PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ DATA: 20 MAI 2009 CLASA: a VI- a B DISCIPLINA: Istoria universală UNITA UN ITATEA TEA DE ÎNV ÎNVĂ Ă ȚARE ARE:: Revolutii ale epocii moderne LECŢIA: Franta de la Consulat la Imperiu PROPUNÃTOR: MLADEN MARINELA OBIECTIV GENERAL:
Înţelegerea rolului istoric istoric pe care l-a avut Napoleon Bonaparte în istoria Franţei şi a Europei Europei moderne
OBIECTIVE OPERATIONALE: La sfârşitul lecţiei elevii trebuie :
Obiective operaţionale cognitive: O1. sã distingă cauzele instaurării Consulatului și Imperiului
O2. sã defineascã termenii urmãtori : dictatură, lovitură de stat, directorat, consulat O3. sã identifice care au au fost principalele actiuni actiuni intreprinse de Napoleon Bonaparte în timpul Consulatului și a Imperiului O4. sã compare ,,Marea Armată” cu armatele monarhiilor absolutiste
Obiective operaţionale afective: aprecieze și să pre țuiasc uiascăă impactul impactul pe care ideile ideile Revolu ției franceze, franceze, transmise transmise de solda solda ții lui Napoleon, Napoleon, le-au avut asupra asupra întregii întregii O5. sã aprecieze Europe
Obiective operaţionale psihomotrice: localizeze la hartã principalele principalele regiuni și evoluția fronturilor O6. sã localizeze STRATEGIA DIDACTICA: Procedurale : - metode şi procedee: comparaţia, expunerea, explicaţia, modelarea.
- forme de organizare : frontalã, individualã.
Mijloace didactice: manualul de istorie pentru clasa a VIII-a, documente; hãrţi / atlase; dicţionar explicativ; portrete : Napoleon, prezentare PowerPoint CONȚINUTUL INFORMATIV AL LECȚ IEI FRANTA-CONSULATUL ȘI IMPERIUL NAPOLEON BONAPARTE În 1796 Directoratul trimite o armată sub conducerea tânărului gen.Napoleon Bonaparte în Italia unde obține o serie de victorii fulgerătoare care asigură Franței pacea avantajoasă cu Austria de la Campo-Formio. Campania din Egipt: 1798 à inițiază o campanie în Egipt prin care spera să înfrângă Anglia flota britanica condusa de Admiralul Horatio Nelson distruge flota franceza Abandonandu-si trupele se intoarce la Paris unde e primit ca un erou! Profitând de marea popularitate de care se bucura răstoarnă Directoratul și impune dictatura personală(noiembrie 1799) Consulatul. Realizări ale Consulatului: *Napoleon a infiintat Banca Frantei, 1800 *Concordatul cu Papa:primul consul dorea sa aplaneze conflictul cu Biserica Catolica, in urma masivele confiscari de terenuri ce apartinusera Bisericii. Dar, intentia lui Napoleon era de a supune Biserica vointei sale. *In 1801, Napoleon reformeaza sistemul educational. *Instituie Legiunea de Onoare, 1802 *Codul lui Napoleon, 1804.Oriunde a fost implementat [in teritoriile cucerite], Codul lui Napoleon a eliminat relatiile feudale. *Napoleon înfrânge Austria la Marengo(1800) și semnează un tratat de pace cu Anglia (1802).Statele adverse recuno șteau Franței cuceririle din timpul revoluției IMPERIUL FRANCEZ 1804-1815 Napoleon se proclamă împărat în 1804. Se înconjoară de oameni politici de valoare :Talleyrand, Fouche și mitlitari viteji: Ney, Murat, Massena, Lannes
*Învinge Austria în 1806, Prusia 1806, iar cu Rusia încheie un tratat prin care își împărțeau Europa. *2 dec.1805 Bătălia de la Austerlitz, ,,Bătălia celor trei împăra ți”(francez, rus, austriac)-cea mai faimoasă victorie a lui Napoleon *Blocada continentală, Scop àizolarea Angliei si impunerea controlului lui Napoleon asupra Europei. *Campania din Rusia In iulie 1812 Napoleon si-a dus marea sa armata de 614,000 oameni spre est in Rus ia.Intră în Moscova incendiată de rusi dar este nevoit să se retragă. Retragerea lui Napoleon(1813)-100,000 militari francezi se retrag—40,000 supravietuiesc! *Infrangerea lui Napoleon de la Leipzig. *Aliatii ocupa Parisul pe 31 martie 1814.
*Napoléon abdica pe 6 aprile in favoarea fiului sau, d ar aliatii insista pe o predare neconditionata. *Napoléon abdica iar pe 11 aprilie. *Tratatul de la Fontainbleau à Napoléon e exilat la Elba cu un venit annual de 2,000,000 franci. *Regalistii preiau controlul si il aduc pe tron pe Ludovic XVIII. Revenit pentru scurt timp la tron(100 d e zile), a fost învins definitiv de o armată franco-prusiană la Waterloo. DESFĂȘURAREA LECȚIEI
Momentele lecției
OB. oper.
Conținuturile activității instructiv-educative Activitatea cadrului didactic
Moment organizatoric 2 min. Verificarea cunoştinţelor 15 min.
Activitatea elevilor
Strategia didactică Metode
Salutã elevii, solicitã numele elevilor absenţi , asigurã ordinea, liniştea şi un climat favorabil în clasã;
Rãspund la salutul profesorului , nominalizeazã absenţii şi pregãtesc materialele necesare desfãşurãrii lecţiei;
Profesorul realizeazã evaluarea din lecția ,,Revoluția franceză”
În timpul acordat acestei Evaluarea activitãţi , elevii răspund la Continuã întrebările profesorului
conversaţia
Forme frontalã
Mijloace - manualul; documente; - hãrţi / atlase.
