PROIECT DIDACTIC Data: Grupa/Copil: Grădiniţa cu program prelungit nr.: Prof.logoped: Cristolţan Codruţa Tulburarea de limbaj : Dislalie polimorfă. Subiectul: Sunetul R-consolidare Tipul activităţii: corectiv-terapeutică Obiective cadru: -
Formar Formarea ea şi dezvo dezvolta ltarea rea capa capacit cităţi ăţiii de exprim exprimare are orală orală core corectă ctă..
Obiective de referinţă -Să pronunţe corect sunetul „R” în emitere independentă, în silabe directe şi indirecte, în cuvinte.
Obiective operaţionale: A) Cogn Cognit itiv ive: e: O1 - Să emită independent sunetul R. O2 - Să emită corect sunetul R în silabe. O3 – Să emită corect sunetul R în cuvinte. B)
Psihomotri Psihomotrice: ce: Să execute execute cotect, cotect, după după model, model, anumite anumite metode metode şi procedee procedee utile utile în corectarea dislaliei. Să manipuleze corect materialul didactic.
C)
Afective: Să fie atent, să să participe participe la activitate, să răspundă răspundă la întrebări. întrebări.
Strategii didactice: A) Metode Metode şi procede procedee: e: M1 – convers conversaţia, aţia, M2 – demonstraţia articulatorie, M3 – explicaţia, M4 – exerciţiul,
M5 – observaţia, M6 – jocul didactic, M7 – analiza fonetică a cuvântului. B)
Materiale didactice: m1 – calculator, m2 – fişa cu imagini –Anexa –Anexa 1 m3 – creioane, m4 – fişe de lucru –Anexa 2, 3, 4 m5 – fişa de evaluare – Anexa 5.
Resurse: A) Bibl Biblio iogr graf afic ice: e: -BEJAN, LOREDANA, Activităţi practice în logopedie şi psihologie şcolară, Editura Primus Oradea, 2009. -JURCĂU, EMILIA; JURCĂU NICOLAE, Învăţăm să vorbim corect, Editura Printek, Cluj Napoca, 1999. -VRĂŞM -VRĂŞMAŞ, AŞ, ECATE ECATERIN RINA A (coord (coordona onator tor), ), Să învăţă învăţăm m cu...p cu...plăc lăcere ere.. Fişe Fişe de exerc exerciţi iţiii logopedice în comunicarea orală şi scrisă, Asociaţia Reninco România, 2007. -VRĂŞMAŞ, ECATERINA (coordonator), Terapia tulburărilor de limbaj, E. D. P. Bucureşti, 1997. -VRĂ -VRĂŞM ŞMAŞ AŞ,, ECAT ECATER ERIN INA A (coo (coord rdon onat ator or), ), Prog Progra ram m de exer exerci ciţii ţii logo logope pedi dice ce pent pentru ru remedierea dislaliei, Asociaţia Reninco România, 2009. B) Tempo Temporal rale: e: 45 45 minut minute. e.
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII ETAPELE LECŢIEI
OB.
M.
m.
ACTIVITATEA PROFESORULUI
ACTIVITATEA ELEVULUI
1.Moment organizatoric.
M1
Pregătirea materialelor necesare pentru desfăşurarea activităţii. Familiarizarea elevului cu mediul cabinetului şi crearea unui climat psiho-afectiv optim.
2.Ca 2.Capt ptar area ea
M5 m1 -se -se ascu ascult ltăă poez poezia ia „Zdr „Zdrea eanţă nţă”” de Tudo Tudorr -asc -ascul ultă tă poez poezia ia
atenţiei.
Arghezi
-este atent.
„L-aţi văzut cumva pe Zdreanţă Cel cu ochii de faianţă? E un câine zdrenţăros De flocos, dar e frumos. Parcă-i strâns din petice Ca să-l tot împiedice, Ferfeniţele-i atârnă Şi pe ochi, pe nara cârnă m2
Şi se-ncurcă şi descurcă, Parcă-i scos din câlţi de furcă.” -prezintă imaginea cu căţeluşul Zdreanţă. –Anexa 1
3.Anuntarea obiectivelor lectiei.
