PROIECT DIDACTIC UNITATEA UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT Î NVĂŢĂMÂNT : Grădiniţa „Veseliei” ,Gherla EDUCATOARE: Iuga Denisa Paula DATA: 11.02.2011 GRUPA: Mijlocie „ Voiniceilor” TEMA ANUALĂ: „I!" #I $M P%&!I'I() *+G&!I"&( * &-IVI-&-" ” TEMA SĂPTĂMÂNII: „ine, ce /ace” TEMA ZILEI: ,,anul unci” de &l. Miru TIPUL DE ACTIVITATE : -ransiere -ransiere 3i do45ndire de noi cuno3inţe MIJLOC DE REALIZARE:lecura educaoarei educaoarei LOCUL DE DESFĂŞURARE: sala de gru6ă SCOPUL ACTIVITĂŢII : &do6area &do6area unei aiudini 6o7ii8e /aţă de uncă ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂŢARE :&DP9&%&9&D" ADP:n5lnirea de diineaţă: „ De ce re4uie să unci” ALA: I%I*-"(: „ii iagini iagini des6re des6re unele unele 3i 3i eserii” eserii” &+-(: &+ -(: „ Meseria 6re/eraă” 9 colorare ;n conur *!<-+$=II: „ Maga7inul alienar ” ADE : DOS: ,,anul unci” de &l. Miru 9 lecura educaoarei OBIECTIVE OPERAŢIONALE: ADP: 9 să 6oare discuţii li4ere 6e 4a7a eei alese la ;n5lnirea de diineaţă> ALA: 9 să recunoască recunoască 3i să denuească denuească di/erie unele unele 3i eserii> 9 să aleagă 3i să gru6e7e eseria3ii 3i unelele lor 9 să consruiască 6rin i4inare, su6ra6unere, su6ra6unere, alăurare „Maga7inul alienar” 9 să colore7e ;n conur /olosind culori cores6un7ăoare cores6un7ăoare 9 să 6arici6e aci8 la aci8iăţile de joc ADE: DOS : 9 să ;nţeleagă 3i să redea succin conţinuul 6o8esirii 6e 4a7a unor ilusraţii 9 să counice i6resii 6e 4a7a celor o4ser8ae 9 să anali7e7e co6oraenul co6oraenul 6ersonajelor 9 să des6rindă ;n8ăţăura 6o8esirii 9 să ado6e o aiudine 6o7ii8ă 6enru uncă STRATEGII DIDACTICE METODE ŞI PROCEDEE:6o8esirea, con8ersaţia eurisică, e?6licaţia, 6ro4leai7area MATERIAL MATERIAL DIDACTIC DIDACTI C: Plan3e ilusr5nd oenale 6rinci6ale ale 6o8e3ii, „%ego”, creioane colorae BIBLIOGRAFIE : 1. ,, &ci8iaea inegraa din gradinia” , ed. Didacica Pu4lishing @ouse,200A @ouse,200A 2.,, urriculu 6enru educaia i6urie a co6iilor , de la B la C) ani”,M."..-, ani”,M."..-, 200A
<"!&+I$% I%"I
I. ADP &ci8iaea ince6e cu ;n5lnirea de diineaţă: 1.Saluul: „Dimineaţa ne-am trezit La grădiniţă am venit În cerc să ne aşezăm Cu toţii să ne salutăm. „Bună dimineaţa, dragi voinici! Mă ucur că sunteţi aici "nce#ut o nouă zi Bună dimineaţa co#ii!$ 2.Î!"#$#%&$'a (u ('&lal)&: „ De ce re4uie să unci” B. A(&*&a'a +' ,$u" : o6iii răs6und la ;nre4are. &ci8iaea coninuă cu 8i7ionarea unui DV.D: „ Munca 6ărinţilor no3ri”. E. N-u#)&l' &l'&: „ &să7i 8ă 8oi s6une o 6o8ese care se nue3e „anul unci”."se 8or4a des6re un 4ăia 6e nue Iliuţă care nu 3ia să /acă alce8a dec5 să doară. Iliuţă ese un co6il lene3 3i 6e deasu6ra ai si inţe3e. Vo 8edea ce a /ăcu Iliuţă de s9au su6ăra 6ărinţii lui 6e el.” T$a/&)&&: „Către centre noi #lecăm %i &rumos o să lucrăm ' să ne (ucăm #oi lecţia o s-o-nvăţăm.