Projektni zadatak Potreb Potrebno no je izv izvrši ršititi prorač proračun un centra centralno lnog g grijan grijanja ja na indivi individua dualno lnom m stambe stambenom nom objektu. Potrebno je usvojiti objekat proizvoljno, te vanjsku projektnu temperaturu za područje Tuzle. Također je potrebno usvojiti dvocijevni sistem sa donjim razvodom. Sve dodatne parametre potrebne za proračun usvojiti samostalno.
1. Uvod – teoretske osnove Centralno grijanje je takav sistem grijanja, gdje se potrebna količina toplote za grij grijan anje je više više pros prosto tori rija ja proi proizv zvod odii na jedn jednom om cent centra ralno lnom m mjes mjestu tu – kotl kotlu. u. Dalje Dalje se ta generisana toplota putem sredstva za prenos toplote – vode, prenosi putem cijevovodne instalacije ili kanalnog razvoda do grejnih tijela ili otvora u zidu,odakle se dalje odaje toplotu u prostoriju. Prema vrsti sredstva za prenos topote, centralno grijanje dijelimo na:
Vazušno grijanje, Vodno grijanje i Parno grijanje.
Za ovaj konkretan slučaj individualnog stambenog objekta objekta, medij za prenos toplote je topla voda sa sistemom 90/70. Prema karakteru centralno grijanje može biti gravit gravitaci aciono ono i pumpo pumpo grijan grijanje. je. Gravit Gravitac acion iono o grijan grijanje je se najčeš najčešće će izrađu izrađuje je kod kod vis visoki okih h objekata gdje gravitacijski uzgon zbog razlike gustina prenosnog medija ima smisla. Za ovaj slučaj taj gravitacioni uticaj je veoma mali, ali ipak se uzima u proračun, jer ipak pomaže pumpi da savlada otpore koji se javljaju. Kad kažemo dvocijevni sistem sa donjim razvodom, tada se misli da sistem ima razvodnu mrežu u suterenu. Od nje se dalje odvajaju vertikalni odvodi – vertikale, od kojih se dalje odvajaju ogranci i silazni vodovi - povrati , u sabirne vodove . Na jednu od vertikala postavlja se ekspanzioni sud, preko kojeg se vazduh iz sistema odvodi u atmosferu. Ovaj sistem ima jeftinu cijenu, manji utrošak materijala, te jednostavniju izradu u odnosu na neke druge sisteme.
2. PRORAČUN TOPLOTNIH GUBITAKA 2.1. Predradnje za izradu projekta Prije nego se počne proračun potrebnih koeficijenata i količine toplote, potrebno je ispuniti nekoliko koraka. Ti koraci su u stvari predradnje koje uvijek pri proračunima ovog tipa stoje na prvom mjestu. Potrebno je: - Izraditi/Usvojiti nacrt objekta, - Usvojiti najpogodnije mjerilo za prikaz (najčešće 1:50), - Prikazati barem jedan vertikalni presjek objekta, - Na nacrtima potrebno je označiti i strane svijeta, - Usvojiti označavanje prostorija objekta, te prikazati tabelarno oznaku i namjenu prostorije, - Prikazati izbor pozicije kotlovnice, 1
- Usvajanje osnovnih podataka vezanih za prozore, vrata, vanjske i unutrašnje zidove, te plafone.