M1
Comunică tema activităţii si obiectivele: i se spune copilului că pentru a învăţa să vorbim corect, astăzi o să pronunţăm silabe şi cuvinte în care se găseşte sunetul r.
- este atent la comunicarea temei activităţii.
4.Reactualizarea cunoştinţelor anterior învăţate
M3
Se realizează câteva exerciţii şi jocuri pentru: -gimnastica generală
-excută jocuri şi exerciţii pentru gimnastica generală, pentru aparatul fonoarticulator, pentru educarea respiraţiei.
M4 M5
-gimnastica pentru aparatul fonoarticulator (maxilare, limbă, buze şi obraji, vălul palatin) -exerciţii pentru educarea respiraţiei
M1
-exerciţii pentru dezvoltarea auzului onomatopee. fonematic (cum face ursul: morr, morr, -pronunţă onomatopee. morr; cum face motocicleta:brrr, brrr, brrr; cum sună telefonul: ţârr, ţârr, ţârr; cum face roata: scârţ, scârţ, scârţ; cum face m2 câinele care muşcă: hârrr, hârr, hârr; cum tremurăm de frig: bârr, bârrr; cum oprim caii: pârrr, cum chemăm oile: bârrrr, cum crapă lemnele pârrr-pârrr ). – se se prezintă fişa cu imagini – Anexa 1 Despre ce animal era vorba în poezie?
Cum este căţeluşul Zdreanţă?
M2 O1
5.Prezentarea continutului învăţării şi dirijarea învăţării.
O2
M1 M4 M5
Ce animale mai cunoşti tu?
Despre căţeluşu Zdreanţă.
Care este primul sunet pe care-l auzim când spunem cuvântul raţă?
zdrenţuros.
Se pronunţă sunetul r (în şoaptă, apoi cu voce normală), se explică poziţia care trebuie luată pentru pronunţarea sunetului ( buzele deschise, uşor zâmbet, dinţii uşor distanţaţi, limba limba vibrează, limba are forma unei unei linguriţe cu cu marginile marginile sprijinite sprijinite de molarii superiori, iar vârful se ridică spre alveole, le atinge şi vibrează sub presiunea aerului din laringe spre cavitatea bucală, bucală, inspiraţia şi expiraţia se face peste vârful limbii).
pisica, leul, găina, vaca, raţa........ Sunetul r.
-pronunţă sunetul r, prin adoptarea unei poziţii corecte.
Pune elevul să repete concomitent cu profesorul silabe care conţin sunetul r: -în poziţie iniţială: ra, re, ri, ro, ru, ră.
-repetă concomitent cu -în poziţie finală: er, ir, âr, ăr, ar, or, ur. profesorul silabe care conţin sunetul r. -în poziţie mediană: ara, ere, iri, ără, uru, oro. -în poziţie iniţială şi finală: rer, rir, râ, răr, rar, ror, rur. Pune copilul să repete cuvintele:
O3
M1 M4 M5
- rac, râs, rând, ren, rest, roi, rod, romb, -repetă cuvinte care conţin rus(-); sunetul r în diferite poziţii. - ramă, rază, raţă, rană, rege, rece, robot, roată, român, rufe, rudă(--); - rachetă, radio, rândunică, răsărit, receptor, reţetă, revistă, ridiche, robinet, rochie, rugăciune(---); -Desfăşoară jocul didactic „Eu spun una, tu spui multe!” Profesorul spune un cuvânt, iar elevul trebuie să transforme cuvântul din
unul/una în mai mulţi/mai multe. (fişa de lucru Anexa 2) M3 O3
M5
m4
-participă la joc.
-Desfăşoară jocul didactic „Cuvintele alintate (mângâiate)”. Profesorul pune copilul să transforme cuvintele după model: raţă-răţuşcă.