$ II. ALA o6iii ;3i coninuă 7iua cu aci8iaea la cenrele de ineres: la B&0l&-'(#: co6iii 8or cii 3i seleca iagini cu unele 3i eserii, la C-/1$u()&& co6iii 8or consrui 6rin i4inare, su6ra6unere, alăurare „ Maga7inul alienar ”, iar la A$# co6iii 8or colora /i3a de lucru /ără a ie3i din conur. T$a/&)&&: C)te unul. c)te doi *rumos alergăm şi noi +e ăncuţa ca să stăm +oveşti ca să ascultăm!$ „
III. ADE: DOS: ,,anul unci” de &l. Miru 9 lecura educaoarei
DEMERSUL DIDACTIC EVENIMENTE DIDACTICE M-!'/ -$,a/&a-$&(
CONŢINUT ŞTIINŢIFIC Penru o 4ună des/ă3urare a aci8iăţii se 8or lua urăoarele ăsuri: 9 aerisirea sălii de gru6ă> 9 aranjarea o4ilierului su4 /oră de careu deschis> 9 inrarea ordonaă a co6iilor ;n sala de gru6ă>
STRATEGII DIDACTICE
EVALUARE Finsruene 3i indicaori
Ca"a$'a a'/)&'&
%e 8oi 6o8esi co6iilor că ;n dru s6re grădiniţă 9a ;n5lni cu un co6il de la gru6a are care 6l5ngea 6enru că aa lui un 8roia să ;i cu6ere ciocolaă. *are s9a co6ora corec acel co6il e re4uia să /acă el
„ &să7i 8ă 8oi s6une o 6o8ese care se nue3e „anul unci”."se 8or4a des6re un 4ăia 6e nue Iliuţă care nu 3ia să /acă A/u/)a$'a '!'& %& a alce8a dec5 să doară. Iliuţă ese -0&'(&*'l-$ un co6il lene3 3i 6e deasu6ra ai si inţe3e. Vo 8edea ce a /ăcu Iliuţă de s9au su6ăra 6ărinţii lui 6e el.”
D&$&2a$'a 3/*#)#$&&
O0)&/'$'a
on8ersaţia
"8aluarea răs6unsurilor co6iilor
"?6licaţia
Po8esire
on8ersaţia
"8aluarea răs6unsurilor co6iilor
on8ersaţia eurisică>
"8alue7 ca6aciaea co6iilor de a se e?6ria corec, clar si e?6resi8
Pro4leai7area
9 $nde a 6leca Iliuţă 9 e a /ăcu cu 4anul 9 De ce credeţi că 3i9a 4ăga 5na ;n /oc du6ă 4an 9 Voi 3iţi să 6reţuiţi 4anii o6iii 8or răs6unde la ;nre4ări oi85ndu93i răs6unsurile. In /inalul aci8iăţii se /ac a6recieri asu6ra odului de co6orare 3i I/(6'&'$'a a(&*&#)&& 6arici6are al co6iilor 6e 6arcursul aci8iăţii.
&6recieri 8er4ale
anul unci du6ă &le?andru Miru
-răia odaă un o are harnic, 6e nue Pecu. &8ea Pecu 3i un /ecior, care se nuea Iliuţă. 5 era 7iua de are, Iliuţă nu 3ia alce8a să /acă dec5 să doară.nr9o 7i, Pecu l9a chea 6e Iliuţă 3i i9a 7is: 9De 5ine să ergi la lucru 3i să nu e ;norci 65nă nu ai să c53igi un gal4en. & 6leca Iliuţă. <9a /ăcu că unce3e un i6. &6oi i9a ceru aei sale un gal4en. 9Iaă, aă, 4anul unciH Părinele a lua 4anul 3i l9a arunca ;n /oc s6un5nd: 9&cesa nu e 4an c53iga de ineH & 6leca Iliuţă. "ra ris că ;3i necăjise 6ărinţii. <9a a6uca de uncă. Pe la s/5r3iul lunii se ;noarce acasă. 9-e uiă, aăH 7ice Iliuţă, 3i ;i ;ninde un gal4en cu 7iţii noi. -aa ;l c5năre3e ;n 6ală 3i ;l a785rle ;n /oc. 9!u, aă, ;nce6u să srige Iliuţă, nu9l aruncaH " gal4en unciH