“Brick Township’s Master Plan is not only a road map for its future but a reflection of its past. Since 1955, when the Garden State Parkway made Brick a convenient commute to and from points north,...
Full description
guia para simular lego en pcDescripción completa
.Full description
guia para simular lego en pcFull description
Brick ASTM C67
Descripción: ORIAL_recuperar semi brick red rice mtk
Procedimiento instalacion de ladrillo en horno rotativoFull description
HYDRAFORM BRICK: A COST SAVING BENEFIT WITH GOOD AESTHETICS FOR HOUSING DEVELOPMENT IN OSUN STATE OF NIGERIA (A CASE STUDY OF OSUN STATE PROPERTY DEVELOPMENT CORPORATION)
BRICK WORK ( 1 : 4 ) Brick Size 0.23 x 0.1 x 0.07 Volume of Brick 0.00161 m3 Say 12 mm thick mortar of brick layer (0.23+0.006)x(0.1+0.006)x(0.07+0.006) So Volume of Brick 0.001901 m 3 No. of Brick for 1 Cum = 1 / 0.001901 = 526 No. Volume of Brick for 1 Cum = 526 x 0.00161 = 0.84686 m3 Volume of mortar = 1-0.84686 = 0 .15314 m3 Add 30 % for dry mortar = 0.15314 + 0.3(0.15314) = 0.199 m3 Add 10 % for Wastages = 0.1 x 0.15314 = 0.0153 m3 Total Volume of mortar = 0.199 + 0.0153 = 0.214 m3 Say 0.2 m 3 For 1 m3 Brickwork Cement = 1 / 5 ( 0.2 ) x 28.8 = 1.152 Bag Cement Sand = 4 / 5 ( 0.2 ) = 0.16 m3 Sand
PLASTER BASE COAT 12 MM THICK ( 1 : 4 ) Area to be plastered = 100 m2 Thickness of Plaster = 12 mm =0.012 m . Volume of mortar required = 100 x 0.012 = 1.2 m3 Add 20 % Extra mortar for filling joint,depressions and wastage
Volume of mortar = ( 0.2 x 1.2 ) + 1.2 = 1.44 m 3 ( wet volume ) Dry Volume = ( 1 / 3 x 1.44 ) + 1.44 = 1.92 m3 For 100 m2 Area Cement = 1/5 x 1.92 x 28.8 = 11.06 Bag cement Sand = 4 / 5 x 1.92 = 1.54 m3 sand
FINAL COAT 8 MM THICK ( 1 : 1 ) Area to be plastered = 100 m2 Thickness of Plaster = 8 mm =0.008 m. Volume of mortar required = 100 x 0.008 = 0.8 m3 Add 20 % Extra mortar for filling joint,depressions and wastage Volume of mortar = ( 0.2 x 0.8 ) + 0.8 = 0.96 m 3 ( wet volume ) Dry Volume = ( 1 / 3 x 0.96 ) + 0.96 = 1.28 m3 For 100 m2 Area Cement = 1/2 x 1.28 1.28 x 28.8 = 18.43 Bag cement Sand = 1 / 2 x 1.28 = 0.64 m3 sand
Weight of Steel = ( π / 4 ) d2 / 127 Kg / Rmt.
( 2 x cover ) + ( 2 x 9 x dia of bar ) + 2 x 0.414 x d Length of Bent-up bar = Length of straight bar – ( Where d = Slab t hickness – top top cover – bottom bottom cover – half half dia. Of main bar at top – half half dia. Of main bar at bottom Volume of Trepezoidal footing = ( L x B x d ) + h / 3 ( A1 + A2 + A1A2 )