In acest document este prezentata o schema foarte importanta cu privire la notele muzicale din psaltica.
htmlFull description
HTML principiosDescripción completa
Descrição completa
Full description
Full description
html basic
Descripción: Apostila que ensina o HTML básico
HTML merupakan bahasa ibu bagi internet. Tak peduli ASP, PHP, JSP, atau lainnya, semua berangkat dari HTML. Karenanya, penguasaan HTML merupakan hal wajib bagi anda yang ingin membuat halama…Description complète
to learn html(copy from csc)Full description
HTML GUIDE
LICEUL TEORETIC „DUNAREA” GALATI
PROIECT DE LECTIE
DATA: 23 mai 2012 CLASA: a IX-a C (profil matematica-informatica) DISCIPLINA: Tehnologia Informaţiei si a Comunicatiilor UNITATEA DE INVATARE: Html - limbaj pentru pagini web SUBIECTUL LECTIEI: Adăugarea imaginilor.Crearea legaturilor în HTML DURATA LECTIEI: 50 minute TIPUL LECTIEI: formare de priceperi si deprinderi LOCUL DE DESFASURARE: laboratorul de informatica STUDENT SUSTINATOR: Diaconu Mihaela
COMPETENTE GENERALE : Cunoasterea si intelegerea conceptelor, terminologiei si a procedurilor specifice informaticii Dezvoltarea capacitatilor de explorare/investigare si rezolvarede probleme Dezvoltarea capacitatii de a comunica, utilizand limbajul informatic Dezvoltarea interesului si a motivatiei pentru studiul si aplicarea informaticii in contexte variate •
• •
•
COMPETENTE SPECIFICE : Ordonarea cunostintelor dobandite Descrierea coerenta a etapelor de rezolvare ale unei probleme • •
OBIECTIVE OPERATIONALE : La sfarsitul orei, elevii sunt capabili: O1 - Sa utilizeze etichetele de HTML pentru crearea de liste si tabele O2 - Sa demonstreze cunoasterea atributelor si legatura caestora cu etichetele O3 - Sa demonstreze cunoasterea metodelor de formatare a tabelelor ș i listelor STRATEGII DIDACTICE : 1. Resurse procedurale: metode si procedee: explicatia, conversatia, lucrul cufise forme de organizare: frontal ș i individual 2. Resurse materiale:calculator, fi șă de lucru • •
STRATEGII DIDACTICE: Principii didactice: principiul participării şi învăţării active; principiul asigurării progresului gradat al performanţei; principiul conexiunii inverse; Metode demetode învăţământ: de comunicare orală: expunere, conversaţie, problematizarea, studiu de caz, munca independentă ;
metode de acţiune(activ-participative): problematizarea, exerciţiul, învăţare prin descoperire;
ETAPELE LECŢIEI I. Moment organizatoric(2 min) II. Pregătirea lecţiei noi (5 min) III. Comunicarea cunoştinţelor (15 min) IV. Formarea de priceperi şi deprinderi(25 min) V. Secvenţa finală(tema pentru acasă-notarea elevilor- 3 min)
Desfăşurarea lecţiei:
ActivitateaProfesorilor
ActivitateaElevilor
I. Moment organizatoric Verificareaprezentei elevilor; Verificarea starii retelei de calculatoare II. Pregatirea lec ț iei noi Ce este HTML?
Raporteaza absentii si motivele absentarii Raporteaza eventualele defectiuni tehnice
unui site web in HTML?