Koeficijent prelaza toplote Koeficijent prelaza toplote računa se za sve površine tako što uzimamo koeficijente prelaza toplote za svaki pojedinačni segment zida u zavisnosti od njegove debljine i to po izrazu:
-
k =
1 1 α u
+∑
δ i λ i
+
1 λ
+
1
W m 2 K
α s
- koeficijent prelaza toplote sa unutrašnje strane površine (w/m2K) (tabela: 5.1.-Todorović) δ - debljina jednog sloja zida (m) i λ - koeficijent provođenja toplote za posmatrani sloj zida "i"(w/m2K)(tabela:5.2.i Todorović)
α u
1 λ α s
- otpor prolazu toplote kroz vazdušni sloj (W/m 2K/m) (tabela:5.3.-Todorović)
- koeficijent prelaza toplote sa spoljne strane strane posmatrane površine površine zida 2 (W/m K) (tabela: 5.1.-Todorović)
Koeficijenti prelaza toplote za vrata i prozore usvajam iz preporuka (Todorović)
spoljna drvena vrata (VS)........... k= 4,0 (W/m 2K) unutrašnja vrata (drvena) (VU)…k= 2,9 (W/m2K) vrata na kotlovnici (metalna) ..... k= 6,4 (W/m 2K) balkonska vrata (PVC) .............. k= 2,3 (W/m2K) prozori (PVC) ............................ k= 2,9 (W/m2K)
2.1.1. Koeficijent prelaza toplote kroz vanjske zidove: 2.1.1.1. Prizemlje: Debljina Koefic. (λ) [W/mK] [cm] 1 0,87 20 1,4 2 1 1 0,7
Materijal δ 1
δ 2
δ 3 δ 4
Krečni maltar Betonska kocka Produžni maltar Fasadni maltar
Koeficijenti se dobijaju iz tabele 5.2. - Todorović
αU = 8 (W/m2K) - unutraš unutrašnji nji koeficijent koeficijent preijlaza preijlaza toplote toplote - tabela tabela 5.1. 5.1. – Todorović Todorović α S = 25 (W/m2K)K) - spoljni koeficijent prijelaza prijelaza toplote - tabela 5.1. – Todorović Todorović
2
- Usvajanje osnovnih podataka vezanih za prozore, vrata, vanjske i unutrašnje zidove, te plafone.
Koeficijent prelaza toplote Koeficijent prelaza toplote računa se za sve površine tako što uzimamo koeficijente prelaza toplote za svaki pojedinačni segment zida u zavisnosti od njegove debljine i to po izrazu:
-
k =
1 1 α u
+∑
δ i λ i
+
1 λ
+
1
W m 2 K
α s
- koeficijent prelaza toplote sa unutrašnje strane površine (w/m2K) (tabela: 5.1.-Todorović) δ - debljina jednog sloja zida (m) i λ - koeficijent provođenja toplote za posmatrani sloj zida "i"(w/m2K)(tabela:5.2.i Todorović)
α u
1 λ α s
- otpor prolazu toplote kroz vazdušni sloj (W/m 2K/m) (tabela:5.3.-Todorović)
- koeficijent prelaza toplote sa spoljne strane strane posmatrane površine površine zida 2 (W/m K) (tabela: 5.1.-Todorović)
Koeficijenti prelaza toplote za vrata i prozore usvajam iz preporuka (Todorović)
