Search
Home
Saved
Books
Audiobooks
Magazines
2.7K views
3
Upload
Sign In
Join
RELATED TITLES
0
92584991-Probleme-AutorizareElectricieni-A-N-R-E-Toamna-2011Rezolvari.pdf
Uploaded by Ovidiu Costynel Subiecte rezolvate examen
anre
Save
Embed
Share
Print
Subiecte rezolvate examen
Subiecte rezolvate examen
News
Documents
Sheet Music
Download
1
of 44
Search document
Sign up to vote on this title
Useful
Not useful
Home
Saved
Books
Audiobooks
Magazines
News
Documents
Sheet Music
Upload
Sign In
Join
Search
Home
Saved
Books
Audiobooks
Magazines
2.7K views
3
Upload
Sign In
Join
RELATED TITLES
0
92584991-Probleme-AutorizareElectricieni-A-N-R-E-Toamna-2011Rezolvari.pdf
Uploaded by Ovidiu Costynel Subiecte rezolvate examen
anre
Save
Embed
Share
Print
Subiecte rezolvate examen
Subiecte rezolvate examen
News
Documents
Sheet Music
1
Download
of 44
Search document
Exemple de aplicaţii numerice A.N.R.E. toamnă 2011 1. Câtă energie electrică consumă o lampă cu incandescenţă alimentată la o
230 V prin care trece un curent de 0,3 A dacă ea funcţionează timp de 15 mi
Date de intrare:
U=230 V; I=0,3 A; t=15 min. W=?
Se cere: Rezolvare: W=P x t=U x I x cos φ x t = 230 V x 0,3 A x 15/60 h = 17,25 Wh = 0,01725
2. Un electromotor monofazat conectat la o reţea de curent alternativ cu U consumă un curent I = 5 A şi funcţionează la un cosϕ = 0,85. Să se determ
activă consumată de electromotor.
Date de intrare:
U=220 V; I=5 A; cosϕ=0,85. P=?
Se cere: Rezolvare: P=U x I x cosφ=220 V x 5 A x 0,85 = 935 VA 3. Un radiator electric având rezistenţa R = 20 Ω este străbătut de un curent
funcţionează timp de două ore şi 45 de minute. Câtă energie consumă?
Date de intrare:
R=20 Ω; I=10 A; t=2h şi 45 min. Wa=?
Se cere: Rezolvare: W = P x t = R x I2 x t ;
Sign up to vote on this title
Useful
Not useful
Home
Saved
Books
Audiobooks
Magazines
News
Documents
Sheet Music
Upload
Sign In
Join
Search
Home
Saved
Books
Audiobooks
Magazines
2.7K views
3
Upload
Sign In
Join
RELATED TITLES
0
92584991-Probleme-AutorizareElectricieni-A-N-R-E-Toamna-2011Rezolvari.pdf
Uploaded by Ovidiu Costynel Subiecte rezolvate examen
anre
Save
Embed
Share
Print
Subiecte rezolvate examen
Subiecte rezolvate examen
News
Documents
Sheet Music
Download
1
of 44
Search document
1 600 R,, G 11 54,54Ω R R,, R R 54, 54,54 54Ω Ω 0,25 0,25Ω Ω 0,25 0,25ΩΩ 55,0 55,044ΩΩ
5. Un radiator electric având puterea P = 1800 W absoarbe un curent de 1
determine rezistenţa electrică interioară a radiatorului.
Date de intrare: Se cere: Rezolvare:
P=1800 W; I=5 A; R=?
P U ∗ I R ∗ I $ %
P 1800W 8Ω I 225A
6. La un circuit de prize cu tensiunea U = 230 V sunt conectate un fier de c
690 W şi un reşou. Să se determine rezistenţa fierului de călcat şi separa reşoului, ştiind că cele două receptoare absorb un curent total It = 5 A.
Date de intrare:
U=230 V; Pfc =690 W; It=5A. Rfc=?, Rreşou=?
Se cere: Rezolvare: I)* +.- / 3A
R)* .- 76,6Ω . 115Ω Iș9: I; < I)* 5A 5A < 3A 2A 2A ; Rș9: =>ș?@ ;
7. Să se determine pierderea de tensiune în volţi şi procente pentru o porţiun monofazat având rezistenţa de 0,5 Ω, prin care trece un curent de 8A, t
alimentare a circuitului fiind U = 230 V.
Sign up to vote on this title
Date de intrare:
U=230 V; R =0,5 Ω
Useful
Not useful
Home
Saved
Books
Audiobooks
Magazines
News
Documents
Sheet Music
Upload
Sign In
Join
Search
Home
Saved
Books
Audiobooks
Magazines
2.7K views
3
Upload
Sign In
Join
RELATED TITLES
0
92584991-Probleme-AutorizareElectricieni-A-N-R-E-Toamna-2011Rezolvari.pdf
Uploaded by Ovidiu Costynel Subiecte rezolvate examen
anre
Save
Embed
Share
Print
Subiecte rezolvate examen
Subiecte rezolvate examen
News
Documents
Sheet Music
Download
1
of 44
Search document
8. Un circuit are trei deriva ţii cu rezistenţele R1 = 30 Ω , R2 = 90 Ω , R3 = 45
în conductoarele de alimentare este I = 8 A. Să se determine tensiunea circuitului şi curentul din fiecare derivaţie.
Date de intrare:
R1=30 Ω, R2=90 Ω, R3=45 Ω I=8A. U=?, I1=?, I2=?, I3=?
Se cere: Rezolvare: ∗//∗∗ D G ∗/∗ E E
R,, G1 11 1 15Ω 15 Ω U R,, ∗ I 15Ω 15Ω ∗ 8A 8A 120 120VV I RU 120V 4A 30Ω U 120V I R 0Ω 1,33A U 120V I R 45Ω 2,66A
9. Un electromotor monofazat având randamentul η = 80% şi cosϕ = 0,89 este est
un curent I = 18 A la o tensiune de U = 230 V. S ă se determine puterea a reţea şi puterea utilă ale electromotorului, în kW şi CP.
Date de intrare:
Se cere: Rezolvare:
U=230 V; I=18A; cosϕ=0,89; η=80%. Pabs=?, Pu=?
Sign up to vote on this title
Useful
Not useful
Home
Saved
Books
Audiobooks
Magazines
News
Documents
Sheet Music
Upload
Sign In
Join
Search
Home
Saved
Books
Audiobooks
Magazines
3
2.7K views
Sign In
Upload
Join
RELATED TITLES
0
92584991-Probleme-AutorizareElectricieni-A-N-R-E-Toamna-2011Rezolvari.pdf
Uploaded by Ovidiu Costynel Subiecte rezolvate examen
anre
Save
Embed
Share
Print
Subiecte rezolvate examen
Subiecte rezolvate examen
News
Documents
Sheet Music
1
Download
of 44
Search document
83,3A I . ,D
P* U ∗ I 230 230VV ∗ 83,3 83,3AA 1,1 1,166kW kW PS 100 100 ∗ +T- /,∗ 21,28kW 28,4CP /
11. Avem un transformator de forţă trifazat de putere Sn = 10 MVA; tensiuni
U1n = 20 kV şi U2n = 6,3 kV. Să se calculeze curentul nominal primar curentul nominal secundar.
Date de intrare:
Sn=10 MVA; U1n=20 kV; U2n=6,3 kV. Inpr.=?, Insec.=?
Se cere: Rezolvare: √ 3 ∗ U ∗ I 10000 IY 3 ∗ U 1,73∗20 28,02A √ 10000 17,5A IJ* 3 ∗U 1,73∗6,3 √
12. La temperatura mediului ambiant t1 = 150 C, rezistenţa unui bobinaj al electrice este R1 = 40 Ω. După o funcţionare mai îndelungată, rezisten creşte la valoarea R2 = 50 Ω. Să se calculeze temperatura t2 la care a ajun după funcţionare, ştiind că bobinajul este f ăcut din cupru cu coeficient de . α = 0,004
Z
Date de intrare:
R1=40 Ω; R2=50 Ω; [ α=0,004 Z; t1=150 C.
Sign up to vote on this title
Useful
Not useful
Home
Saved
Books
Audiobooks
Magazines
News
Documents
Sheet Music
Upload
Sign In
Join
Search
Home
Saved
Books
Audiobooks
Magazines
3
2.7K views
Upload
Sign In
Join
RELATED TITLES
0
92584991-Probleme-AutorizareElectricieni-A-N-R-E-Toamna-2011Rezolvari.pdf
Uploaded by Ovidiu Costynel Subiecte rezolvate examen
anre
Save
Embed
Share
Print
Subiecte rezolvate examen
Subiecte rezolvate examen
News
Documents
Sheet Music
Download
1
of 44
Search document
13. Un generator de curent alternativ alimentează cu energie electrică un circ cosϕ = 0,83. Tensiunea la bornele generatorului este U = 240 V iar curentu
= 120 A. Să se determine puterile generate: aparentă, activă şi reactivă.
Date de intrare: Se cere: Rezolvare:
U=240 V; I=120 A; cosϕ=0,83. S=?, P=?, Q=?
U ∗ I 240 240VV ∗ 120A 120A 288 28800 00V VAA 28,8 28,8kkVA VA P U ∗ I ∗ cosφ cosφ 240 240V V ∗ 120 120AA ∗ 0,83 0,83 23 230 011VA VA 23, 23,kV kVAA Q U ∗ I ∗ sinφ sinφ 240 240V V ∗ 120 120AA ∗ 0,56 0,56 16 1612 1288VA VA 16, 16,11kV kVAA sinφcosφ 1 $ $ ghφ ghφ j 1
14. Pe plăcuţa unui electromotor monofazat sunt trecute următoarele date: P = 5 A, cos ϕn = 0,8. Să se determine tensiunea nominală la care luc
electromotor.
Date de intrare: Se cere: Rezolvare:
Pn=2 kW; In=5 A; cosϕn=0,8. Un=?
P 2000W 500V P U ∗ I ∗cosφ $ U I ∗cosφ 5A∗0,8
15. Un fier de călcat electric, alimentat la tensiunea de 230 V func ţionează
ore şi 45 de minute, consumând în acest timp o energie W = 4,850 k calculeze rezistenţa electrică a acestui fier de călcat.
Date de intrare: Se cere:
U=230 V; W=4,850 kWh; t=2h şi 45 min. R=?
Sign up to vote on this title
Useful
Not useful
Home
Saved
Books
Audiobooks
Magazines
News
Documents
Sheet Music
Upload
Sign In
Join
Search
Home
Saved
Books
Audiobooks
Magazines
3
2.7K views
Sign In
Upload
Join
RELATED TITLES
0
92584991-Probleme-AutorizareElectricieni-A-N-R-E-Toamna-2011Rezolvari.pdf
Uploaded by Ovidiu Costynel Subiecte rezolvate examen
anre
Save
Embed
Share
Print
Subiecte rezolvate examen
Subiecte rezolvate examen
News
Documents
Sheet Music
Download
Se cere: Rezolvare:
1
of 44
Search document
R=200 Ω; I=1 A; t2=15 min.; Wtotală=?
a) consum electromotor: 1 CP = 736 W W = P x t1 =2 x 736W x 1 h = 1472 Wh b) consum lampa: Se determină mai întâi puterea lămpii: P = U x I = R x I x I = R x I 2 = 200 x 12= 200W, apoi consumul acesteia: W = P x t2 = 200 W x 15/60 h = 200 W x 0,25 h = 50 Wh. Deci: Wtotală= 1472 Wh + 50 Wh = 1522 Wh = 1,522 kWh.