de:un editor text (ex:Internet Notepad) si un browser de internet (ex: de Microsoft Explorer)
HTML este prescurtarea de la Hypertext Markup Language, ceea ce reprezinta limbajul pe care browserele de internet il inteleg si cu ajutorul lui pot fi afisate paginile web. Care sunt instrumentele necesare pentru crearea Pentru a realize un site in HTML avem nevoie
III.Com unicarea cunoș tinț elor: Noteaza pe caiete Se anunţă titlul noii lecţiei: Asculta profesorul 1. Crearea li stelor -Liste neordonate: folosim tag-urile
si
. Fiecare element al listei trebuie introdus de tag-ul
. Cu ajutorul atributului TYPE, putem schimba cercul plin din fata fiecarui element. Prin atribuirea unei valoriatributului TYPE, vom putea face ca elementele listei sa fie precedate de un patrat
sau de un cerc gol
. -Liste ordonate: se formeaza cu ajutorul tagurilor si . Atributul TYPE are o valoare implicita numere. In loc de numere putem folosi: litere mari , litere mici , cifre romane mici , cifre romane mari . -Liste de definiții: Pentru a forma liste de definitii trebuie sa folosesti tag-urile
si
. Fiecare element al unei liste de definitii va trebui introdus de tag-ul
(Definition Term), iar apoi fiecare definitie va fi precedata de tag-ul
(Definition Definition). 2. Crearea tabelelor Pentru a crea un tabel, trebuie sa folosim tagurile
si
. Tot ce va fi scris
ActivitateaProfesorilor
ActivitateaElevilor
intre aceste tag-uri va forma un tabel. Dupatagul
urmeaza tag-ul
care vine de la "Table Row" (randul tabelului) si reprezinta introducerea unui rand in cadrul tabelului. Tot ce va fi scris intre tag-urile
si
va forma un rand al tabelului. Dupa crearea unui rand, trebuie sa adaugam in cadrul acestuia cateva celule, cu ajutorul tag-urilor
si
. Pentru ca liniile unui tabel sa fie vizibile tag-ul
trebuie sa fie insosit de atributul BORDER avand valoarea egala cu cel putin 1. In plus, poti schimba culoarea liniilor unui tabel folosind atributul BORDERCOLOR insotit de codul culorii dorite. Pentru a avea decat o singura linie vom folosi atributul CELLSPACING cu valoarea "0". Acest atribut specifica distanta dintre celulele unui tabel. Alaturi de acest atribut putem folosi si atributul CELLPADDING care indica distanta dintre marginile celulelor si textul dincadrul acestora. Pentru a stabili dimensiunea unui tabel, unui rand sau a unei celule, folosim atributele WIDTH pentru latime si HEIGHTpentru inaltime. Pentru alinierea datelor din cadrul tabelului folosim atributul ALIGN cu unadintre valorile "left", "center" sau "right". Pentru a alinia datele tabelului pe verticala folosim atributul VALIGN insotit de una dintre valorile "top", "middle" sau "bottom". Pentru a schimba culoarea unei celule,unui rand sau chiar a intregului tabel folosim atributul BGCOLOR impreuna cu codul culorii alese.De asemenea mai sunt doua atribute foarte importante ale tag-ului
: COLSPAN (numarul de coloane pe care se intinde celula) si ROWSPAN (numarul de linii pe care seintinde celula). IV. Formarea de priceperi si deprinderi Se propun spre realizare exerci țiile din fisa de lucru: 1. Scrieţi codul pentru a realiza o pagină web care să arate astfel:
1. Liste
Legume, fructe si citrice
Legume
salata;
ridichi;
ActivitateaProfesorilor
ActivitateaElevilor
sfecla rosie;
pastarnac;
morcov.
Fructe
Sunt alimentele cele mai sanatoase.
Citrice
portocale;
mandarine;
lamai.
Adaugați o culoare de fundal paginii. Salvați pagina cu denumirea liste.html.
2. Tastați codul următor. Urmariți rezultatele obținute. După modelul de mai jos, creați o pagină web cu orarul vostru.
2.Elevii tastează codul ș i urmăresc rezultatele obținute.
ORAR partial
ORAR-ul clasei IX F
Luni
Marti
Miercuri
Joi
Vineri
Informatica
Romana
Matematica
Fizica
Geografie
V. Secvenț a finală Se anunta tema pentru acasa ca fiind continuarea Noteaza tema pe caiete exercițiului nr.2 din fisa de lucru.