spoljna drvena vrata (VS)........... k= 4,0 (W/m 2K) unutrašnja vrata (drvena) (VU)…k= 2,9 (W/m2K) vrata na kotlovnici (metalna) ..... k= 6,4 (W/m 2K) balkonska vrata (PVC) .............. k= 2,3 (W/m2K) prozori (PVC) ............................ k= 2,9 (W/m2K)
2.1.1. Koeficijent prelaza toplote kroz vanjske zidove: 2.1.1.1. Prizemlje: Debljina Koefic. (λ) [W/mK] [cm] 1 0,87 20 1,4 2 1 1 0,7
Materijal δ 1
δ 2
δ 3 δ 4
Krečni maltar Betonska kocka Produžni maltar Fasadni maltar
Koeficijenti se dobijaju iz tabele 5.2. - Todorović
αU = 8 (W/m2K) - unutraš unutrašnji nji koeficijent koeficijent preijlaza preijlaza toplote toplote - tabela tabela 5.1. 5.1. – Todorović Todorović α S = 25 (W/m2K)K) - spoljni koeficijent prijelaza prijelaza toplote - tabela 5.1. – Todorović Todorović
2
k=
1
+
0,01
+
1 0,2 0,02
8 0, 0,87 1, 1,4
+
1
+
0,01 0,7
+
1
= 2,826
W m2K
25
2.1.1.2. Kupatilo i kuhinja Debljina Koefic. (λ) [W/mK] [cm] 0,8 1,04 1 0,87 20 1,4 2 1 1 0,7
Materijal Keramičke ploč. Krečni malter Betonska kocka Produžni maltar Fasadni maltar
δ 1
δ 2
δ 3 δ 4
δ 5
αU = 8 (W/m2K) unutrašnji koeficijent preijlaza toplote
- tabela 5.1. – Todorović α S = 25 (W/m2K)K) - spoljni koeficijent prijelaza prijelaza toplote - tabela 5.1. – Todorović Todorović k=
1 8
+
0,008 1,04
+
0,01 0,87
+
1 0,20 1,4
+
0,02 1
+
0,01 ,01 0,7
+
1
W m2K
= 2,766
25
2.1.1.3. Sprat: Debljina Koefic. (λ) [W/mK] [cm] 1 0,87 25 0,56 2 1 1 0,7
Materijal δ 1
δ 2
δ 3 δ 4
Krečni maltar Blok šup šuplji Produžni maltar Fasadni maltar
αU = 8 (W/m2K) - unutraš unutrašnji nji koeficijent koeficijent preijlaza preijlaza toplote toplote - tabela tabela 5.1. 5.1. – Todorović Todorović α S = 25 (W/m2K)K) - spoljni koeficijent prijelaza prijelaza toplote - tabela 5.1. – Todorović Todorović k=
1
+
0,01
+
1 0,25 0,02
8 0, 0,87 0, 0,56
+
1
+
0,01 0,7
3
+
1 25
= 1,52
W m2K
2.1.2. Koeficijent prelaza toplote kroz unutrašnje zidove: 2.1.2.1. Prizemlje: Debljina Koefic. (λ) [W/mK] [cm] 1 0,87 15 1,4 1 0,87
Materijal Krečni maltar Betonska kocka Krečni maltar
δ 1
δ 2
δ 3
αu = 8 (W/m2K) - unutraš unutrašnji nji koeficijent koeficijent preijlaza preijlaza toplote toplote - tabela tabela 5.1. 5.1. – Todorov Todorović ić α S = 8 (W/m2K) - spoljni spoljni koefic koeficijent ijent prijelaza prijelaza toplote toplote - tabela tabela 5.1. 5.1. – Todoro Todorović vić k=
1 8
+
0,01 0,87
+
1 0,15 1,4
+
0,01 ,01 1 0,87
+
= 2,63
W m2K
8