17. Pe tabloul de distribu ţie al unui consumator sunt montate : un vo
ampermetru şi un wattmetru, care indic ă: 220 V, 80 A şi respectiv 14,1 determine factorul de putere, impedanţa, rezistenţa activă şi reactanţa circui
Date de intrare:
U=220 V; I=80 A.; P=14,1 kW. cosφ=?, Z=?, R=?, X=?
Se cere: Rezolvare: + Factorul de putere este: P=U x I x cosφ => cosφ .∗ ∗E 0,8 . Impedanţa circuitului este: E 2,75Ω Rezistenta activa este: R = Z x cosφ =2,75 Ω x 0,8 = 2,2 Ω 2,75 <2,2 j 7,7, Reactanţa circuitului este: X √ < R j 2,75
2,72 1,65Ω √ 2,72
Sign up to vote on this title
Useful
Not useful
18. Dintr-un circuit de tensiune U = 230 V se alimenteaz ă o lampă cu rezisten
Ω şi un fier de călcat electric cu rezistenţa Rfc =100 Ω Să se determ
Home
Saved
Books
Audiobooks
Magazines
News
Documents
Sheet Music
Upload
Sign In
Join
Search
Home
Saved
Books
Audiobooks
Magazines
3
2.7K views
Upload
Sign In
Join
RELATED TITLES
0
92584991-Probleme-AutorizareElectricieni-A-N-R-E-Toamna-2011Rezolvari.pdf
Uploaded by Ovidiu Costynel Subiecte rezolvate examen
anre
Save
Embed
Share
Print
Subiecte rezolvate examen
Subiecte rezolvate examen
News
Documents
Sheet Music
Download
1
of 44
Search document
Wtotală =Wlamp ă + Wfier = 175 Wh + 926 Wh =1101Wh=1,101 kWh
19. Ce curent maxim se absoarbe printr-un branşament monofazat de U = 230
o instalaţie electrică dintr-o locuinţă în care sunt instalate : 5 lămpi de câte aparat TV de 30 W şi un frigider de 100 W ? Se precizează că toate receptoarele se consideră rezistive (cosφ 1.
Date de intrare:
U=230 V; Plămpi=5x100W; PTV=30 W; Pfrigider=100 W. Imax=?
Se cere: Rezolvare: Pinst.= Plămpi + PTV + Pfrigider = 500 W + 30 W + 100 W = 630 W
+
P = U x I x cos φ => ISH .∗*9J ∗ 2,74A 20. Să se determine:
a) rezistenţa electrică R a unui conductor de aluminiu cu ρ = 1/32 Ω mm2 /m lungimea l = 228 m şi diametrul d = 6 mm; b) pierderea de energie electrică prin încălzire, dacă prin conductor trece un electric I = 50 A o perioad ă de timp t = 10 ore.
Date de intrare:
[ a) ρ = pq Ω * mm2 /m; l =228 m; d = 6 mm; b) I = 50 A; t = 10 h. a) R=?; b) W=?
Se cere: Rezolvare: Sign up to vote on this title a) Determinam mai întâi secţiunea conductoarelorUseful (S). Not useful 2 2 2 S = Π x r =3,14 x 3 =3,14 x 9= 28,26 mm
R ρ∗
Home
Saved
Books
Audiobooks
Magazines
News
Documents
Sheet Music
Upload
Sign In
Join
Search
Home
Saved
Books
Audiobooks
Magazines
3
2.7K views
Upload
Sign In
Join
RELATED TITLES
0
92584991-Probleme-AutorizareElectricieni-A-N-R-E-Toamna-2011Rezolvari.pdf
Uploaded by Ovidiu Costynel Subiecte rezolvate examen
anre
Save
Embed
Share
Print
Subiecte rezolvate examen
Subiecte rezolvate examen
News
Documents
Sheet Music
Download
1
of 44
Search document
Rc=110 Ω; IT=11 A. Rfc=?
Se cere: Rezolvare: IHuvH;9 +.= 5A I*v9*H .w Ω 2A Ifier = IT – (Iradiator+ Iciocan) = 11A-(5+2)A = 4A . R)* x>= 55Ω 22. Un fier de călcat electric funcţionează un timp t = 45 minute la tensiunea V. Firul interior al rezistenţei sale are lungimea l = 4 m , secţiunea s = rezistivitatea ρ = 5 Ω mm2 /m. Să se determine puterea P şi consumul de energie electrică W ale fierului de Date de intrare:
U=230 V; l = 4 m; s =0,2 mm2; ρ = 5 Ω mm2 /m; t = 45 min = 0,75 h. Pfc=?, Wfc=?
Se cere: Rezolvare: a) Ştiind că P = U x I, iar I = U/R vom avea: P = U 2 /R. ∗ Aflăm acum pe: R ρ ∗ , Ω , Ω 100Ω Înlocuind avem: Pfc = U 2 / R = 2302 /100 =52900/100 = 529 W b) Wfc = P x t = 529x45/60 = 529 x 0,75 = 397 Wh = 0,397 kWh.
react 23. Să se calculeze impedanţa unei bobine cu rezisten ţa R 1,5 Ω şi cu Sign up to vote on this title Ω, precum şi defazajul între o tensiune aplicat bobineişNot i curentul rezulta useful ă Useful
se va exprima printr-o funcţie trigonometrică a unghiului respectiv.
Home
Saved
Books
Audiobooks
Magazines
News
Documents
Sheet Music
Upload
Sign In
Join
Search
Home
Saved
Books
Audiobooks
Magazines
3
2.7K views
Upload
Sign In
Join
RELATED TITLES
0
92584991-Probleme-AutorizareElectricieni-A-N-R-E-Toamna-2011Rezolvari.pdf
Uploaded by Ovidiu Costynel Subiecte rezolvate examen
anre
Save
Embed
Share
Print
Subiecte rezolvate examen
Subiecte rezolvate examen
News
Documents
Sheet Music
Download
1
of 44
Search document
24. Un electromotor trifazat cu puterea nominală Pn = 1500 W absoarbe un 4,9 A la un factor de putere cos ϕn = 0,85. Să se determine tensiunea n
(dintre faze) la care funcţionează electromotorul.
Date de intrare:
Pn =1500 W; In = 4,9 A; cos ϕn=0,85 Un =?
Se cere: Rezolvare: Pn = √ p x Un x In x cosφn =>
}| [ƒ„„…† [ƒ„„ … {| √ p∗~ p∗~|∗•€‚| [,‡p∗ˆ,‰†∗„,Šƒ ‡,q
25. Să se determine curenţii în reţeaua din figură, cunoscând: E1 = 48 V, E2 2Ω, R2 = 3Ω, R3 = 4 Ω. Să se întocmească bilanţul energetic.
PROBLEMA REZOLVATA PE PAGINA SEPARATA(fosta nr.10) Sign up to vote on this title
26. Un conductor izolat, din aluminiu, având sec ţiunea de 6 mm2, strâns într-u NotSuseful o rezistenţă electrică R = 4 Ω şi ρ = 1/32ΩUseful mm2/m. ă se determin
conductorului din colac, f ără a-l desf ăş ăşura şi măsura.
Home
Saved
Books
Audiobooks
Magazines
News
Documents
Sheet Music
Upload
Sign In
Join
Search
Home
Saved
Books
Audiobooks
Magazines
3
2.7K views
Upload
Sign In
Join
RELATED TITLES
0
92584991-Probleme-AutorizareElectricieni-A-N-R-E-Toamna-2011Rezolvari.pdf
Uploaded by Ovidiu Costynel Subiecte rezolvate examen
anre
Save
Embed
Share
Print
Subiecte rezolvate examen
Subiecte rezolvate examen
News
Documents
Sheet Music
1
Download
of 44
Search document
27. Un consumator consumă energie electrică prin utilizarea unei plite e rezistenţa de 30 Ω ce absoarbe un curent electric de 8 A şi a 4 lămpi cu in
a câte 75 W, funcţionând toate timp de o oră şi 15 minute. Să se determ electrică totală consumată de acest consumator în intervalul de timp menţ
Date de intrare:
R = 30 Ω; I = 8 A; Plampă=75 W; t=1h şi 15 min. W =?
Se cere: Rezolvare: Puterea plitei este: P1 = R x I² = 30 Ω x 82 A2 = 1920 W = 1,92 kW, Puterea becurilor este: P2 = 4 x Plampă = 4 X 75 W= 300 W = 0,3 kW, W= (P1+P2) x t = (1,92 + 0,3) kW x (1+15 / 60) h= 2,22 kW x 1,25 h = 2,775
28. O plită electrică având rezistenţa Rp = 22 Ω este alimentată printr-un conductoare din aluminiu cu ρ = 1/32 Ω mm2 /m şi secţiune s = 2,5 mm2 în
40 m. Tensiunea la plecarea din tablou este U = 230 V. Să se calculeze: a) rezistenţa electrică Rc a circuitului; b) curentul electric din circuit; c) tensiunea la bornele plitei.
Date de intrare:
Se cere:
Rp = 22 Ω; ρ = 1/32 Ω mm2 /m; s = 2,5 mm2; l = 40 m; U = 230 V; a) Rc =? b) I =? c) Ub =?
Rezolvare: Sign up to vote on this title Ω∗SS S Not useful Useful 0,5Ω (pentru a) R ρ ∗ S ∗ ,SS E Ω un conducto R = 2 x R = 2 x 0,5 Ω = 1 Ω pentru circuit.
Home
Saved
Books
Audiobooks
Magazines
News
Documents
Sheet Music
Upload
Sign In
Join
Search
Home
Saved
Books
Audiobooks
Magazines
3
2.7K views
Upload
Sign In
Join
RELATED TITLES
0
92584991-Probleme-AutorizareElectricieni-A-N-R-E-Toamna-2011Rezolvari.pdf
Uploaded by Ovidiu Costynel Subiecte rezolvate examen
anre
Save
Embed
Share
Print
Subiecte rezolvate examen
Subiecte rezolvate examen
News
Documents
Sheet Music
1
Download
c)
of 44
Search document
energia electrică pe care o consumă receptorul într-o perioadă minute.
Date de intrare:
Se cere:
l = 32 m; ρ = 1/32 Ω mm2 /m; s = 2,5 mm2; U = 230 V; I = 5 A; a) R =? b) P =? c) W =? t= 20 min.
Rezolvare: ∗ Ω∗SS ∗S a) R ρ ∗ S ∗ ,SS E Ω 0,8Ω b) P = (U – ∆U) x I Căderea de tensiune pe circuit până la receptor : ∆U = R x I = 0,8 Ω x 5 A = 4 V P = (230 – 4) V x 5 A = 226 V x 5 A = 1130 W = 1,13 kW c) W = P x t = 1130 W x 20/60 h = 377 Wh =0,377 kWh
30. Într-un circuit cu tensiunea U = 230 V în care sunt alimentate în serie o re 40 Ω şi o bobină cu rezistenţă neglijabilă şi cu o reactanţă X = 30 Ω se m ampermetru şi un cosfimetru. Să se determine indicaţiile aparatelor de tensiunile la bornele rezistenţei, respectiv la bornele bobinei.
Date de intrare:
U = 230 V; R = 40 Ω; X = 30 Ω; Z =?, Ubrez.=?, Ubbob.=?
