Proiect didactic diferenţiat – Matematică, clasa a III-a Inst. Maria CIUBOTARU
PROIECT DIDACTIC DATA: ...................... INST.: Maria CIUBOTARU
CLASA: a III-a B
ŞCOALA: „Alecu Russo”, Iaşi
ARIA CURRICULARĂ: Matematică şi ştiinţe ale naturii DISIPLINA: Matematică UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Înmulţirea numerelor naturale SUBIECTUL: Noţiuni despre înmulţire TIPUL LECŢIEI: predare – învăţare SCOPUL LECŢIEI: Familiarizarea cu noţiunea de înmulţire ca adunare repetată de termeni egali şi terminologia specifică acestei operaţii (factori, produs, ori). OBIECTIVE OPERAŢIONALE: La sfârşitul orei elevii vor fi capabili : CLASA DE ELEVI ELEVUL INTEGRAT O1 – să numere crescător şi descrescător în intervalul O1 – să numere crescător şi descrescător în 0-100 (din 4 în 4, din 6 în 6, din 7 în 7, din 9 în 9); intervalul 0-100 (din 1 în 1, din 2 în 2, din 3 în 3, din 5 în 5, din 10 în 10); O2 – să efectueze adunări şi scăderi în exerciţii de O2 – să efectueze adunări şi scăderi în exerciţii de calcul mintal; calcul mintal; O3 – să identifice adunările repetate; O3 – să identifice adunările repetate corespunzătoare imaginilor; O4 – să transforme adunările repetate în înmulţiri; O4 – să scrie adunările repetate ca înmulţiri; O5 – să transforme înmulţirile date în adunări repetate O5 – să scrie înmulţirile date ca adunări repetate de de termeni egali; termeni egali; O6 – să scrie diferite numere ca sumă de termeni egali O6 – să grupeze elementele unei mulţimi după şi înmulţirea corespunzătoare; cerinţe date precizând înmulţirile corespunzătoare; O7 – să rezolve probleme simple cu operaţii de O7 – să rezolve probleme simple cu operaţii de înmulţire. înmulţire prin adunare repetată de termeni egali 1
Proiect didactic diferenţiat – Matematică, clasa a III-a Inst. Maria CIUBOTARU
STRATEGII DIDACTICE 1. Metode şi procedee: conversaţia euristică, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, problematizarea, munca independentă. Mijloace de învăţământ: -fişe de lucru diferenţiate pe 3 nivele; -planşe cu elementele grupate câte 2, câte 5; -planşă cu 20 de steluţe pe care elevii să le grupeze (câte 2, câte 5, câte 4, câte 10) -planşă cu terminologia matematică (factori, produs, semnul înmulţirii); -caiet auxiliar pentru matematică (Pârâială); -Mate 2000; Culegere de exerciţii şi probleme pentru clasa a III-a. 2.
Resurse informaţionale: - M.E.C., Curriculum Naţional. Programa şcolară pentru matematică, clasa a III-a, Bucureşti, 2005; - Singer Mihaela, Radu Nicolae, Matematică. Ghidul învăţătorului, Editura Sigma, Bucureşti, 1996. 3.
Resurse umane: -elevii clasei a III-a B dintre care 2 elevi prezintă dificultăţi de învăţare: C. A-S şi S. C-R; - prof. de sprijin Elena EIGEL; - inst. Maria CIUBOTARU 5. Resurse temporale: 45 minute 4.
PREZENTAREA CONTEXTULUI Lecţia se desfăşoară în sala de clasă. Colectivul de elevi este eterogen, format din elevi normali şi doi elevi cu dificultăţi de învăţare asistaţi de profesorul de sprijin (C. A-S şi S. C-R), care prezintă numeroase probleme, după cum urmează:
2
Proiect didactic diferenţiat – Matematică, clasa a III-a Inst. Maria CIUBOTARU -
C. A-S: lateralitate deficitară, probleme de concentrare, hiperexcitabilitate motrică, autocontrol redus, disgrafie, citire silabisită fără expresivitate. Nivelul maturizării psiho-sociale este redus, rezistenţă slabă la frustrare, reacţii sociale uneori inadecvate. Nivelul abilităţilor practice este redus, lipsindu-i coordonarea motrică. Capacitatea de rezolvare a sarcinilor este haotică, nu respectă un şir de paşi dintr-un algoritm de lucru. Face parte dintr-o minoritate religioasă care îl distrage de la unele activităţi extraşcolare. Mama susţine că în primele 3 luni de viaţă a făcut convulsie datorită unei răceli puternice ceea ce i-a afectat dezvoltarea psihică şi fizică ulterioară.Ca măsuri ce s-au impus pentru realizarea parcursului şcolar integrat al acestui elev sunt Programe adaptate la Limba şi literatura română şi Matematică, cu prof. de sprijin, terapie consiliere, logopedie.