2.1.2.2. Kupatilo (prema kuhinji i hodniku) Debljina Koefic. (λ) [W/mK] [cm] 0,8 1,04 1 0,87 15 1,4 1 0,87
Materijal δ 1
δ 2
δ 3 δ 4
k=
1 8
+
Keramičke ploči. Krečni maltar Betonska kocka Krečni maltar 0,00 ,008 1,04
+
1 = 2,56 0,01 ,01 0,15 0,01 ,01 1 0,87
+
1,4
+
0,87
+
W m2K
8
αu = 8 (W/m2K) - unutraš unutrašnji nji koeficijent koeficijent preijlaza preijlaza toplote toplote - tabela tabela 5.1. 5.1. – Todorov Todorović ić 2 α S = 8 (W/m K) - spoljni spoljni koefic koeficijent ijent prijelaza prijelaza toplote toplote - tabela tabela 5.1. 5.1. – Todoro Todorović vić 2.1.2.3. Sprat: Debljina Koefic. (λ) [W/mK] [cm] 1 0,87 15 1,4 1 0,87
Materijal δ 1
δ 2
δ 3
Krečni maltar Betonska kocka Krečni maltar
αu = 8 (W/m2K) - unutraš unutrašnji nji koeficijent koeficijent preijlaza preijlaza toplote toplote - tabela tabela 5.1. 5.1. – Todorov Todorović ić α S = 8 (W/m2K) - spoljni spoljni koefic koeficijent ijent prijelaza prijelaza toplote toplote - tabela tabela 5.1. 5.1. – Todoro Todorović vić
4
k=
1 8
+
0,01 0,87
+
1 0,20 0,56
+
0,01 1
= 1,587
+
W m2K
0,87 8
2.1.3. Koeficijent prelaza toplote kroz podove – tavanice: 2.1.3.1. Podvi u prizemlju 2.1.3.1.1. Podvi u kuhinji, dnevnom boravku, hodniku i gostinskoj sobi: Prijelaz toplote odvija se odozgo nadole. Debljina Koefic. (λ) [W/mK] [cm] 0,8 0,210 0,3 0,190 5 1,3 15 1,4
Materijal Laminat δ 2 PVC foli ja ja δ 3 Fina ploča δ 4 Beton od šljunka δ 1
k=
1 6
+
0,00 ,008 0,210
+
1 0,00 ,003 0,05 ,05 0,19
+
1,3
+
0,15 1 1,4
+
= 1,13
W m2K
6
αu = 6 (W/m2K) - unutraš unutrašnji nji koeficijent koeficijent preijlaza preijlaza toplote toplote - tabela tabela 5.1. 5.1. – Todorov Todorović ić α S = 6 (W/m2K) - spoljni spoljni koefic koeficijent ijent prijelaza prijelaza toplote toplote - tabela tabela 5.1. 5.1. – Todoro Todorović vić 2.1.3.1.2. Pod kupatila: Prijelaz toplote odvija se odozgo nadole. Debljina Koefic. (λ) [W/mK] [cm] 0,8 1,04 5 1,43 15 1,4
Materijal Keramičke ploči. δ 2 Fina ploča δ 3 Beton od šljunka δ 1
αu = 6 (W/m2K) - unutraš unutrašnji nji koeficijent koeficijent preijlaza preijlaza toplote toplote - tabela tabela 5.1. 5.1. – Todorov Todorović ić α S = 6 (W/m2K) - spoljni spoljni koefic koeficijent ijent prijelaza prijelaza toplote toplote - tabela tabela 5.1. 5.1. – Todoro Todorović vić
k=
1 6
+
0,00 ,008 1,04
+
1 0,05 ,05 1,3
+
0,15 1 1,4
5
+
6
= 1,10
W m2K
2.1.3.2. Plafon prizemlja (pod sprata) Prelaz toplote odvija se odozdo prema gore.