Se cere: Rezolvare: Impedanţa circuitului: circuitului: √ R X √ 40 40 30 √ 1600 1600 00 00 j 250 250 Sign up to vote on this title . 4,6A Indicaţiile ampermetrului: ampermetrului: I z Ω Useful Not useful Ω Indicaţiile cosfimetrului: cosfimetrului: cosφ z Ω 0,8
Home
Saved
Books
Audiobooks
Magazines
News
Documents
Sheet Music
Upload
Sign In
Join
Search
Home
Saved
Books
Audiobooks
Magazines
3
2.7K views
Upload
Sign In
Join
RELATED TITLES
0
92584991-Probleme-AutorizareElectricieni-A-N-R-E-Toamna-2011Rezolvari.pdf
Uploaded by Ovidiu Costynel Subiecte rezolvate examen
anre
Save
Embed
Share
Print
Subiecte rezolvate examen
Subiecte rezolvate examen
News
Documents
Sheet Music
Download
1
of 44
Impedanţa circuitului este: 10Ω Curentul in circuit este:
Search document
√ R X √ 8 6 √ 64 36
I .z Ω 200A EΩ 0,8Ω cosφ z Ω sinφcosφ 1 $ $ sinφ sinφ j 1
Puterea aparentă a generatorului este: S = U x I = 2000 V x 200 A = 400.000 VA = 400 KVA Puterea activă consumat ă în circuit este: P = U x I x cos φ = 2000 V x 200 A x 0,8 = 320.000 VA= 320 kW Puterea reactiva consumata in circuit este: Q = U x I x sin φ = 2000 V x 200 A x 0,6 = 240.000 VAr = 240 kVAr
32. Un circuit electric monofazat, având lungimea de 30 m şi secţiunea de aluminiu cu ρ = 1/34 Ω mm2 /m, alimentează la extremitatea lui, cu o tensiu V, un radiator cu rezistenţa Rr = 20 Ω şi o lampă cu puterea Pl = 330 W.
Să se calculeze: a) pierderea de tensiune din acest circuit, în procente din tensiunea d dinspre sursă al circuitului; b) energia consumată de radiator, respectiv de lampă, într-o oră şi 1 c) pierderea de energie în conductoarele circuitului, în acelaşi interv
Date de intrare:
Se cere:
l = 30 m; S = 4 mm2; ρ = 1/34 Ω mm2 /m; U = 220 V; Rr = 20 Ω; Pl = 330 W. a) ∆U% =? b) W =? T = 1 h şi 15 min. Sign up to vote on this title c) ∆W =? Useful Not useful
Rezolvare: + 1,5A a) I
Home
Saved
Books
Audiobooks
Magazines
News
Documents
Sheet Music
Upload
Sign In
Join
Search
Home
Saved
Books
Audiobooks
Magazines
3
2.7K views
Upload
Sign In
Join
RELATED TITLES
0
92584991-Probleme-AutorizareElectricieni-A-N-R-E-Toamna-2011Rezolvari.pdf
Uploaded by Ovidiu Costynel Subiecte rezolvate examen
anre
Save
Embed
Share
Print
Subiecte rezolvate examen
Subiecte rezolvate examen
News
Documents
Sheet Music
Download
1
of 44
Search document
33. Dintr-un circuit de iluminat sunt alimentate cu tensiunea de U = 220 220 V
având fiecare P1 = 200 W şi şapte lămpi având fiecare P2 = 40 W. conectat Pierderea de tensiune din circuit fiind de 2,5%, să se calculeze: a) rezistenţa electrică a circuitului, Rc; b) pierderea de energie electrică ∆W din circuit într-o perioadă de ti ore de funcţionare simultană a lămpilor.
Date de intrare: Se cere:
U = 220 V; P1 = 200 W; P2 = 40 W. a) Rc =? b) ∆W =? t= 100 h.
Rezolvare: a) Căderea de tensiune în volţi va fi : ∗, ∆U ∆.∗. V 5,5V ∆U = Rc x Ic => Rc = ∆U / Ic Ptotal = 3 x P1 + 7 x P2 = 3 x 200 W + 7 x 40 W = 880 W Ic = Ptotal / U = 880 W / 220 V = 4A Rc = ∆U / Ic = 5,5 V / 4 A = 1,375 Ω b) ∆W = ∆U x Ic x t = 5,5 V x 4 A x 100 h = 2200 Wh = 2,2 kWh 34. O lampă electrică cu P1 = 363 W şi un radiator având rezistenţa
funcţionează în paralel la o tensiune U = 220 V o perioadă de timp t = 105 Să se afle: a) secţiunea circuitului comun din aluminiu cu ρ = 1/32 Ω mm2 /m, în lu = 20 m, care alimentează cele două receptoare, considerându-se o pie tensiune pe circuit ∆U = 3%; b) energia electrică pe care o consumă cele două receptoare.
Date de intrare:
U = 220 V; P1 = 363 W; R = 17 Ω;
Sign up to vote on this title
Useful
Not useful
Home
Saved
Books
Audiobooks
Magazines
News
Documents
Sheet Music
Upload
Sign In
Join
Search
Home
Saved
Books
Audiobooks
Magazines
3
2.7K views
Upload
Sign In
Join
RELATED TITLES
0
92584991-Probleme-AutorizareElectricieni-A-N-R-E-Toamna-2011Rezolvari.pdf
Uploaded by Ovidiu Costynel Subiecte rezolvate examen
anre
Save
Embed
Share
Print
Subiecte rezolvate examen
Subiecte rezolvate examen
News
Documents
Sheet Music
1
Download
of 44
Search document
P1 = 363w Pr = U x Ir = 220 V x 12,94 A = 2846,8 W Ptotală = P1+Pr = 363 W + 2846,8 W = 3209,8 W Wtotală = Ptotală x t = 3209,8 W x 105/60 h = 5617 Wh = 5,617 kWh 35. Un electromotor trifazat ale cărui înf ăş ăşurări sunt conectate în stea la
tensiunea pe fază Uf = 220 V absoarbe un curent pe fiecare fază I = 1 determine puterile activă şi reactivă absorbite de electromotor, acesta fun un factor de putere cosϕ = 0,72.
Date de intrare:
Uf = 220 V; I = 10 A; cosϕ = 0,72. P =?, Q=?
Se cere: Rezolvare: Tensiunea de linie este: U1 = √ 3 x Uf =1,73 x 220 V = 380V Cunoscând factorul de putere de 0,72 determinam unghiul şi sinϕ, care sun sinφcosφ 1 $ $ sin sinφφ j 1
36. Printr-o linie electrică monofazată din aluminiu, având lungimea de alimentată la tensiunea de 230 V va trece un curent neinductiv (cos ϕ = 1)
secţiune minimă trebuie să aibă conductoarele liniei, pierderea d considerându-se de 3% iar ρ = 1/34 Ω mm2 /m.
Date de intrare:
U = 230 V; I = 30 A; l = 150 m; =1
Sign up to vote on this title
Useful
Not useful
Home
Saved
Books
Audiobooks
Magazines
News
Documents
Sheet Music
Upload
Sign In
Join
Search
Home
Saved
Books
Audiobooks
Magazines
3
2.7K views
Upload
Sign In
Join
RELATED TITLES
0
92584991-Probleme-AutorizareElectricieni-A-N-R-E-Toamna-2011Rezolvari.pdf
Uploaded by Ovidiu Costynel Subiecte rezolvate examen
anre
Save
Embed
Share
Print
Subiecte rezolvate examen
Subiecte rezolvate examen
News
Documents
Sheet Music
Download
1
of 44
Search document
Ce curent indică un ampermetru montat în circuit?
Date de intrare:
l = 40 m; S = 2,5 mm2; U = 230 V; R = 5 Ω; ρ = 1/32 Ω mm2 /m; cosϕ = 1. I =?
Se cere: Rezolvare: q ˆ„ ˆ„ • ‘ ∗ ’“ pq[ Ω∗ ∗ „, ƒΩ ; q,ƒq Š„ Ω „, { qp„… qp„ pŠ, p† U = I x (Rreceptor + 2 x Rc) => ~ q∗ ƒq∗„,ƒ ƒq∗„,ƒ Ω ” † pŠ,p† • 38. Printr-o LEA 3x400 V din aluminiu cu rezistivitatea ρ=1/32 Ω mm2 /m, de 400 m şi având s =95mm2, se transportă o putere electrică P=100 kW sub putere cosϕ=0,8. Să se calculeze, în procente, pierderile de tensiune şi de putere. Date de intrare:
U = 400 V; 2 ρ = 1/32 Ω mm /m; l = 400 m; S = 95 mm2; P = 100 kW; cosϕ = 0,8. ∆U% =?, ∆P% =?
Se cere: Rezolvare: + 180,64A a) I ∗.∗*9J , √ ∗.∗*9J ,D∗∗,E2 δ = I/S = 180,64 A / 95 mm = 1,9 A/mm2 Ω∗ŒŒ∗S∗E,∗,E ,D∗ ∗—∗∗∗*9J ∗—∗∗∗*9J , Ω∗ Œ Sign up to vote on this title 32, b) ΔU √ /SS Useful Not useful E/ 8,22 ∆U 100 100 ∗ ∆.. 100 ,E/ Ω∗ŒŒ
Home
Saved
Books
Audiobooks
Magazines
News
Documents
Sheet Music
Upload
Sign In
Join
Search
Home
Saved
Books
Audiobooks
Magazines
2.7K views
3
Upload
Sign In
Join
RELATED TITLES
0
92584991-Probleme-AutorizareElectricieni-A-N-R-E-Toamna-2011Rezolvari.pdf
Uploaded by Ovidiu Costynel Subiecte rezolvate examen
anre
Save
Embed
Share
Print
Subiecte rezolvate examen
Subiecte rezolvate examen
News
Documents
Sheet Music
Download
1
of 44
Search document
- densitatea curentului la pornire; - pierderea de tensiune din circuit la pornirea electromotorului.
Date de intrare:
Se cere:
U = 220 V; 2 ρ = 1/32 Ω mm /m; l = 50 m; PN = 5CP; cosϕ = 0,8; η = 0,9; ∆Upa = 14%; δpa = 20 A/mm2; IP = 5 IN; ∆U = 5%. a) s =?, Iadm.= 23 A, s = 4 mm2; Iadm.= 30 A, s = 6 mm2; Iadm.= 41 A, s = 10 mm2 b) δp=?; c) ∆Up=?.
Rezolvare: P = 5 CP = 5 x 736 W = 3680 W + E E d) P = U x I x cos ϕ x η => I .∗*9J∗η ∗,E∗,/ E, 23,23A Determinam secţiunea luând în considerare căderea de tensiune în regim p curentul nominal al electromotorului : ∆U = 5% x U = 5 x 220 / 100 = 11 V —∗∗∗∗*9J —∗∗∗∗*9J Ω∗ŒŒ ΔU RIcosϕ $ ™. Œ ∗∗S∗, EE,Ω∗SS∗ 5,28mm Alegem secţiunea standardizata de 6 mm2. Verificări : Sign up on this title a) La S = 6 mm2 conf. enunţ Iadm.= 30A, mai mare catoIvote n electromotor. Useful Not useful b) Ip = 5 x In = 5 x 23,23 = 116,15 A δp = Ip / S = 116,15 / 6 = 19,36 A/mm2 < 20A/mm2. c) Pierderea de tensiune la pornire :
Home
Saved
Books
Audiobooks
Magazines
News
Documents
Sheet Music
Upload
Sign In
Join
Search
Home
Saved
Books
Audiobooks
Magazines
3
2.7K views
Upload
Sign In
Join
RELATED TITLES
0
92584991-Probleme-AutorizareElectricieni-A-N-R-E-Toamna-2011Rezolvari.pdf
Uploaded by Ovidiu Costynel Subiecte rezolvate examen
anre
Save
Embed
Share
Print
Subiecte rezolvate examen
Subiecte rezolvate examen
News
Documents
Sheet Music
Download
1
of 44
Search document
40. Un electromotor având puterea nominală Pn= 15 kW, randamentul η = 0,9 0,8 este alimentat la tensiunea nominal ă Un= 3x380 V, V, printr-o linie electri având lungimea L = 100 m şi conductoare cu secţiunea S=25 mm2 şi ρ = 1/32 Să se determine: a) curentul electric In absorbit din linie de electromotor; b) pierderea de tensiune din linie până la electromotor; c) valoarea maximă a curentului la care poate fi reglat releul întrerupătorului automat al electromotorului, ştiind că, conform no releul termic poate fi reglat la un curent cuprins între (1,05 – 1,2) I n. Date de intrare:
Se cere:
Pn = 15 kW; η = 0,9; cosϕn = 0,8; Un = 3x380 V; L = 100 m; S = 25 mm2; ρ = 1/32 Ω mm2 /m. a) In =?; e) ∆U=?; f) Imax=? (1,05 – 1,2) I n.