Frontală și teste individuală
Prezintă noile cunoştinţe urmãrind schema din prezentarea Pawer Point FRANTA-CONSULATUL ȘI
Comunicarea / însuşirea noilor cunoştinţe
IMPERIUL
- Istorie,
NAPOLEON BONAPARTE
25 min. O1 O2
În 1796 Directoratul trimite o armată sub conducerea tânărului gen.Napoleon Bonaparte în Italia unde obține o serie de victorii fulgerătoare care asigură Franței pacea avantajoasă cu Austria de la Campo-Formio. Campania din Egipt: 1798 à inițiază o campanie în Egipt prin care spera să înfrângă Anglia flota britanica condusa de Admiralul Horatio Nelson distruge flota franceza Abandonandu-si trupele se intoarce la Paris unde e primit ca un erou
Elevii îşi însuşesc noile cunoştinţe - localizeazã , la hartã, principalele regiuni istorice.
•
Expunerea
•
explicaţia
•
manual pentru clasa a VIa. - Dicţionar explicativ frontalã Harta Prezentarea Power point
Comunicarea / însuşirea noilor cunoştinţe 25 min.
Profitând de marea popularitate de care se bucura răstoarnă Directoratul și impune dictatura personală(noiembrie 1799) Consulatul. Realizări ale Consulatului: *Napoleon a infiintat Banca Frantei, 1800 *Concordatul cu Papa:primul consul dorea sa aplaneze conflictul cu Biserica Catolica, in urma masivele confiscari de terenuri ce apartinusera Bisericii. Dar, intentia lui Napoleon era de a supune Biserica vointei sale. *In 1801, Napoleon reformeaza sistemul educational. *Instituie Legiunea de Onoare, 1802 *Codul lui Napoleon, 1804.Oriunde a fost implementat [in teritoriile cucerite], Codul lui Napoleon a eliminat relatiile feudale. *Napoleon înfrânge Austria la Marengo(1800) și semnează un tratat de pace cu Anglia (1802).Statele adverse recunoșteau Franței cuceririle din timpul revoluției IMPERIUL FRANCEZ 1804-1815 Napoleon se proclamă împărat în 1804. Se înconjoară de oameni politici de valoare :Talleyrand, Fouche și mitlitari viteji: Ney, Murat, Massena, Lannes
Elevii îşi însuşesc noile cunoştinţe
Expunerea
- Istorie,
manual pentru clasa a VIa. - Dicţionar explicativ Harta Prezentarea Power point
Explicaţia - localizeazã , la hartã, principalele regiuni istorice.
Frontalã Comparația individuală
Comunicarea / însuşirea noilor cunoştinţe 25 min.
*Învinge A ustria în 1806, Prusia 1806,
Elevii îşi însuşesc noile
iar cu Rusia încheie un tratat prin care își cunoştinţe împărțeau Europa. - localizeazã , la hartã, *2 dec.1805 Bătălia de la Austerlitz, principalele regiuni istorice. ,,Bătălia celor trei împărați”(francez, rus, austriac)-cea mai faimoasă victorie a lui Napoleon *Blocada continentală, Scop àizolarea Angliei si impunerea controlului lui Napoleon asupra Europei. *Campania din Rusia In iulie 1812 Napoleon si-a dus marea sa armata de 614,000 oameni spre est in Rusia.Intră în Moscova incendiată de rusi dar este nevoit să se retragă. Retragerea lui Napoleon(1813)-100,000 militari francezi se retrag—40,000 supravietuiesc! *Infrangerea lui Napoleon de la Leipzig. *Aliatii ocupa Parisul pe 31 martie 1814. *Napoléon abdica pe 6 aprile in favoarea fiului sau, dar aliatii insista pe o predare neconditionata. *Napoléon abdica pe 11 aprilie. *Tratatul de la Fontainbleau à Napoléon e exilat la Elba cu un venit annual de 2,000,000 franci. *Revenit pentru scurt timp la tron(100 de zile), a fost învins definitiv de o armată franco-prusiană la Waterloo.
Expunerea Explicația Comparația
Frontală Individuală
- Istorie,
manual pentru clasa a VIa. - Dicţionar explicativ Harta Prezentarea Power point
Explicaţia Cere elevilor sã rãspundã la urmãtoarele cerințe: - definiţi termenii urmãtori : dictatură, lovitură de stat, directorat, consulat
Sistematizarea şi fixarea cunoştinţelor
- Completati spatiile libere cu termenii din lista de mai jos: Napoleon Bonaparte profitând de marea sa popularitate îsi impune dictatura personală...................................în anul.... În anul 1804 el se proclamă................ Cea mai importantă victorie a lui Napoleon a fost la..................................iar cea mai mare înfrângere la.........................
Pe baza temei nou predate formuleazã rãspunsurile în vederea fixãrii şi consolidãrii cunoştinţe.
Frontalã
Comparaţia - Istorie,
manual pentru clasa a VIa.
Harta
5 min
- localizaţi la hartã principalele regiuni istorice.
Temã pentru acasã / aprecierea activitãtii elevilor 3 min.
Pregãtirea lecţiei Franța de la Consulat la Imperiu Se fac aprecieri generale şi individuale privind implicarea lor în predarea noilor cunoştinţe. •
•
Se notează elevii care au participat activ la lecţie •
Dicţionar explicativ;
Individualã
Noteazã tema pentru ora urmãtoare •