2.1.3.2.1. Pod svih soba sprata Debljina Koefic. (λ) [W/mK] [cm] 5 1,3 8 0,62 10 1,4
Materijal Fina ploča δ 2 Šl jako beton δ 3 Beton od šljunka Grede od šuplje δ 4 opeke δ5 Krečni maltar δ 1
k=
1 8
+
0,05 1,3
+
0,08 0,62
+
1 0,10 1,4
+
0,15 0,56
+
15
0,56
2
0,87
0,02 0,87
+
1
= 1,284
W 2 mK
8
αu = 8 (W/m2K) - unutrašnji koeficijent preijlaza toplote - tabela 5.1. – Todorović αS = 8 (W/m2K) - spoljni koeficijent prijelaza toplote - tabela 5.1. – Todorović 2.1.3.2.2. Pod hodnika sprata (plafon hodnika prizemlja) Debljina Koefic. (λ) [W/mK] [cm] 0,8 1,04 5 1,3 8 0,62 10 1,4
Materijal Keramičke ploč. δ 2 Fina ploča δ 3 Šljako beton δ 4 Beton od šljunka δ5 Grede od šuplje opeke δ6 Krečni maltar δ 1
k=
1 8
+
0,008 1,04
+
1 0,05 0,08 0,10 1,3
+
0,62
+
1,4
+
15
0,56
2
0,87
0,15 0,56
+
0,02 0,87
+
1
= 1,27
W m2K
8
αu = 8 (W/m2K) - unutrašnji koeficijent preijlaza toplote - tabela 5.1. – Todorović αS = 8 (W/m2K) - spoljni koeficijent prijelaza toplote - tabela 5.1. – Todorović
6
2.1.3.2.3. Plafon sprata (pod tavana) Debljina Koefic. (λ) [W/mK] [cm] 2 0,14 2 0,87 3 0,038
Materijal Drevni plafon Krečni maltar Stiropor
δ 1
δ 2
δ 3 k=
1 8
+
0,02 0,14
+
1 0,02 0,87
+
0,03 0,038
+
1
= 0,83
W 2 mK
8
αu = 8 (W/m2K) - unutrašnji koeficijent preijlaza toplote - tabela 5.1. – Todorović αS = 8 (W/m2K) - spoljni koeficijent prijelaza toplote - tabela 5.1. – Todorović 2.2. Usvajanje temperatura Za daljni proračun potrebna je spoljna projektna temperatura koja iznosi – 20 [ 0C] za područje Tuzle. Na osnovu preporuka za unutrašnje temperature usvajam vrijednosti: oznaka
Naziv prostorije
001 002 003 004 005 006 101 102 103 104 105 106
Hodnik Gostinska soba Dnevni boravak Kuhinja Kupatilo Kotlovnica Hodnik sa stepeništem Gostinska soba Spavaća soba Radna soba Dječija spavaća soba Tavan
7
Temperatura t [0C] 18 20 20 20 22 15 (preporuka) 18 20 20 20 20 negrijana
2.2.1. Proračun negrijanih prostorija Određivanje temperatura negrijanih prostorija vrši se na osnovu poznatih okolnih temperatura pomoću izraza:
∑ ( k ⋅ A) u ⋅ t u + ∑ ( k ⋅ A) s ⋅ t S t x
=
u
∑ ( k ⋅ A) u + ∑ ( k ⋅ A) s u
[ C ] 0
s s
( k ⋅ A) s - suma proizvoda kF za površine koje negrijanu prostoriju odvajaju od -∑ s spoljneg vazduha
-
( k ⋅ A) u - suma proizvoda (kA) za površine koje negrijanu prostoriju odvajaju od -∑ u unutrašnjih prostorija tu – unutrašnja temperatura ts – spoljašnja temperatura