Rezolvare: }| [ƒ„ [ƒ a) Pn = √ p x Un x In x cosφ x η => ~| √ p∗{ p∗{|∗•€‚|∗η [,‡p∗pŠ [ƒ„„„…† p[, ”‰†† ˆ‡p,p… p[,”‰ b) Facem ipoteza că la bornele motorului alimentat prin linia trifazat L=100 m avem tensiunea şi curentul nominal. Utilizând curentul nominal calcu determinăm căderea de tensiune pe linie. q p∗‘∗’∗~ p∗‘∗’∗~|∗•€‚| [,‡p∗pq[ Ω∗ √ ∗[„„∗p[,”‰†∗„,Š ˆpŠƒ,Š‰Ω∗† ƒ, ∆{ “ qƒq Š„„ c) Imax = 1,2 x I n = 1,2 x 31,69 A= 38,03 A Sign up to vote on this title
Useful
Not2 useful
41. O linie electric ă monofazată, având conductoare de 6 mm din aluminiu, un receptor cu o rezistenţă electrică interioară neinductivă (cos ϕ = 1) R =
Home
Saved
Books
Audiobooks
Magazines
News
Documents
Sheet Music
Upload
Sign In
Join
Search
Home
Saved
Books
Audiobooks
Magazines
3
2.7K views
Upload
Sign In
Join
RELATED TITLES
0
92584991-Probleme-AutorizareElectricieni-A-N-R-E-Toamna-2011Rezolvari.pdf
Uploaded by Ovidiu Costynel Subiecte rezolvate examen
anre
Save
Embed
Share
Print
Subiecte rezolvate examen
Subiecte rezolvate examen
News
Documents
Sheet Music
Download
1
of 44
Search document
b) W=?; c) ∆W=?.
Rezolvare: a) Rezistenta conductorului liniei monofazate Ω∗q q∗[‰q q∗’ [ • ‘ ∗ “ pq ∗ ”q pŠˆ [‰q Ω qΩ qq„… qq„ † [„† ~ { • q„q q„q Ω qq ∆U = Rc x I = 2 Ω x 10 A = 20 V; Tensiune la bornele receptorului este Ub =U – ∆U = 220 V – 20 V = 200 b) W=Ub x I x cos φ x t = 200 V x 10 A x 1 x 30/60 h = 1000 Wh = 1 kWh c) Energia disipată în conductoare prin efect Joule-Lentz este ∆W = Rc x I² x t = 2 Ω x 10² A2 x 30 / 60 h = 100 Wh = 0,1 kWh
42. Dintr-un post de transformare al unei fabrici se alimentează, printr-un circ un reflector aflat la distanţă, care are o rezistenţă ohmică interioară R = 50 la plecarea circuitului din post este de 230 V, iar pierderea de tensiune din cir reflector este de 10%. Să se determine: a) consumul propriu lunar de energie al reflectorului, care funcţioneaz considerându-se o lună de 30 de zile; b) energia electrică pierdută în conductoarele liniei în aceeaşi perioadă de timp Date de intrare: Se cere:
R = 50 Ω;; U = 230 V; ∆U%=10%; a) Wreflector =?; t = 10 h/zi b) Wpierdută=?;
Rezolvare: ∗ 23V ∆U ∆.∗. a) Ub = U – ∆U = 230 V - 23 V = 207 V Sign up to vote on this title I = Ub / R = 207 V / 50 Ω = 4,14 A Useful useful Wreflector = Ub x I x nr. zile x t =207 V x4,14 A x30Notzile x 10 h/zi = = 257,094 kWh b) W ∆U x I x nr. zile x t 23 V x 4,14 A x 30 zile x 10 h/zi =
Home
Saved
Books
Audiobooks
Magazines
News
Documents
Sheet Music
Upload
Sign In
Join
Search
Home
Saved
Books
Audiobooks
Magazines
3
2.7K views
Upload
Sign In
Join
RELATED TITLES
0
92584991-Probleme-AutorizareElectricieni-A-N-R-E-Toamna-2011Rezolvari.pdf
Uploaded by Ovidiu Costynel Subiecte rezolvate examen
anre
Save
Embed
Share
Print
Subiecte rezolvate examen
Subiecte rezolvate examen
News
Documents
Sheet Music
Download
Se cere:
1
of 44
Search document
ρ = 1/32 Ω mm2 /m
a) Ul =?; ∆Ul =?; b) Wl=?; t = 30 min.
Rezolvare: a) Pl = U x I I = Pl / U = 3300 W / 220 V = 15 A q∗’ [ Ω∗q q∗q„„ • ‘ ∗ “ pq ∗ [”q ˆ„„ „, ‡Š Ω ƒ[q Ω „, ∆U = Rc x I = 0,78 Ω x 15 A = 11,7 V Ul=U +∆U= 220 V +11,7 V = 231,7 V [[‡„… ƒ,pq ∆{ ∆{ [„„ [„„ ∗ ∆{{ [„„ ∗ [[,‡… qq„… qq„… ƒ, pq b) Wl = Pl x t = 3300 W x (30 / 60) = 1650 Wh = 1,65 kWh
44. Un circuit electric este alimentat la plecarea din tablou, la tensiunea de capătul opus este racordat un radiator având 3135 W. Pierderea de tensiune este de 5%. Să se calculeze: a) rezistenţa electrică a circuitului conductoarelor (R1) şi separat a radiatorului b) Consumul de energie electrică al radiatorului într-un interval de 10 minute. Date de intrare:
Se cere:
U = 220 V;; Pr = 3135 W; ∆U%=5%; S = 16 mm2; a) R1 =?; R2 =?; b) Wr=?; t = 10 min.
Rezolvare: a) Ub = U – ∆U = 220 V – 0,05 x 220 V = 220 V – 11 V = 209 V I = Pr / Ub = 3135 W / 209 V = 15 A R1 = ∆U / I = 11 V / 15 A = 0,73 Ω Sign up to vote on this title R2 = Ub / I = 209 V / 15 A =13,9 Ω Useful Not useful b) Wr = Pr x t = 3135 W x (10 / 60) h = 522,5 Wh = 0,5225 kWh
Home
Saved
Books
Audiobooks
Magazines
News
Documents
Sheet Music
Upload
Sign In
Join
Search
Home
Saved
Books
Audiobooks
Magazines
2.7K views
3
Upload
Sign In
Join
RELATED TITLES
0
92584991-Probleme-AutorizareElectricieni-A-N-R-E-Toamna-2011Rezolvari.pdf
Uploaded by Ovidiu Costynel Subiecte rezolvate examen
anre
Save
Embed
Share
Print
Subiecte rezolvate examen
Subiecte rezolvate examen
News
Documents
Sheet Music
Download
Se cere:
1
of 44
Search document
U = 380/220 V; cosϕ = 0,8; η = 0,9; IP = 6 Inominal; L = 20 m; ρ = 1/34 Ω mm2 /m; ∆Up% < 10%; δN = 6 A/mm2; δp = 20 A/mm2. a) Să se verifice dacă prin acest circuit se poate ali strungul şi în caz contrar să se redimensioneze c b) Se verifică căderea de tensiune şi densitatea de regim normal şi la pornirea electromotorului st
Rezolvare: Pn = Pu = η x Pabs => Pabs = Pn / η = √3 x U x I n x cosφ => }| ‡„„„š ‡„„„…† ~| √ p∗{∗•€‚∗ [ˆ,‡‰ ‡‰†† p∗{∗•€‚∗η [,‡p∗pŠ„…∗„,Š∗„,‰ ˆ‡p,p… [ˆ, Ip = 6 x Inominal = 6 x 14,79 A = 88,74 A În conformitate cu normativul I7/2000 anexa 6 rând 8 conductorul de Al poate fi utilizat pentru realizarea circuitelor de forţă trifazate din interioru se verifică pierderile de tensiune, densitatea de curent şi se face calculul de a) Verificarea conductorului de alimentare d.p.d.v. al căderii maxime ad tensiune şi d.p.d.v. al înc ălzirii maxime în regimul de funcţionare de durat ∆U = √3 x In x R x cosφ ’ unde ‘ ∗ “ ∆U = √3 x 14,79 A x (1/34) Ω mm2 /m x (20/2,5) m/mm2 x 0,8 => ∆ ˆ,Š… ˆŠ„… [, ∆{ [„„ [„„ ∗ ∆{{ [„ [„„ ∗ pŠ„… q” < ∆Umax.adm pŠ„… [, q” Pentru branşamente alimentate din reţeaua stradală φt=5% îndeplineşte cerinţa de cădere de tensiune maxim admisibila În conformitate cu art. 4.8 din I7/2002 Imax adm pentru conductoar Sign up to vote on this 3 title cu PVC montate în tub Useful Not useful Imax.adm = 15A Iabs.motor = 14,79A < Imax.adm = 15A pe care, în consecin ţă conductorul
Home
Saved
Books
Audiobooks
Magazines
News
Documents
Sheet Music
Upload
Sign In
Join
Search
Home
Saved
Books
Audiobooks
Magazines
3
2.7K views
Upload
Sign In
Join
RELATED TITLES
0
92584991-Probleme-AutorizareElectricieni-A-N-R-E-Toamna-2011Rezolvari.pdf
Uploaded by Ovidiu Costynel Subiecte rezolvate examen
anre
Save
Embed
Share
Print
Subiecte rezolvate examen
Subiecte rezolvate examen
News
Documents
Sheet Music
1
Download
of 44
Search document
deci conductorul nu îndeplineşte cerinţa de secţiune maxim admisibil pornire. Pentru S = 4 mm2 avem densitatea de curent δp = 6 x 14,79 A / 4 mm A/mm2 > 20A/mm2 deci nici aceasta secţiune nu îndeplineşte cerinţ maxim admisibilă în regim de pornire Pentru S = 6mm2 avem densitatea de curent δp = 6 x 14,79 A / 6 4 mm A/mm2 < 20A/mm2 deci se îndeplineşte cerinţa de secţiune maxim ad regim de pornire. Se va impune secţiunea minimă de 6mm2 pentru con alimentare a strungului
46. O coloană electrică trifazată (380/220 V) din aluminiu cu rezistivitate mm2 /m, de lungime l = 20m, realizat ă cu conductoare neizolate, libere în aer, un tablou de la care pleacă circuite pentru: - un electromotor trifazat cu puterea PT = 5kW; - un electromotor monofazat cu puterea PM1 = 4kW; - două electromotoare monofazate cu puterea PM2 = 2kW fiecare ( separate); - 30 lămpi de câte 200 W fiecare, fieca re, împărţite egal pe cele trei faze (3 circui Pierderea de tensiune admisă în coloană este ∆U=2%. Electromotoarele au randamentul η = 0,9 , factorul de putere ( în regim n pornire) cosϕ = 0,8, iar la pornire au Ipornire = 5 Inominal şi admit o pierdere ∆up=10%. Să se determine secţiunea coloanei (ţinând cont de faptul că motoarele mo conectează fiecare pe câte o fază) şi să se facă verificarea pentru: încălzirea conductoarelor în regim de funcţionare permanent maxim admisibil în regim de durată Iadm. se consideră: 75 A pe mm2, 105 A pentru s = 16 mm 2, 135 A pentru s = 25 mm2 .; densitatea curentului la pornire, densitatea maximă admisă fiin A/mm2; pierderea de tensiune din circuit la pornirea electromotorului. o
o
o
Sign up to vote on this title
Date de intrare:
U = 380/220 V; ρ = 1/34 Ω mm2 /m; l = 20 m;
Useful
Not useful
Home
Saved
Books
Audiobooks
Magazines
News
Documents
Sheet Music
Upload
Sign In
Join
Search
Home
Saved
Books
Audiobooks
Magazines
2.7K views
3
Upload
Sign In
Join
RELATED TITLES
0
92584991-Probleme-AutorizareElectricieni-A-N-R-E-Toamna-2011Rezolvari.pdf
Uploaded by Ovidiu Costynel Subiecte rezolvate examen
anre
Save
Embed
Share
Print
Subiecte rezolvate examen
Subiecte rezolvate examen
News
Documents
Sheet Music
Download
1
of 44
Search document
b) δp = ?, δpadm = 20 A/mm2 c) ∆Up% = ?