-
S. C-R: are un ritm foarte lent de învăţare, dificultăţi grave în succesiunea sarcinilor de lucru. În ceea ce priveşte nivelul dezvoltării psiho-motrice are mari probleme de rezistenţă la efort. Citeşte silabisit, scrie cu foarte mare dificultate după dictare, iar la copiere nu are reprezentarea spaţială pentru aranjarea corectă în pagina caietului. Nivelul dezvoltării abilităţilor practice este extrem de redus pentru că părinţii sunt cei care îi leagă şi şireturile şi chiar îl hrănesc, ceea ce explică oarecum şi supraponderabilitatea. Din această cauză şi nivelul maturizării psiho-sociale este foarte, foarte scăzut fiind dependent de adult (părinţi). Integrarea în clasa I a fost foarte deficitară, fiindu-i frică să rămână cu colegii, fără un adult în preajmă. Datorită lipsei repetate de la şcoală, motivată de părinţi cu o boală, a înregistrat mari lacune şi de aceea pentru parcursul şcolar al acestui elev s-a impus realizarea de Programe adaptate la Limba şi literatura română şi Matematică cu profesor de sprijin, terapie ocupaţională, cognitivă, socializare şi autonomie personală şi de asemenea consilierea părinţilor care provin din familii diferite, dintr-o minoritate etnică. O familie de un nivel socio-cultural foarte scăzut, mama analfabetă, fraţii au avut de asemenea eşecuri şcolare, o singură soră a terminat 8 clase, singura care-l ajută la teme.
Profesorul de sprijin îndrumă elevii cu CES în cadrul activităţii comune desfăşurate în sala de clasă, în şoaptă şi individual pentru a nu perturba activitatea celorlalţi elevi. Acesta oferă asistenţă elevilor cu CES, atât în activităţile comune cât şi în cele diferenţiate pentru rezolvarea sarcinilor de lucru în bune condiţii.
3
Proiect didactic diferenţiat – Matematică, clasa a III-a Inst. Maria CIUBOTARU
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII SECVENŢE LE LECŢIEI
OB. OP.
I. Moment organizatoric II. VERIFICAREA
a)Temei
II. b) Cunoştinţelor anterioare
O1
CURRICULUM GENERAL CONŢINUTUL ACTIVITĂŢII PENTRU CLASA DE ELEVI
CURRICULUM DIFERENŢIAT / ADAPTAT PENTRU ELEVUL INTEGRAT
C. A-S şi S. C-R
Pregătirea elevilor pentru ora de matematică
Îşi pregătesc pe bancă cele necesare pentru ora de matematică asistaţi de prof. de sprijin
Elevul responsabil cu verificarea temei va numi elevii care nu şi-au scris tema sau au tema incompletă, dacă este cazul. Elevii vor citi rezultatele obţinute la exerciţii şi se vor autocorecta, dacă au greşit folosind culoarea verde. Îşi vor autoevalua tema cu un calificativ care va avea în vedere căte greşeli au făcut, aşezarea în pagină, scrierea corectă, etc.
Cei doi elevi, asistaţi de prof de sprijin, vor urmări rezultatele şi corectează în caietele lor.
-exerciţii de numărare; Număraţi: - crescător
- din 3 în 3 de la 21 la 33; - din 7 în 7 de la 21 la 56; - din 9 în 9 de la 45 la 81;
- descrescător - din 10 în 10 de la 100 la 50; - din 5 în 5 de la 90 la 50.