• Temperatura kotlovnice (007) Temperaturu kotlovnice usvajam na odnosu preporuke (tabela: 5.IX – Todorović)koja se kreće u granicama od :+15 do +200C, usvajam t003 = 150C
• tavan k= 11,6 (W/m2K) – crijep na letvama bez zaptivanja (Todorović – tabela 5.4) Površina krova: P = P A + PB
tT
=
= 184,52 m 2
[ 62,98 ⋅ 0,83 ⋅ 20 +13,52 ⋅0,83 ⋅18 ] + 184,52 ⋅11,6 ⋅ ( −20 ) = −19 [ °C ] 62,98 ⋅ 0,83 + 13, 52 ⋅ 0,83 +184,52 ⋅11, 6
2.3. Tabelarni proračun transmisionih gubitaka -
Potrebna količina toplote za grijanje sastoji se iz: QH
QT
- transmisioni gubitci
8
= QT + Q V
QT = f ( Q0 ; Z D ; Z S ) n
Q0 = ∑ k i Ai (t u − t i ) i =1
Q0 - se računa za svaku zagrijavanu prostoriju ki – koeficijent prelaza toplote za sve površine koje tu prostoriju razdvajaju od susjednih prostorija ili spoljne sredine tu – unutrašnja projektna temperatura ti = tS – ako posmatrana površina razdvaja posmatranu površinu od spoljne površine QT = Q0 (1 + Z D + Z S )
ZD – dodatak zbog prekida u zagrijavanju (tabela 5.XII – Todorović) ZS – dodatak na strane svijeta( tabela 5.XIV – Todorović ) k D
=
Q0 AU ⋅ (tU
− tS )
W m 2 K
kD – srednja vrijednost koeficijenta prijelaza toplote AU – ukupna unutrašnja površina prostorije QV
= ∑ ( a ⋅ L ) S ⋅ Rp ⋅ H k ⋅ (tU − t S ) ⋅ Z E
QV – dodatak na uticaj infiltracije vazduha a – propustljivost procjepa ( količina vazduha na sat koji prodire kroz procjep dužine 1 m pri razlici pritiska od 1 Pa L – dužina procjepa R – karakteristika prostorije H – karakteristika zgrade ZE=1 – dodatak za prozore na uglu
Wh - specifična potrebna količina toplote V m 3 V – Zapremina prostorije q=
Q
9
5
PRORAČUN POTREBNE KOLIČINE TOPLOTE 1 7 8 9 10 11 12 13 15 4
1
2
3
4
6
a k a n z O
a n a r t S a t a j i v s
a n i j l b e D a d i z
, a n i ž u D a n i r i š
a n i s i V
š r v o P a n i
PRORAČUN POVRŠINE
PROR. GUBITAKA TOPLOTE a Z n u č a r
k a t i b d O
j o r b
t Δ
k
t Δ * k
17
-
cm
m
m
m2
P P ZS1 ZS2 JP SV UZ1 UZ2 UZ3 UZ4 UV1 UV2 T T
I S I S -
20 20 15 15 15 15 30 30
5,20 2,60 2,60 4,0 0,70 1,10 2,60 1,80 5,20 2,20 0,90 0,70 2,60 5,20
1,8 2,20 2,70 2,70 0,80 2,15 2,70 2,70 2,70 2,70 2,05 2,05 2,20 1,60
9,36 5,72 7,02 10,8 0,56 2,37 7,02 4,86 14,0 5,94 1,85 1,44 5,72 8,32
-
m2
m2
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 3 1 1 1
0,56 2,37 1,44 1,85 3,70 -
9,36 5,72 6,46 8,43 0,56 2,37 5,60 3,01 10,3 5,94 5,55 1,44 5,72 8,32
1,13 1,13 2,83 2,83 1,70 3,50 2,56 2,63 2,63 2,56 2,90 2,90 1,27 1,27
18
DODACI
k a t i b u G 0 Q
D
Z = a Z + U Z
. v s . r t S S Z
r a t e j V V Z