Rezolvare: Pentru determinarea secţiunii coloanei de alimentare, consideram faz încărcată faza R, la care sunt racordate electromotorul trifazat de 5 kW, ele monofazat de 4 kW şi 10 lămpi însumând puterea de 2 kW şi calculăm în preal absorbiţi de aceştia. IT = PT / √3 x U x cosϕ x η = 5000 A / (1,73 x 380 V x 0,8 x 0,9) = 5000 W = 10,5 A IM1 = PM1 / U x cosϕ x η = 4000 W / (220 V x 0,8 x 0,9) = 4000 W / 158,4 V Il =Pl / U= 2000 W / 220 V = 9,09 A
∆UT = 2 x 380 / 100 = 7,6 V ∆UM1 = 2 x 220 / 100 = 4,4V Calculam secţiunile: ST = (√3 x ρ x l x I T x cosϕ) / ∆UT = (1,73 x 20 x 10,5 x 0,8) / (34x7,6) 258,4 = 1,1 mm2
SM1 =2 x ρ x l x IM1 x cosϕ / ∆UM1 = (2 x 20 x 25,2 x 0,8) / (34x4,4) = 8 149,6 = 5,4 mm2 Sl =2 x ρ x l x I / ∆U = 2x20 x9/ (34x4,4) = 360/149,6 = 2,4 mm2
Stotal = 8,9 mm2 Alegem secţiunea standardizată de 10 mm2 Verificări : a) încălzirea conductoarelor în regim permanent de funcţionare : în plină sarcină curentul total pe faza R este de 10,5 A + 25,2 A + 9 A Signmaxim up to voteadmis on this title dar conform enunţ la S = 10 mm2, curentul în regim de de 75 A, deci se încadrează. Useful Not useful b) densitatea curentului la pornire : I = (10,5+25,2) x 5= 178,5A ( cazul pornirii simultane a ambelor
Home
Saved
Books
Audiobooks
Magazines
News
Documents
Sheet Music
Upload
Sign In
Join
Search
Home
Saved
Books
Audiobooks
Magazines
2.7K views
3
Upload
Sign In
Join
RELATED TITLES
0
92584991-Probleme-AutorizareElectricieni-A-N-R-E-Toamna-2011Rezolvari.pdf
Uploaded by Ovidiu Costynel Subiecte rezolvate examen
anre
Save
Embed
Share
Print
Subiecte rezolvate examen
Subiecte rezolvate examen
News
Documents
Sheet Music
Download
1
of 44
Search document
Secţiunea calculată se va verifica la: o încălzirea conductoarelor în regim de funcţionare permanent maxim admisibil în regim de durată Iadm. se consideră:16 A 2,5mm2, 20 A pentru s = 4mm2, 27A pentru s = 6 mm2 ; o densitatea curentului la pornire, densitatea maximă admisă A/mm2; o pierderea de tensiune din circuit la pornirea simultană a electro
Date de intrare:
Se cere:
ρ = 1/34 Ω mm2 /m;
l = 30 m; PM1 = 2,5 CP = 2,5 x 736 W = 1840 W = 1,84 kW; U PM2 = 2 kW; UM2=220 V; Ipornire = 3 x Inominal; η = 0,95; cosϕ = 0,9; ∆U = 3%; ∆Up=12%; a) Sc=?, 1) Iadm = 16 A ptr. S = 2,5 mm2; 2) Iadm = 20 A ptr. S = 4 mm2; 3) Iadm = 27 A ptr. S = 6 mm2. b) δp = ?, δpa = 20 A/mm2 c) ∆Up% = ?
Rezolvare: a) Calculam secţiunea necesara motorului trifazat: PM1 = 2,5 CP = 2,5 x 736 W = 1840 W = 1,84 kW PM1 = √3 x UM1 x I M1 x cosϕ x η 1840W 1840VA I› 3 ∗ U P› √ › ∗cosφ∗ η 1,73∗380V∗0,∗0,5 562,08V Căderea de tensiune în volţi va fi: ∆. ∆.∗. ∗E Sign up to vote on this title ∆U ∆U 100 100 ∗ . $ ∆œ Useful Notuseful 11,4V ∆U = √ 3 x R x I = ( √3 x ρ x l x I M1 x cosϕ) / S de unde : S = (√3 x ρ x l x I M1 x cosϕ) / ∆U = (1,73 x 30 m x 3,27 A x
Home
Saved
Books
Audiobooks
Magazines
News
Documents
Sheet Music
Upload
Sign In
Join
Search
Home
Saved
Books
Audiobooks
Magazines
2.7K views
3
Upload
Sign In
Join
RELATED TITLES
0
92584991-Probleme-AutorizareElectricieni-A-N-R-E-Toamna-2011Rezolvari.pdf
Uploaded by Ovidiu Costynel Subiecte rezolvate examen
anre
Save
Embed
Share
Print
Subiecte rezolvate examen
Subiecte rezolvate examen
News
Documents
Sheet Music
Download
1
of 44
Search document
Dar conform enunţ la S = 4 mm2., curentul maxim admis în durată este de 20 A, deci se încadrează. 2) densitatea curentului la pornire: Ip = 3 x IT = 3 x 13,87 A = 41,61 A ( cazul pornirii simultane a ambelo electromotoare) b) δpm = Ip / S = 41,61 A / 4 mm2 = 10,4 A/mm2 < 20 A/mm2 ( se încadre c) pierderea de tensiune din circuit la pornirea simultana a electromotoare ∆Up = R x I = (ρ x 2 x l x Ip x cosϕ) / S = (2 x 30 m x 41,61 A x 0 mm2 /m x4 mm2) =17,6 V În procente: 17,6 V x 100 / 220 V = 8% < 12% conform enun ţ. Secţiunea de 4 mm2 aluminiu este corespunzătoare.
48. O coloană electrică de 380/220 V de aluminiu în lungime de 25 m alim tablou secundar de la care pleacă circuite pentru: - un electromotor trifazat de 4 kW - un electromotor monofazat de 2 kW - 20 de lămpi de câte 100 W fiecare. Electromotoarele au pornire directă şi absorb la pornire de şase ori curen In. Pierderea de tensiune admisă în coloană este de 2%, iar la pornirea electro maximum 10%; conductibilitatea γ = 34, cos ϕ = 0,7(se consideră aceeaşi val regim normal cât şi la pornire) şi η = 0,9, Curentul maxim admisibil în regim pentru conductoare de Al cu secţiunea de 6 mm2 este 30 A, iar densitatea ad curent pentru Al, în regim de pornire δp = 20 A/mm2. Ţinându-se seama de echilibrată a fazelor şi de un mers simultan la plin ă sarcină a tuturor receptoa determine secţiunea coloanei. Se va face verificarea la densitate de curent î pornire şi la cădere de tensiune.
Indica ţ ii ii Pentru echilibrarea sarcinilor pe cele trei faze, electromotorul monofazat se co faza R, cate 10 l ămpi se conecteaz ă la faza S, respective la faza T. Cea mai în rezulta, în acest caz, faza R; se va calcula sec ţ iunea iunea coloanei luând în curentul total din faza R,unde este racordat electromotorul monofazat. Sign up to vote on this title
Date de intrare:
U = 380/220 V l = 25 m;
Useful
Not useful
Home
Saved
Books
Audiobooks
Magazines
News
Documents
Sheet Music
Upload
Sign In
Join
Search
Home
Saved
Books
Audiobooks
Magazines
2.7K views
3
Upload
Sign In
Join
RELATED TITLES
0
92584991-Probleme-AutorizareElectricieni-A-N-R-E-Toamna-2011Rezolvari.pdf
Uploaded by Ovidiu Costynel Subiecte rezolvate examen
anre
Save
Embed
Share
Print
Subiecte rezolvate examen
Subiecte rezolvate examen
News
Documents
Sheet Music
1
Download
of 44
Search document
Rezolvare:
În fig. 1 avem repartizarea sarcinii pe fazele reţelei. Rezultă că faza mai încărcată având 4/3 kW + 2 kW motoare electrice
a) Calculam secţiunea necesara motorului trifazat: Pn = η x Pabs PM1 = √3 x UM1 x I M1 x cosϕ x η
4000W 4000VA I› 3 ∗ U P› √ › ∗cosφ∗ η 1,73∗380V∗0,7∗0, 414,16V
Calculăm secţiunea necesară motorului monofazat: PM2 = UM2 x I M2 x cosϕ x η
+ I› .∗*9J∗ η ∗,D∗,/ E, 14,43A
Ifaza_R_regim_nominal = I M1 + I M2 = 9,66 A + 14,43 A = 24,09 A < I max.adm Ip = 6 x Ifaza_R_regim_nominal = 6 x 24,09 A = 144,54 A
$ δ δY Ž , 24,0 20 HuSY SS SS SS
Se observă că în regim de pornire se depăşeşte densitatea decurent Sign up to vote on this title 20A/mmp. În regim normal ne încadrăm în curentul maxim admisibil al col Useful Not useful necesară redimensionarea coloanei în funcţie de densitateade curent admis pornire a motoarelor:
Home
Saved
Books
Audiobooks
Magazines
News
Documents
Sheet Music
Upload
Sign In
Join
Search
Home
Saved
Books
Audiobooks
Magazines
2.7K views
3
Upload
Sign In
Join
RELATED TITLES
0
92584991-Probleme-AutorizareElectricieni-A-N-R-E-Toamna-2011Rezolvari.pdf
Uploaded by Ovidiu Costynel Subiecte rezolvate examen
anre
Save
Embed
Share
Print
Subiecte rezolvate examen
Subiecte rezolvate examen
News
Documents
Sheet Music
1
Download
of 44
Search document
Ipoteza a) l 3 * r * I * cos ϕ = ρ * * I * cos ϕ s 1 * 25 ∆Un = 3 * * 24 * 0.7 = 3,42V 34 * 6 ∆Un 3,42 *100 ∆Un[%] = = 0.9%〈 2% *100 = Un 380 ∆Upornire = 6 * ∆Un = 3,42 * 6 = 20,54V ∆Upornire 20,54 *100 ∆Upornire[%] = = 5,4% < 10% * 100 = Un 380 ∆U =
