PROIECT DIDACTIC Unitatea şcolară: Şcoala Gimnazială nr. 2 Hulubeşti com. Călugăreni Profesor: Pletea Maria Daniela Data: 20.11.2012 Disciplina: Biologie Clasa: aV-a Unitatea de învăţare: Organele vegetative ale unei plante cu flori Titlul lectiei: Functiile frunzei : Fotosinteza, Respiraţia, Transpiraţia Scopul lecţiei : Întelegerea şi cunoaşterea procesului de fotosinteză Tipul si varianta de lecţie: Mixtă Competenţe specifice: 1.1 Identificarea Identificarea principalelor componente componente ale ţesuturilor şi ale sistemelor de organe la plante şi a funcţiilor acestora. acestora. 2.1 Utilizarea investigaţiei şi a experimentului pentru evidenţierea evidenţierea şi explicarea funcţiilor în organismele vegetale. 3.1 Construirea de modele pentru evidenţierea unor funcţii fundamentale ale organismelor vii. 4.2 Explicarea unor procese fiziologice ale organismelor utilizând terminologia ştiinţifică adecvată. adecvată.
Obiective operaţionale: Pe parcursul şi la sfârşitul lecţiei elevii trebuie: O1 – Să stabilească adaptările structurale ale frunzei pentru realizarea proceselor fiziologice. O2 – Identificarea Identificarea structurii microscopice a organelor vegetale în vederea explicarii relatiei dintre structură si functie. O3 – Să demonstreze procesul de fotosinteză prin tehnici de laborator. O5 – Să exerseze abilităţi de comunicare şi cooperare. O6 - Utilizarea corectă a terminologiei specifice biologiei în diferite situaţii de comunicare.
1
Demersul didactic: a)Resurse materiale: manual, instrumente TIC, material vegetal (frunze), planta de Elodeea canadensis,
eprubete, mojar, solvent
organic, balanţă. b)Resurse procedurale: explicatia, experimentul, observaţia, învăţarea prin c) Forma de activitate: frontală, pe
descoperire, conversaţia.
echipe, individuală
Locul desfăşurării lectiei : -sala de clasa Bibliografie: 1. Florea Dobran ,– Biologie – Manual pentru clasa a V-a, Ed. Teora, Bucureşti. 2. M. Ciurchea, A. Ciolac Russu, I. Ion – Metodica predării ştiinţelor biologice, EDP, Bucureşti. 3. Ardelean a., Mohan Gh., 2008 - Experimentul Biologic- Ed. Victor Bortaş, Bucureşti.
DESFĂŞURAREA LECŢIEI Etapele lecţiei 1. Organizarea lecţiei 2. Reactualizarea cunoştinţelor
3. Captarea atenţiei
Activitatea profesorului - verifică materialul didactic - face prezenţa - Solicită elevilor să-şi amintească organele vegetative a unei plante cu flori şi a tipurilor de frunze studiate - Insista asupra alcătuirii interne a frunzei şi conduc elevii la menţionarea structurilor interne şi a rolului lor în procesele fiziologice -Ascultă cântecul fotosintezei -Precizează tema lecţiei şi obiectivele la nivelul de înţelegere al elevilor
2
Activitatea elevilor - numesc şi indică organele vegetative -recunosc şi menţionează clasificarea frunzelor - enumeră componentele care intră în alcătuirea externă şi internă a frunzei -elevii notează titlul lecţiei
4. Dobândirea şi însuşirea de noi cunoştinţe
-
prezintă materialul didactic Ce culoare are frunza şi de ce ? Cine produce pigmentul de culoare verde? Alcătuirea stomatei
-
Frunza este principalul organ vegetativ al plantei în care are loc fotosinteza Explică necesitatea acestor procese în viaţa plantelor scrie schiţa lecţiei pe tablă. Implică elevii în descoperirea importanţei procesului de fotosinteză Împarte elevii pe grupe, explică tehnicile de lucru pentru demonstrarea proceselor de fotosinteză
-
5. Fixarea cunoştinţelor
6. Evaluare
- conţine un pigment de culoare verde, numit clorofilă - clorofila este produsă de cloroplast - două celule stomatice(de gardă), deschiderea stomatei (ostiolă), celule anexe.
- elevii notează definiţiile şi factorii care influneţează procesele de fotosinteză. -elevii efectuează experimentul conform indicaţiilor primite şi explică observaţiile făcute privind procesul de fotosinteză.
- Ce se formează în procesul de fotosinteză? - substante hrănitoare - Când are loc fotosinteza? - Prezintă elevilor imagini în power-point cu - fotosinteza are loc în prezenţa luminii procesele studiate - Apreciază elevii pivind p articiparea la oră, modul în care au lucrat în cadrul grupei, modul în care au desenat şi au răspuns. - Recomandă învăţarea lecţiei acasă şi rezolvarea rebusului din manual, pagina 67.
3
Schiţa lecţiei Funcţiile frunzei sunt: fotosinteza, transpiraţia şi respiraţia Fotosinteza reprezintă procesul prin care plantele verzi formează substanţele hrănitoare din, dioxid de carbon, apă şi substanţe minerale, cu ajutorul energiei solare captată de clorofilă, cu producere de oxigen care se degajă.
Schema fotosintezei
Importanţa fotosintezei: Asigură nutriţia plantelor dar şi a celorlalte vieţuitoare. Se menţine constant nivelul oxigenului în atmosferă. Înmagazinează energie. Factorii care influenţează fotosinteza: -
lumina, temperatura, apa cu sărurile minerale
Respiraţia este procesul prin care planta ia din aer oxigenul şi elimină dioxidul de carbon şi energie, necesară activităţii tuturor celulelor vii.
Factorii care influenţează respiraţia: -
temperatura, cantitatea de oxigen şi cantitatea de dioxid de carbon din aer.
Transpiraţia repezintă procesul prin care frunza elimină apa sub formă de vapori. Factorii care influenţează transpiraţia: - lumina, temperatura, umezeala aerului, vântul 4