului
ottou
levii observa materialul vegetativ si raspund# raspund# ca pe mese se afla bulbi de ciapa#fructe# citrice#rosii#pepeni# si altele. ,in tesut
$ndividu al
+esut
- celule. celule .
levii raspund la intrebarile adresate pe profesor
/rontal v. v. form.
Care sunt substantele organice ce fac parte din compozitia celulei3 Ce fel de glucide cunosti 3
/unctia glucidelor. glucidelor.
/unctia proteinelor. proteinelor.
6rupa $ Scrieti pe postere cu a!utorul reperelor din carte caracteristica lipidelor Cu ,iagrama ien caracterizati 7, si 7R. ,upa algoritmul& a0numarul de catene b0bazele azotate c0glucidul d0functiile e0localizarea
1
6rupa $ Caracterizati 7+P-ul 7+P-ul ca component organic al celulei
-
levii raspund la intrebarile propuse de professor prin diferite te"nici metode la cerinta profesorului.
Posterul Lucrul in grup# Posterul
v. v. form.
7lgorit mizarea Lucrul cu manualul Sc"eme# Postere etoda Paian6en
levii citesc eseul propus la lucru pe acasa
Citi Citire reaa ese eseul ului ui 'Rol 'Rolul ul apei apei in organismele vii(
seu Creativit atea
Lucrare de laborator bserva rea
Celula -vala #alungita levii sunt rugati sa lucreze cu microscopul si sa priveasca preparatul pregatit. - Ce ob observ servat atii in in mic micro rosc scop op33 - Ce for form me ale ale celu celule leii sun suntt in in preparate3 Profesoara anunta subiectul orei si obiectivele ei -levi in clasa $$$ ati studiat Celula .Cu a!utorul cunostintelor ce le aveti
Lucrul cu fisele ,iagrama ien
6rupa $$ Propune o sc"ema ce ar reprezenta caracteristica lipidelor ca substanta organica din compozitia celulei 6rupa $$$ Ce functii biologice ale lipidelor cunosti
'ealiarea sensului !"& min$
levii lucreaza in grup raspunzind la intrebarile propuse de pe fise.
Raspund la intrebarile profesorului si isi noteaza notiunile noi in caiete.
% 4
5
Dupa preenta nucleului ( +rocariote Eucariote 9fara nucleu0 9cu nucleu0
-
8
lev levii ce ce sti stiti ti desp despre re memb membra rana na plasmatica3 :nd :nde est estee sit situ uata ata la la cel celu ula animala3 ,e cine cine este este prot prote! e!at ataa la la cel celul ulaa vegetala Ce sti stiti ti dep depsr sree cito citop plasm lasma3 a3 Care est estee functia ei ei3
Profesoara face cunostinta elevilor cu notiunile noi& - smoza - Plasmoliza - Pinocitoza - ndocitoza - /agocitoza Propun elevilor ca pe postere cu a!utorul informatiilor din carte si
Conversatia *punerea
v. v. form.
Caracterizeaza citoplasma si numesc citeva functii care le cunosc.
levii citesc informatia din carti si sursele adaugatoare si cu a!utorul posterului reda structura fiecarui organit propus.
Lucrul in grup. Lucrul cu manualul. 7lgorit mizarea etoda Paiangen
v.for mativa
'etenti a si transfer -rul !consolidarea si fi,area cunostintelor$ ! min.$
E,tensiune !#min.0
1# # %# 4# 5# 8.
cele primite adaugator sa efectueze caracteristica organitelor membranare pe grupe conform denumirei grupului 0' 1- Lizozomii 0' 11 ;R 0' 111-76 0' 1*-acuolele dupa algoritmul& a0structura b0dimensiunile c0compozitia d0functiile.
Profesorul efectueaza o generalizare si prezinta structura celulei si organitelor celulare in Po)er Point Propun elevilor un test conform caruia raspund la intrebari la tema studiata.
/otarea !" min$
levii asculta si privesc structura celulei animale si vegetale.
P.P.
levii dau raspuns la intrebarile din test pe baza cunostintelor capatate la lectie.
+est fulger Lucrul individu al
levii isi noteaza tema pe acasa in caiete
levii prezinta agendele
-
,e st studiat te tema . . *erci erciti tiu ul 1#9a #9a#b #b#c #c00 ,e alca alcati tiut ut un ese eseu u cu cu tem temaa 'Celula(
oteaza elevii si comenteaza notele
A/E2E& F1SA 1 fectuati o caracteristica carac teristica comparative a acizilor 7R si 7, conform ,iagramei ien ien dupa algoritmul & 1.numarul de catene .bazele azotate %. glucidul 4.functia 5.localizarea F1SA 11 Propune o sc"ema ce ar reprezenta caracteristica lipidelor ca substanta organica din compozitia celulei F1SA 111 Ce functii biologice ale lipidelor cunosti3 F1SA 1*
Caracterizati 7+P-ul 7+P-ul ca component organic al celulei