Se observă că în ambele regimuri nominal şi respectiv de pornire căderea de tensiune se încadrează în valorile limit ă din enunţ de 2% şi respec Rezultă că singurul motiv al necesităţii amplificării coloanei îl constitui densităţii admisibile de curent în regimul de pornire. Ipoteza b) Verificăm căderea de tensiune pe coloana redimensionată şi în ip curent monofazat de 144A În acest caz vom utiliza relaţia: l * I * cos ϕ s 1 * 25 ∆Upornire = 2 * *144 * 0.7 = 14.8 ≅ 15V 34 *10 ∆Upornire 15 * 100 ∆Upornire[%] = = 6.8% < 10% *100 = Un 220 ∆Upornire = 2 * ρ *
Rezulta o cădere de tensiune de cca. 7% care se încadrează şi în aceast căderea de tensiune maxim admisă de 10% Verificăm căderea de tensiune pe coloana redimensionată şi în ipote curent monofazat de 24A ∆Upornire = 2 * ρ *
l s
* I * cos ϕ
1 * 25 up to vote on this title ∆Upornire = 2 * ≅ 2,5V * 24 * 0.7 =Sign 2,46 Useful 34 *10 Not useful ∆Upornire 2,5 *100 ∆Upornire[%] = = 1,1% < 2% * 100 = Un 220
Home
Saved
Books
Audiobooks
Magazines
News
Documents
Sheet Music
Upload
Sign In
Join
Search
Home
Saved
Books
Audiobooks
Magazines
2.7K views
3
Upload
Sign In
Join
RELATED TITLES
0
92584991-Probleme-AutorizareElectricieni-A-N-R-E-Toamna-2011Rezolvari.pdf
Uploaded by Ovidiu Costynel Subiecte rezolvate examen
anre
Save
Embed
Share
Print
Subiecte rezolvate examen
Subiecte rezolvate examen
News
Documents
Sheet Music
1
Download
of 44
Search document
pe circuitul electromotorului: 3% în regim normal de funcţiona regim de pornire a electromotorului; o pe circuitele care alimentează lămpile: 2%; o pe coloană: 1%. Secţiunile calculate se vor verifica la: - încălzirea conductoarelor în regim de funcţionare permanentă. Cure admisibil în regim de durată I adm. adm. se consideră, pentru circuitele mono 2 pentru s = 2,5mm , 23 A pentru s = 4mm2, 30A pentru s = 6 mm circuitele trifazate se consideră: 16 A pentru s = 2,5mm 2, 20 A pentru 27A pentru s = 6 mm2; - densitatea curentului la pornire, densitatea maximă admisă fiind δpa = 20 - pierderea de tensiune din circuit la pornirea electromotorului. o
Date de intrare:
Se cere:
U = 3x380/220 V l1 = 25 m; l2 = 30 m; Pm =10 kW; cosϕ = 0,9; η = 0,9; Ipornire = 6 x Inominal; Pl = 51x100 W=5100 W=5,1 kW; l3=35 m; 2 ρ = 1/32 Ω mm /m; a) Sc=?, ∆Um = 3%; Sc=?, ∆Up =10%; Sc=?, ∆Ul =2%; Sc=?, ∆Uc =1%; b) Sc se vor verifica la: circ. monof. Imax. = 18 A ptr. ptr. S = 2,5 mm Imax. = 23 A ptr. ptr. S = 4 mm Imax. = to30 Aonptr. pthis tr. title S = 6mm Sign up vote circ. trif. Imax. = 16ANot ptr. ptr. S = 2,5 mm Useful useful Imax. = 20 A ptr. ptr. S = 4 mm Imax. = 27 A ptr. ptr. S = 6 mm
Home
Saved
Books
Audiobooks
Magazines
News
Documents
Sheet Music
Upload
Sign In
Join
Search
Home
Saved
Books
Audiobooks
Magazines
2.7K views
3
Upload
Sign In
Join
RELATED TITLES
0
92584991-Probleme-AutorizareElectricieni-A-N-R-E-Toamna-2011Rezolvari.pdf
Uploaded by Ovidiu Costynel Subiecte rezolvate examen
anre
Save
Embed
Share
Print
Subiecte rezolvate examen
Subiecte rezolvate examen
News
Documents
Sheet Music
Download
1
of 44
Search document
Conform enunţ la S = 2,5 mmp, curentul maxim admis în regim este de 16A < 18,7 A, deci nu se încadrează. Alegem secţiunea imediat superioară, adică S = 4 mm2 pentru ca maxim admis este conform enunţ de 20 A > 18,7 A. b) densitatea curentului la pornire: Ip = 6 x In = 6 x 18,7 A = 112,2 A δpm = Ip / S = 112,2 A / 4 mm2 = 28 A/mm2 > 20 A/mm2 (nu se încad Alegem secţiunea imediat superioară, adică S = 6 mm verificarea: δpm = Ip / S = 112,2 A / 6 mm2 = 18,7 A/mm2 < 20A/mm2 (se încadrea c) pierderea de tensiune din circuit la pornirea electromotorului: ∆Up=√3 x R x Ip x cosϕ = (√3 x ρ x l x Ip x cosϕ) / S = (1,73 x 30 m 0,9) / (32 Ω mm2 /m x 6 mm2) = 27,3V. În procente: 27,3 x 100 / 380 = 7,2% < 8% conform enunţ. Secţiunea necesară va fi S = 6mm2 Calculăm secţiunea necesară pentru circuitele lămpilor: Vom repartiza câte 17 lămpi pe fază. I = P / U = 17 x 100 / 220 = 7,7 A Căderea de tensiune în circuit în volţi: ∆U =2 % = 2 x 220 / 100 = 4,4 V ∆U = R x I = ( ρ x 2 x lx I) / S de unde: S = (ρ x 2 x l x I) / ∆U = (2 x 35 m x 7,7 A) / (32 Ω mm2 /m x 4,4 V) = Alegem secţiunea standard de S = 4 mm2 Secţiunea necesară pentru coloană: Sc = 6 mm2 + 4 mm2 = 10 mm2 Verificări : - vom face numai la pierderea de tensiune admisă în coloană (1%), de două secţiuni însumate corespund fiecare în parte la verificările aferente. It = 18,7 + 7,7 = 26,4A x 25 m ∆U = √3 x R x It x cosϕ = ( √3 x ρ x l x It x cosϕ) / S = (1,73 2 2 up to vote on this title 0,9) / (32 Ω mm /m x 10 mm ) = 3,2V adică înSign procente: Useful Not useful conform enunţ. ∆U% = (3,2 V x 100) / 380 V= 0,84% <1%
50. Ce secţiune este necesară pentru conductoarele unui circuit electric trifaza
Home
Saved
Books
Audiobooks
Magazines
News
Documents
Sheet Music
Upload
Sign In
Join
Search
Home
Saved
Books
Audiobooks
Magazines
2.7K views
3
Upload
Sign In
Join
RELATED TITLES
0
92584991-Probleme-AutorizareElectricieni-A-N-R-E-Toamna-2011Rezolvari.pdf
Uploaded by Ovidiu Costynel Subiecte rezolvate examen
anre
Save
Embed
Share
Print
Subiecte rezolvate examen
Subiecte rezolvate examen
News
Documents
Sheet Music
Download
Se cere: Rezolvare:
1
of 44
Search document
∆Umax.adm.p = 12%; ∆Umax.adm.sarcină = 3%; 2 γ γCu u = 57 m/ Ω mm ; C Ipornire = 6 x Inominal; Stabel = 6 mm2; Itabel = 42 A; δadm.p.Cu=35 A/mm2; a) Sc=?
∆U ∗ U 12∗380V Y ∆USHHuSY9v 100 100 45,6V ∆U ∗ U 3∗380V JH*vă ∆USHHuSS9;9JH*vH 100 11,4V 100
Determinarea curenţilor de sarcină nominală şi de pornire: Pn = η x Pabs Pn = √3 x U x I n x cosϕ x η
PS 20000W 20000VA 48,2 I 3∗U∗cosφ∗ √ 3 ∗U∗cosφ∗ η 1,73∗380V∗0,7∗0, 414,16V
In > Imax.scurtă.durată
Observăm că prima cerinţă testată nu este îndeplinită. Trecem mai verificăm şi densitatea de curent în regimul de pornire:
IY 6 ∗ I 6 ∗ 48,2 48,2A A 28, 28,74 74A A I 28,74A A Y δY 6mm 48,2 mm δY $ δHuSY¦:
Determinăm secţiunea din condi ţia de respectare a densităţii maxime curent in regimul de pornire: Sign up to vote on this title I 28,74A Y Useful Not useful Sv* δ 8,28mm HuSY¦: 35 A
mm
Home
Saved
Books
Audiobooks
Magazines
News
Documents
Sheet Music
Upload
Sign In
Join
Search
Home
Saved
Books
Audiobooks
Magazines
2.7K views
3
Upload
Sign In
Join
RELATED TITLES
0
92584991-Probleme-AutorizareElectricieni-A-N-R-E-Toamna-2011Rezolvari.pdf
Uploaded by Ovidiu Costynel Subiecte rezolvate examen
anre
Save
Embed
Share
Print
Subiecte rezolvate examen
Subiecte rezolvate examen
News
Documents
Sheet Music
Download
1
of 44
Search document
∆UY §∆œSHHuSY9v
51. La o re ţea trifazată de curent alternativ este alimentat un receptor electric triunghi. Tensiunea de linie este de 220 V. Să se determine puterea consuma cunoscând că încărcările pe faze sunt neuniforme şi anume: prima fază activă de 3 Ω şi reactanţa inductivă de 4 Ω, a doua fază are o rezistenţă activ reactanţă inductivă de 8 Ω,a treia fază are rezistenţa activă de 8 Ω şi reactanţ 6 Ω. Date de intrare:
Ulinie = 220 V; RR = 3Ω, XR = 4Ω; RS = 6Ω, XS = 8Ω; RT = 8Ω, XT = 6Ω; Pcircuit=?