M6
(fişa de lucru Anexa 3) M3
-participă la joc.
M5
6.Obţinerea performanţei.
O3
M6
m4
M3
Se prezintă elevului o fişă cu imagini, copilul denumeşte imaginile printr-un m4 cuvânt; cuvântul care conţine sunetul r m3 va fi despărţit în silabe; se reprezintă grafic numărul silabelor, iar silaba care conţine sunetul r va fi reprezentătă grafic cu, culoarea roşie.
M7
(fişa de lucru Anexa 4) 7.Evaluarea performanţei.
O3
M1 M5
m5 Pune Pune cop copil ilul ul să rep repet etee câte câteva va cuv cuvin inte te care conţin sunetul r în poziţie iniţială, mediană, finală. Prezintă copilului o fişă cu imagini, copilul „citeşte” imaginile, le denumeşte şi notează un X sub fiecare imagine care conţine sunetul r.
-denumeşte imaginile. -desparte cuvintele în silabe, cu ajutorul profesorului, şi reprezintă grafic numărul silabelor. -identifică silaba care conţine sunetul r şi o „scrie” cu roşu. -repetă după profesor cuvinte care conţin sunetul r în diferite poziţii. -denumeşte imaginile şi notează un X sub fiecare imagine care conşine sunetul r.
(fişa de evaluare –Anexa 5) 8.Încheierea activitaţii.
M1
Se fac aprecieri asupra modului de desfăşurare a activităţii. Se recompensează recompensează copilul cu o bulină roşie şi o bomboană.
Copilul se întoarce în sala de grupă.
ANEXA
Zdreanţă de Tudor Arghezi
„L-aţi văzut cumva pe Zdreanţă Cel cu ochii de faianţă? E un câine zdrenţăros De flocos, dar e frumos. Parcă-i strâns din petice Ca să-l tot împiedice, Ferfeniţele-i atârnă Şi pe ochi, pe nara cârnă Şi se-ncurcă şi descurcă, Parcă-i scos din câlţi de furcă.”
aNEXA 1
ONOMATOPEE
- URSUL
- TELEFONUL
-
ROATA
- CÂINELE CARE MUŞCĂ
-
CUM
FACE ......?
MORR, MORR, MORR
ŢŢŢÂR, ŢŢŢÂR, ŢŢŢÂR
SCÂRŢ, SCÂRŢ, SCÂRŢ
HÂRR, HÂRR, HÂRR
- OPRIM CAII
PÂRR, PÂRR
- CHEMĂM OILE
BÂRR, BÂRR
ANEXA 2
EU SPUN UNA, TU SPUI MULTE!
ANEXA 3 CUVINTELE ALINTATE
......... -----------
lllllllll ...................... ..ăp .. ăpok okiipo pohi higf gfui uizd zdjr jrhs hsah ahttRS RSdx dxgf gfch chv vbj bjnk nklş lşm m,ţ ,ţ--
----------------
...............
ANEXA 4
UNDE SE AUDE R?
_____________________ ___________________
_____________________ ___________ __________
______________________
_____________________ ___________ __________
_______________________ ___________ ____________
ANEXA 5
FIŞA DE EVALUARE DATA:____________________
NUME COPIL:____________________ COPIL:____________________________ ________ 1. Repe Repetă tă după după mi mine ne:: -
RAC, RAC, NUC, NUC, MINGE, MINGE, REN, REN, RINO RINOCER CER,, PÂIN PÂINE, E, DOCTOR DOCTOR;;
-
VASE VASE,, TORT TORT,, URS, URS, TEL TELEF EFON ON,, CIRC CIRC,, VAZĂ VAZĂ,, CORT CORT;;
-
SCOR, SCOR, MASINĂ MASINĂ,, CANGUR CANGUR,, ELICO ELICOPTE PTER, R, COVOR COVOR,, PIX; PIX;
2.
Ce reprezintă imaginea? Dacă cuvântul conţine sunetul R colorează bulina!