(- sunt ajutaţi la numărarea în concentrul 0-100, dacă e cazul) -elevul S. C-R numără crescător, din 2 în 2, de la 0 la 20; -elevul C. A-S numără crescător, din 5 în 5 de la 50 la 80. -elevul S. C-R, continuă descrescător, din 10 în 10, de la 50 la 10; -elevul C. A-S continuă descrescător, din 5 în 5, de la 50 la 5
METODE ŞI PROCEDEE/ MATERIAL DIDACTIC/ EVALUARE
-conversaţia; -exerciţiul; -aprecieri verbale
4
Proiect didactic diferenţiat – Matematică, clasa a III-a Inst. Maria CIUBOTARU II. c) Calcul mintal
III. a) Captarea atenţiei
O2
O3
-exerciţii de calcul mintal; Se vor efectua câteva exerciţii de calcul mintal: Adunaţi repetat de 3 ori numărul 5. Ce sumă aţi obţinut? 5 + 5 + 5 = 15 Aflaţi sumele: 6 + 6 + 6 = 18 4 + 4 + 4 + 4 = 16 - Cum se numesc numerele care se adună? (termeni) - Dar rezultatul adunării? (sumă sau total) Calculaţi: 2+2+2+2-6=2 3+3+3–8=1 Diferenţa a două numere este 21. Dacă scăzătorul este 14, aflaţi descăzutul. a - 14 = 21 a = 21 + 14 a = 35
-exerciţii de identificare a operaţiei de adunare repetată;
-elevii sunt ajutaţi în folosirea corectă a terminologiei şi rezolvarea corectă a exerciţiilor de adunare şi scădere de către prof. de sprijin; -elevul S. C-R foloseşte numărătoarea pentru calculele mai dificile - elevii calculează scriind operaţiile date şi răspund la operaţiile mai simple: Află sumele: 2+2+2+2= 8 3+3 = 6
-conversaţia; -exerciţiul; -aprecieri verbale
Elevii discută cu prof. de sprijin pentru a identifica paşii de rezolvare.
-identifică, cu ajutor din partea prof. şi a Se prezintă elevilor o planşă cu următorul desen: materialului intuitiv, adunările repetate; ** ** ** ** Sunt solicitaţi să scrie adunările repetate ce rezultă din imaginea prezentată: 2+2+2+2=8 Se adresează următoarele întrebări: - Ce număr s-a repetat? (2) - De câte ori s-a repetat? (de 4 ori) Efectuaţi exerciţiile: 3 + 3 + 3 + 3 + 3 + 3 = 18 5 + 5 + 5 + 5 = 20
-conversaţia; -explicaţia; -exerciţiul; -planşă; -aprecieri verbale
-explicaţia; -exerciţiul;
5
Proiect didactic diferenţiat – Matematică, clasa a III-a Inst. Maria CIUBOTARU III. b) Anunţarea temei
Sunt anunţaţi că aceste calcule pot fi efectuate mult mai uşor folosind o altă operaţie matematică care se numeşte înmulţire şi care indică repetarea de mai multe ori a aceluiaşi număr. Se scrie la tablă şi în caiete titlul lecţiei: ÎNMULŢIREA.
IV. DIRIJAREA ÎNVĂŢĂRII
Exemplu:
O4
4 + 4 + 4 = 12 3 x 4 = 12 3 - numărul de câte ori se repetă 4 – numărul care se repetă 12 – rezultatul înmulţirii Se prezintă elevilor semnul matematic folosit pentru operaţia de înmulţire („ori sau înmulţit” se denumeşte). - Ce număr s-a repetat? (4) - de câte ori s-a repetat? (de 3 ori) Cu ajutorul conversaţiei se concluzionează: înmulţirea este adunare repetată. Se precizează că numerele care se înmulţesc se numesc factorii înmulţirii, iar rezultatul înmulţirii se numeşte produs. Se prezintă o planşă cu aceşti termeni: Factor 1 x Factor 2 = Produs Înmulţirea 3 x 4 = 12 se citeşte astfel: - 3 ori 4 este egal cu 12 - 3 înmulţit cu 4 este egal cu 12.
-Exerciţii Scrieţi ca înmulţiri adunările efectuate anterior; 3 + 3 + 3 + 3 + 3 + 3 = 18 3 x 6 = 18 5 + 5 + 5 + 5 = 20 4 x 5 = 20
Elevii sunt ajutaţi de către prof. de sprijin să urmărească şi să ia notiţe în ritmul clasei
-planşă cu terminologia matematică (factori, produs, semnul înmulţirii) Elevul C A-S trece la tablă şi citeşte înmulţirea scrisă Elevii scriu înmulţirile corespunzătoare adunărilor repetare scrise anterior
O5
6
Proiect didactic diferenţiat – Matematică, clasa a III-a Inst. Maria CIUBOTARU Scrieţi ca adunare repetată de termeni egali înmulţirile: 3 x 6 = 6 + 6 + 6 = 18 2 x 7 = 7 + 7 = 14 Pe o planşă sunt desenate 20 buline. Scrieţi numărul total de buline sub forma unei înmulţiri, calculând rezultatul cu ajutorul adunării repetate.