Se cere: Rezolvare: Determinarea puterii active absorbite de circuit : Pcircuit = PR + PS + PT Z = R2 + X2 R cos ϕ = Z Z R = R R 2 + X R 2 = 3 2 + 4 2 = 9 + 16 = 25 = 5 Ω R 3 cos ϕ R = R = = 0 ,6 Ω ZR 5 Z S = R S 2 + X S 2 = 6 2 + 8 2 = 36 + 64 = 100 = 10 Ω , R 6 = 0 ,6 Ω cos ϕ S = S = Z S 10 Z T = R T 2 + X T 2 = 8 2 + 6 2 = 64 + 36 = 100 = 10 Ω Sign up to vote on this title RT 8 = = 0 ,8 Ω cos ϕ T = Useful Not useful Z T 10
Home
Saved
Books
Audiobooks
Magazines
News
Documents
Sheet Music
Upload
Sign In
Join
Search
Home
Saved
Books
Audiobooks
Magazines
2.7K views
3
Sign In
Upload
Join
RELATED TITLES
0
92584991-Probleme-AutorizareElectricieni-A-N-R-E-Toamna-2011Rezolvari.pdf
Uploaded by Ovidiu Costynel Subiecte rezolvate examen
anre
Save
Embed
Share
Print
Subiecte rezolvate examen
Subiecte rezolvate examen
News
Documents
Sheet Music
1
Download
of 44
Search document
Determinarea puterii puterii reactive absorbite absorbite de circuit : Q circuit = Q R + Q S + Q T R2 +X2 R sin ϕ = Z Z=
R R 2 + X R 2 = 32 + 4 2 = X 4 sin ϕ R = R = = 0 . 8 Ω ZR 5 ZR =
9 + 16 =
25 = 5 Ω
ZS =
R S2 + X S2 = 62 + 82 = X 8 sin ϕ S = S = = 0 .8 Ω Z S 10
36 + 64 = 100 = 10 Ω ,
R T2 + X T2 = 82 + 62 = X 6 = 0 ,6 Ω sin ϕ T = T = Z T 10
64 + 36 = 100 = 10 Ω
ZT =
U 2 linie 220 2 Q R = U linie * I R * sin ϕ R = * sin ϕ R = * 0,8 = 7744 VAr ZR 5 U 2 linie 220 2 Q S = U linie * I S * sin ϕ S = * sin ϕS = * 0,8 = 3872VAr ZS 10 U 2 linie 220 2 Q T = U linie * I T * sin ϕ T = * sin ϕ T = * 0,6 = 2904 VAr ZT 10 Q circuit = Q R + Q S + Q T = 7744 + 3872 + 2904 = 14520W ≅ 14.52kW ≅ 14,5kVAr
Determinarea puterii aparente absorbite de circuit : Scircuit = S R + SS + ST 2
2
2
2
S R = PR + Q R = 5808 + 7744 = 9680 VA SS = PS 2 + Q S 2 = 2904 2 + 3872 2 = 4840 VA
Sign up to vote on this title
Useful
Not useful
Home
Saved
Books
Audiobooks
Magazines
News
Documents
Sheet Music
Upload
Sign In
Join
Search
Home
Saved
Books
Audiobooks
Magazines
3
2.7K views
Upload
Sign In
Join
RELATED TITLES
0
92584991-Probleme-AutorizareElectricieni-A-N-R-E-Toamna-2011Rezolvari.pdf
Uploaded by Ovidiu Costynel Subiecte rezolvate examen
anre
Save
Embed
Share
Print
Subiecte rezolvate examen
Subiecte rezolvate examen
News
Documents
Sheet Music
1
Download
of 44
Search document
52. O linie electric ă aeriană cu tensiunea de 0,4 kV, cu conductoare din cupru 0,017 Ω mm2 /m, alimentată din sursa A, are schema şi caracteristicile din figur
Se cere:
a) să se determine pierderea maximă de tensiune; b) să se interpreteze rezultatul considerând că pierderea de tensiune admisib 10%. ∆U =
1 U n
r A−1 = ρ
× Σ13 (r × P + x × Q )
l A−1 S A−1
= 0,017
300 = 0,102Ω 50
x A−1 = x 01 × l = 0,31 × 0,3 = 0,093Ω r 1− 2 = ρ
l1− 2 S 1− 2
= 0,017
200 = 0,097Ω 35
x1− 2 = x02 × l = 0,345 × 0,2 = 0,069Ω r 2−3 = ρ
l 2 −3 S 2−3
150 = 0,017 = 0,102Ω 25
Sign up to vote on this title
Useful
Not useful
Home
Saved
Books
Audiobooks
Magazines
News
Documents
Sheet Music
Upload
Sign In
Join
Search
Home
Saved
Books
Audiobooks
Magazines
2.7K views
3
Sign In
Upload
Join
RELATED TITLES
0
92584991-Probleme-AutorizareElectricieni-A-N-R-E-Toamna-2011Rezolvari.pdf
Uploaded by Ovidiu Costynel Subiecte rezolvate examen
anre
Save
Embed
Share
Print
Subiecte rezolvate examen
Subiecte rezolvate examen
News
Documents
Sheet Music
Download
1
of 44
Search document
53. La o reţea trifazată de 6 kV alimentată din staţiile de transformare A ş tensiuni sunt egale şi coincid ca fază, sunt racordate mai multe locuri Lungimile porţiunilor de reţea, în km, secţiunile conductoarelor, în mm2, sarci şi factorii lor de putere sunt indicate în schema reţelei. Să se determine pierderea maximă de tensiune pentru regimul de normal şi pentru regimul de avarie al reţelei. Se neglijează pierderile de putere pe linii. În regimul de avarie se presupune că se scoate din funcţiune acea porţ a cărei ieşire din funcţiune determină căderea maximă de tensiune într-un pun al reţelei; Pentru conductorul cu s=35mm2 se consideră r0=0,91 Ω /km şi x0=0,35 pentru cel cu s=16 mm2 r0=1,96 Ω /km şi x0=0,377Ω /km.
100 kW cosφ = 0,8
80 kW cosφ = 0,9
3 km, 35 mm2 a 2 km, 35 mm2 b 3 km, km, 35 mm2 c 4 km, 35 mm A O ? ? ? 1,5 km
1,5 km
16 mm
d
40 kW 80 kW cosφ = 0,7 cosφ = 0,8
16 mm
e
40 kW cosφ = 0,8
Sign up to vote on this title
Useful
Not useful
Home
Saved
Books
Audiobooks
Magazines
News
Documents
Sheet Music
Upload
Sign In
Join
Search
Home
Saved
Books
Audiobooks
Magazines
3
2.7K views
Sign In
Upload
Join
RELATED TITLES
0
92584991-Probleme-AutorizareElectricieni-A-N-R-E-Toamna-2011Rezolvari.pdf
Uploaded by Ovidiu Costynel Subiecte rezolvate examen
anre
Save
Embed
Share
Print
Subiecte rezolvate examen
Subiecte rezolvate examen
News
Documents
Sheet Music
1
Download
of 44
Search document
Calculam puterile reactive aferente fiecărui punct de control:
P [kW] cosφ tg φ Q [kVAr] P = S cos ϕ Q = S sin ϕ
sin ϕ = = tgϕ P cos ϕ Q = P * tgϕ Q
100
0,8
0,754
75,4
80
0,9
0,488
39,04 39 ,04
40
0,7
1
40
40
0,8
0,754
30,16 30 ,16
80
0,8
0,754
60,32 60 ,32
fig. 2
Calculăm rezistenţele şi reactanţele fiecărui tronson. Rezultatele obţinut prezentate în tabelul alăturat: Tronson
l [km]
Sign up to vote on this title
s r0 Useful R Not x0useful [mmp] [Ω /km] [Ω] [Ω /km]
X [Ω]
Home
Saved
Books
Audiobooks
Magazines
News
Documents
Sheet Music
Upload
Sign In
Join
Search
Home
Saved
Books
Audiobooks
Magazines
2.7K views
3
Upload
Sign In
Join
RELATED TITLES
0
92584991-Probleme-AutorizareElectricieni-A-N-R-E-Toamna-2011Rezolvari.pdf
Uploaded by Ovidiu Costynel Subiecte rezolvate examen
anre
Save
Embed
Share
Print
Subiecte rezolvate examen
Subiecte rezolvate examen
News
Documents
Sheet Music
Download
1
of 44
Search document
fig. 3
Conform enunţului UA=UB în aceste condiţii vom considera în fiecare n pe rând. Contribuţia fiecărei surse va fi dependentă de impedanţa până la nodul Cum între punctele A-B avem conductor omogen pentru calculul momentelor v distanţele de la fiecare nod la capetele circuitului. În acest caz vom utiliza datel Aplicăm raţionamentul pentru circulaţia puterii active. Vom detalia calc nodul a. Pentru celelalte noduri vom prezenta datele în tabelul de rezultate urm 3km * PAa = 9km * PBa PAa+PBa=100+40=140kW Din prima ecuaţie deducem PAa = 3 * PBa înlocuind în ecuaţia a doua ob PBa = 140 Rezolvând PBa=35 şi deci PAa= 3 * 35 = 105 kW
Total Nodul putere in nod
Aportul la Distanta de la nodul consumul Sign up to vote on this title analizat la nodului
sursa A
Useful
sursa B
Not useful
sursei
sursei
Home
Saved
Books
Audiobooks
Magazines
News
Documents
Sheet Music
Upload
Sign In
Join
Search
Home
Saved
Books
Audiobooks
Magazines
2.7K views
3
Upload
Sign In
Join
RELATED TITLES
0
92584991-Probleme-AutorizareElectricieni-A-N-R-E-Toamna-2011Rezolvari.pdf
Uploaded by Ovidiu Costynel Subiecte rezolvate examen
anre
Save
Embed
Share
Print
Subiecte rezolvate examen
Subiecte rezolvate examen
News
Documents
Sheet Music
1
Download
of 44
Search document
Total Distanţa de la nodul analizat la Aportul la consumul Nodul putere sursa A sursa B sursei A sur în nod [km] [km] [kVAr] a
115,4
3
9
86,55
b
60,32
5
7
32,90
c
69,2
8
4
23,07
Total
142,52
Şi în acest caz obţinem aceeaşi concluzie: nodul b este alimentat din am Calculăm aportul celor două surse la puterea nodului b: PAb = 191,7 – 140 = 51,7 kW
PBb = 148,3 – 120 = 28.3 kW
QAb = 142,52 – 115,4 = 27,12 kVAr QBb= 102,4 – 69,2 = 33,2 kVA
Secţionăm imaginar nodul b şi obţinem două tronsoane alimentate staţiile A si B. Aceste tronsoane vor avea în nodurile b aceeaşi tensiune respe cădere de tensiune de la sursa la fiecare nod b
Sign up to vote on this title
Useful
Not useful
Home
Saved
Books
Audiobooks
Magazines
News
Documents
Sheet Music
Upload
Sign In
Join
Search
Home
Saved
Books
Audiobooks
Magazines
2.7K views
3
Upload
Sign In
Join
RELATED TITLES
0
92584991-Probleme-AutorizareElectricieni-A-N-R-E-Toamna-2011Rezolvari.pdf
Uploaded by Ovidiu Costynel Subiecte rezolvate examen
anre
Save
Embed
Share
Print
Subiecte rezolvate examen
Subiecte rezolvate examen
News
Documents
Sheet Music
1
Download
of 44
Search document
3
∆U Bb =
∑1 (RiPi + XiQi) = 3,64 * 80 + 1,412 * 39,04 +
Un 6 3,64 * 40 + 1,412 * 30,16 (3,64 + 2,73) * 28,3 + (1,412 + 1,059) * 33,2 + + = 6 6 346,32448 188,18592 262,3082 796,8186 = + + = ≅ 132,8V 6 6 6 6
Se remarca obţinerea unor valori sensibil egale pentru căderile de tensiu Pentru regimul de avarie consideram indisponibil tronsonul «ab » Î tronsonul Bb în lungime de 7 km va fi parcurs suplimentar faţă de cazul p puterea S = 51,7+j 27,12 kVA ceea ce va conduce în nodul b la o cădere de te mare decât dacă indisponibilizăm tronsonul bc deoarece în acest caz tronsonul 5 km ar fi fost parcurs suplimentară de o putere mai mică S=28,3+j 33,2 kVA Vom utiliza datele din figura 5
fig. 5 Pentru calcul vom utiliza c ăderea de tensiune determinată pentrunodul Sign up to vote on this title retragerea din exploatare a tronsonului ab la care vom adăuga căderea Useful Not useful provocată pe 7 km de puterea S=51.7+j 27.12 kVA
Home
Saved
Books
Audiobooks
Magazines
News
Documents
Sheet Music
Upload
Sign In
Join
Search
Home
Saved
Books
Audiobooks
Magazines
2.7K views
3
Upload
Sign In
Join
RELATED TITLES
0
92584991-Probleme-AutorizareElectricieni-A-N-R-E-Toamna-2011Rezolvari.pdf
Uploaded by Ovidiu Costynel Subiecte rezolvate examen
anre
Save
Embed
Share
Print
Subiecte rezolvate examen
Subiecte rezolvate examen
News
Documents
Sheet Music
1
Download
of 44
Search document
g
0,15 A/m
f 16 mm2 50 m 25 mm2
50 mm2
a
A
d
b
100 m
75 m
100 m
50 m
eA
30A 20A
16 mm2
80 m
15A
10A
25A
c
55. O LEA 110 kV s.c. echipată cu conductoare de OL-Al de secţiune 18 diametrul 19,2 mm şi ρ = 1/34 Ω mm2 /m, are o lungime de 40 km şi corona figură (cu distanţele în mm). Se cere: 1. Să se precizeze semnificaţiile simbolurilor a şi b din formulele de calcul ale specifice x0 = 0,145 lg a Ω /km, 0,779b
respectiv susceptanţei specifice b0 = 7,57368 10-6 S/km lg
a
b
2. Să se reprezinte schemele electrice echivalente în Π şi T ale liniei şi să Sign up to vote on this title parametrii acestora. Se neglijează conductanţa liniei.
2550
Useful
Not useful
Home
Saved
Books
Audiobooks
Magazines
News
Documents
Sheet Music
Upload
Sign In
Join
Search
Home
Saved
Books
Audiobooks
Magazines
2.7K views
3
Upload
Sign In
Join
RELATED TITLES
0
92584991-Probleme-AutorizareElectricieni-A-N-R-E-Toamna-2011Rezolvari.pdf
Uploaded by Ovidiu Costynel Subiecte rezolvate examen
anre
Save
Embed
Share
Print
Subiecte rezolvate examen
Subiecte rezolvate examen
News
Documents
Sheet Music
1
Download
of 44
Search document
56. 1. Să se determine parametrii electrici (RT, XT, GT şi BT ) ai unui trans două înf ăş ăşurări de 31,5 MVA 115 ± 2x2,5% / 6,3 kV, pierderile în cupru d pierderile în gol de 40 kW, usc[%]=9% şi i0[%]=1,2%. Parametrii electrici se la tensiunea de pe plotul maxim al înf ăş ăşurării primare. 2.Să se reprezinte schema electrică echivalentă, în Γ, a transformatorului d 1.
57. Un post de transformare care alimentează un consumator este echip transformatoare trifazate identice, identice, de 1600 kVA, 6/0,4 kV, având fiecare: ∆Psc = 18 kW; ∆P0 = 2,6 kW; usc % = 6%; i0 % = 1,7%; Se cer parametrii electrici ai unui transformator raportaţi la tensiunea s schema electrică echivalentă (în Γ ) a postului de transformare.
58. Pe o plecare subterană a unei reţele electrice de 10 kV alimentată de la transformare se produce un scurtcircuit trifazat. Să se calculeze valoarea curentului de defect şi reactanţa minimă a unei reactanţă care ar trebui montată pentru limitarea puterii de scurtcircuit la ce MVA. Lungimea, secţiunea conductoarelor de cupru, rezistenţa şi reactanţa specifice sunt indicate în figură. Se consideră că scurtcircuitul este produs de o surs infinită şi se neglijează componenta aperiodică a curentului de scurtcircuit. k 3
3x240 mm2 Cu – 5 km
ro = 0,07632 Ω /km, 10,5 kV
xo = 0, 08 Ω /km 10 kV
Sign up to vote on this title trifazat pe barele A 59. Să se determine cu cât se reduce puterea de scurtcircuit Usefulţioneaz în schema electrică din figură, în cazul în care se cu cupla C func Notăuseful comparaţie cu funcţionarea cu cupla C1 închisă. Cupla barelor de 220 kV C este în permanenţă închisă
Home
Saved
Books
Audiobooks
Magazines
News
Documents
Sheet Music
Upload
Sign In
Join
Search
Home
Saved
Books
Audiobooks
Magazines
2.7K views
3
Upload
Sign In
Join
RELATED TITLES
0
92584991-Probleme-AutorizareElectricieni-A-N-R-E-Toamna-2011Rezolvari.pdf
Uploaded by Ovidiu Costynel Subiecte rezolvate examen
anre
Save
Embed
Share
Print
Subiecte rezolvate examen
Subiecte rezolvate examen
News
Documents
Sheet Music
1
Download
of 44
Search document
60. Să se determine puterile de scurtcircuit la timpul t = 0 în cazul unui scurtcir pe barele A1 de 220 kV ale staţiei A în următoarele ipoteze: a) cuplele staţiilor A şi B, respectiv CA şi CB sunt închise; b) cupla CA închisă, cupla CB deschisă; c) cupla CA deschisă, cupla CB închisă. Schema şi caracteristicile circuitelor sunt indicate în figur ă. S = 1000 MVA x = 0,4 B1
A1
L= 80 km x = 0,42 0,42 Ω / km
CB
ST = 800 MVA usc = 12%
CA ST = 800 MVA usc = 12%
L= 80 km S = 1000 MVA B2 x = 0,4
S = 800 MV x”d = 20%
x = 0,42 0,42 Ω / km
S = 800 MV x”d = 20%
A2
61. Staţia de transformare B, echipată cu trei transformatoare de 20 MVA 110 6,6 kV este alimentată din sursa A prin două linii de 110 kV. Tensiunea pe ba sarcina consumatorului din staţia B şi parametrii transformatoarelor (identice la primar) sunt indicate în figură
1.Să se determine puterea compensatoarelor sincrone necesare a se monta de joasă tensiune ale staţiei B pentru a se men ţine U = 106 kV raportat atunci când una din liniile de 110 kV iese din func ţiune, ştiind că tensiunea Sign up to vote on this title barele consumatorilor, în regim de avarie (raportată la înaltă tensiune) este Useful Not useful kV, în variantele: a) se neglijează aportul capacitiv al liniei şi consumul de
Home
Saved
Books
Audiobooks
Magazines
News
Documents
Sheet Music
Upload
Sign In
Join
Search
Home
Saved
Books
Audiobooks
Magazines
3
2.7K views
Upload
Sign In
Join
RELATED TITLES
0
92584991-Probleme-AutorizareElectricieni-A-N-R-E-Toamna-2011Rezolvari.pdf
Uploaded by Ovidiu Costynel Subiecte rezolvate examen
anre
Save
Embed
Share
Print
Subiecte rezolvate examen
Subiecte rezolvate examen
News
Documents
Sheet Music
1
Download
of 44
Search document
62. Staţia de transformare B, în care sunt instalate dou ă transformatoare de câ este alimentată din centrala A prin două linii electrice aeriene paralele de 35 kV de înaltă tensiune a transformatoarelor staţiei B este fixat ă priza de 34,13 kV nominală a înf ăş ăşurărilor secundare ale transformatoarelor este de 6,6 kV. Sarci barele de 6 kV ale sta ţiei B este de 15,5 MVA, din care Sb1 =14 MVA consum =1,5 MVA se transportă, printr-o linie aeriană de 6 kV în punctul Caracteristicile liniilor, transformatoarelor şi sarcinile sunt indicate pe schem Să se determine tensiunea în punctul C al reţelei, dacă la centrala A tensiunea de 36,6 kV. Se neglijează pierderile de putere în linii şi transfo componenta transversală a căderii de tensiune. Se consideră că cele două linii dintre centrala A şi staţia B transformatoarele din staţia B, funcţionează în paralel. A
r0 = 0,33 Ω /km x0 = 0,342 Ω /km
B l = 14 km r0 = 0,33 Ω /km x0 = 0,412 Ω /km
2 km
10 MVA
1,5 c
∆Psc= 92 kW Usc = 7,5%
14 MVA cosφ=0,7
63. Să se aleagă tensiunea pe ploturile a două transformatoare coborâtoar 3x1,5% / 6,3 kV astfel încât abaterea de la tensiunea nominal ă de 6 kV să fie aceeaşi în regim de sarcină minimă şi maximă. Se cunosc sarcinile pe 6 kV: j45 MVA (cu transformatoarele în paralel); Smin.= 20 + j15 MVA ( şi func singur transformator) şi caracteristicile, identice, pentru fiecare dintre Sign up to vote on this title transformatoare: Useful Not useful Sn = 40 MVA; ∆Pcu = 80 kW; ∆Pfe = 25 kW; usc %= 10%; i0 %= 2%; Tensiunea pe barele de înaltă tensiune se menţine constantă la 110 kV.
Home
Saved
Books
Audiobooks
Magazines
News
Documents
Sheet Music
Upload
Sign In
Join
Search
Home
Saved
Books
Audiobooks
Magazines
3
2.7K views
Upload
Sign In
Join
RELATED TITLES
0
92584991-Probleme-AutorizareElectricieni-A-N-R-E-Toamna-2011Rezolvari.pdf
Uploaded by Ovidiu Costynel Subiecte rezolvate examen
anre
Save
Embed
Share
Print
Subiecte rezolvate examen
Subiecte rezolvate examen
News
Documents
Sheet Music
Download
1
of 44
Search document
1. Să se precizeze semnificaţiile simbolurilor a şi b din formulele de inductanţei specifice x0 = 0,145 lg a Ω /km, 0,779b
respectiv susceptanţei specifice b0 = 7,57368 10=6 S/km lg
a
b
2. Să se calculeze: - parametrii schemei echivalente pentru linie ( în Π ) şi pentru transformator (în - pierderile de putere în linie şi transformatoare; la calculul acestora se pierderile de tensiune în elementele reţelei; - pierderea totală de tensiune; se neglijează căderea de tensiune transversală. 3. Să se determine treapta de reglaj a transformatoarelor coborâtoare pentru ca l maximă tensiunea pe bara C să fie 35 kV
B
A
C
OL-AL OL-AL 3x185 3x185 mm - 30 km S
25+ j
UA =115 kV
Uc =35 kV
65. Pe schema din figură sunt prezentate caracteristicile unei reţele precum staţiilor de distribuţie A şi B. Liniile electrice sunt echipate cu conducto aluminiu cu secţiunea de 120 mm2, cu diametrul de 15,8 mm şi ρ =0,0324 Sign up to vote on this title cu fazele aşezate în linie, distan ţa dintre fazelevecine deuseful 3175 mm. Useful fiind Not Se cere: 1. Să se precizeze semnificaţiile simbolurilor a şi b din formulele de calcul ale
Home
Saved
Books
Audiobooks
Magazines
News
Documents
Sheet Music
Upload
Sign In
Join
Search
Home
Saved
Books
Audiobooks
Magazines
2.7K views
3
Sign In
Upload
Join
RELATED TITLES
0
92584991-Probleme-AutorizareElectricieni-A-N-R-E-Toamna-2011Rezolvari.pdf
Uploaded by Ovidiu Costynel Subiecte rezolvate examen
anre
Save
Embed
Share
Print
Subiecte rezolvate examen
Subiecte rezolvate examen
News
Documents
Sheet Music
1
Download
of 44
Search document
Conductanţele liniilor se neglijează. Liniile dintre centrala CE şi staţia A transformatoarele din staţiile A şi B funcţionează în paralel
C
B 30 km
b
OL-AL 3x120 mm
CE
10 MVA
25 km 30 km
A UC=115 kV
10 MVA
10 MVA
10 MVA
Sb = 12 +
a Sa = 15 + j10 MVA
66. Care trebuie să fie tensiunea de scurtcircuit minimă a transformatorului c servicii proprii ale blocului de 388 MVA – 24 kV, astfel încât puterea de trifazat, la timpul t = 0, s ă nu depăşească 350 MVA pe barele de 6 kV ale sta servicii proprii. Datele sunt precizate pe figură 400 kV
24 kV G
400 MVA Usc= 11% l = 20 km
Ω /km xSign = 0,45 up to vote on this title X"d = 0,18
S =388 MVA
Useful
Not useful
S=∞
Home
Saved
Books
Audiobooks
Magazines
News
Documents
Sheet Music
Upload
Sign In
Join