O6
*
* *
*
*
* *
*
*
*
*
* * * * * * 4 x 5 = 5 + 5 + 5 + 5 = 20
Îndrumaţi de prof. scriu în caiete adunările repetate de termeni egali ca înmulţiri. La exerciţiul; aşezarea în pagină şi sriere este -explicaţia; supravegheat mai mult elevul C. A-S -conversaţia; Intuiesc imaginile de pe planşă şi rezolvă problemele cu asprijinul prof.;
* * *
Într-o plasă sunt 3 pungi cu mere. Dacă în fiecare pungă sunt 2 mere, câte sunt în plasă? 3x2=2+2+2=6 Scrieţi numărul 20 ca sumă de termen egali, iar apoi ca produs. 5 + 5 + 5 + 5 = 20 4 x 5 = 20
-elevii scriu sub supravegherea prof. exerciţii de transformare a adunărilor în înmulţire şi invers
-planşa reprezentând 20 buline;
-elevii desenează 3 pungi cu câte 2 mere. -În timp ce colegii lor lucrează din auxiliar ei vor trece, pe rând la tablă pentru a rezolva câte un exerciţiu:
Scrieţi numărul 10 ca sumă de termeni egali. Transformaţi această sumă într-o Din auxiliarul de la matematică rezolvati exerciţiul 3, operaţie de înmulţire. p. 28 2 + 2 + 2 + 2 + 2 = 10 5 x 2 = 10 5 + 5 = 10 2 x 5 = 10 Pentru a le veni în ajutor, pot desena o mulţime cu 10 elemente pe care să le grupeze câte 2 sau câte 5 Verific câteva operaţii pentru a vedea dacă elevii au Scrieţi înmulţirea dată ca sumă de termeni înţeles şi au rezolvat corect exerciţiul egali: 3 x 4 = 12 4 + 4 + 4 = 12 4 x 5 = 20 5 + 5 + 5 +5 = 20
7
Proiect didactic diferenţiat – Matematică, clasa a III-a Inst. Maria CIUBOTARU V.
Deschideţi Culegerea Mate 2000 la pagina 36. Se -elevii scriu în caiete problemele sub rezolvă problemele: supravegherea prof. itinerant şi le rezolvă Ina are 4 creioane. Ana are de 2 ori mai multe creioane. Câte creioane are Ana? Calculează prin: a) adunare repetată de termeni egali; b) înmulţire.
OBŢINEREA PERFORMANŢEI
-exerciţiul; -explicaţia; -conversaţia;
Mihai a citit 8 pagini dintr-o carte, iar Mirela de 5 ori mai multe. Câte pagini a citit Mirela?
VI. ASIGURAREA FEED-BACKULUI
VII. TEMA PENTRU ACASĂ
O7
Fiecare elev primeşte câte o fişă de lucru cu exerciţii şi Elevii vor completa fişa de lucru probleme. (vezi anexa) independent. Vor primi doar unele Prin autocorectare se autonotează fişa de lucru. lămuriri, dacă e necesar şi vor rezolva doar o parted din fişă dacă nu reuşesc s-o rezolve toată.
-munca independentă; -fişă de lucru autoevaluarea
Li se dă elevilor tema pentru acasă şi se fac aprecieri Li se dă elevilor tema pentru acasă şi se asupra modului cum au rezolvat sarcinile date. fac aprecieri asupra modului cum au rezolvat sarcinile date.
8
Proiect didactic diferenţiat – Matematică, clasa a III-a Inst. Maria CIUBOTARU NUME: ...................................................................................
Fişă de lucru pentru elevii cu CES 1. Spuneţi de câte ori se repetă:
5 se repetă de __ ori
9
Proiect didactic diferenţiat – Matematică, clasa a III-a Inst. Maria CIUBOTARU
7 se repetă de __ ori 2. Scrie ţi operaţia de înmulţire corespunzătoare imaginilor:
X
=
X
=
10
Proiect didactic diferenţiat – Matematică, clasa a III-a Inst. Maria CIUBOTARU
X
=
NUME: ...................................................................................
Fişă de lucru 1.Calculaţi adunările următoare şi apoi scrieţi-le sub formă de înmulţiri: 3+3+3+3= ________ 8+8+8= ______ 2+2+2+2+2+2= ____________ 9+9= ____
2.La ora de educaţie fizică s-au aliniat 3 şiruri de câte 9 elevi. Câţi elevi s-au aliniat în total ?
11