W/ 0 C W/m2 W % % % m2K 001/18 Hodnik Vu=(1,80·5,20+2,20·2,60)·2,70=41,40 [m 3 ]
-
QV
16
15 16,95 158,70 15 16,95 96,96 38 107,6 695,10 38 107,6 907,10 38 64,60 36,20 38 133,0 315,20 -4 -10,24 -57,15 -2 -5,26 -15,83 -2 -5,26 -54,40 -4 -10,24 -60,80 -2 -5,80 -32,20 -4 -11,60 -16,70 0 0 0 0 0 0 ∑=1972,20
POTREBNA KOLIČINA TOPLOTE Qh=Qt+Qv
o n p u k U Z
1+%
W
AU=5,2·1,8+5,2·1,6+2,6·2,2·2+ +2·(5,2+1,8)·2,4+2·(2,6+2,2)·2,4 AU = 85,76 [m2]
=
k D
=
k D
QT
7
24
10
AU ⋅ ( Ti − Te )
1972,20 85,76 ⋅ 38
= 2287,75
= 0,60
q = 59 Whm
−3
1,16 157,5 0 Q H 2445,25
QV
= ∑ ( a ⋅ L ) S ⋅ Rp ⋅ H k ⋅(tU − t S ) ⋅ ZU = 6, 77 ⋅ 0, 9 ⋅ 0, 68⋅ 38⋅ 1⇒
Q0
=
=
∑ ( a ⋅ L ) = 0, 8⋅ ( 5, 98 + 2, 48) = 5, 77 [ m] ;
a=0,8;
AP
H k=0,68;
AV
= 0, 237 ⇒ R P = 0, 9 ;
ZU=1
10
QT
1
2
3
4
5
6
a k a n z O
a n a r t S a t a j i v s
a n i j l b e D a d i z
, a n i ž u D a n i r i š
a n i s i V
š r v o P a n i
= Q0 ⋅ (1 + Z D + Z S ) = Q0 ⋅ Z = 2287, 75 [ W ]
PRORAČUN POTREBNE KOLIČINE TOPLOTE 1 7 8 9 10 11 12 13 15 4
PRORAČUN POVRŠINE
-
-
cm
m
m
m2
P ZS1 ZS2 SP UZ1 UV1 UZ2 T
Z S Z -
20 20 15 15 30
4,20 4,20 3,80 2,0 4,20 0,90 3,80 4,20
3,80 2,70 2,70 1,35 2,70 2,05 2,70 3,80
16,0 11,3 10,3 2,70 11,3 1,85 10,3 16,0
j o r b
PROR. GUBITAKA TOPLOTE k a t i b d O
n u č a r a Z
k
t Δ
t Δ * k
16
D
Z = a Z + U Z
. v s . r t S S Z
r a t e j V V Z
W/ 0 C W/m2 W % % m2K 002/20 Gostinska soba Vu= 4,20·3,80·2,70= 43,0 [m3] -
m2
m2
1 1 1 1 1 1 1 1
2,7 1,85 -
16,0 8,64 10,3 2,70 9,50 1,85 10,3 16,0
1,13 2,83 2,83 1,70 2,63 2,90 2,63 1,28
17
18
DODACI
k a t i b u G 0 Q
%
17 19,21 307,36 40 113,20 978,05 40 113,20 1166,0 40 68,0 183,60 2 5,26 50,0 2 5,80 10,73 0 0 0 0 0 0 ∑=2695,74
QV
POTREBNA KOLIČINA TOPLOTE Qh=Qt+Qv
o n p u k U Z
1+%
W
AU=4,2·3,8·2+(4,2+3,8)·2·2,4 AU= 54,36 [m2] k D
QT
=
2695,74 54,36 ⋅ 40
= 3261,85 q=95,90 [Whm-3]
1 7
19
5
1,21 QV
= ∑ ( a ⋅ L ) S ⋅ R p ⋅ H k ⋅ (tU − t S ) ⋅ ZU = 45, 30 ⋅ 0, 7⋅ 0, 68⋅ 40⋅ 1 ⇒
862,5 0
=
Q H
∑ ( a ⋅ L) = 0, 8⋅ 8,12 + 7 ⋅ 5, 54 = 45, 30 [ m] ;
a1=0,8;
a2=7;
11
= 1,24
Hk=0,68;
AP AV
= 1, 5 ⇒ R P = 0, 7 ;
=
4124,35
ZU=1
QT
1
2
3
4
5
6
a k a n z O
a n a r t S a t a j i v s
a n i j l b e D a d i z
, a n i ž u D a n i r i š
a n i s i V
š r v o P a n i
= Q0 ⋅ (1 + Z D + Z S ) = Q0 ⋅ Z = 2287, 75 [ W ]
PRORAČUN POTREBNE KOLIČINE TOPLOTE 1 7 8 9 10 11 12 13 15 4
PRORAČUN POVRŠINE
-
-
cm
m
m
m2
P ZS1 ZS2 SP UZ1 UV1 UZ2 T
Z S Z -
20 20 15 15 30
4,20 4,20 3,80 2,0 4,20 0,90 3,80 4,20
3,80 2,70 2,70 1,35 2,70 2,05 2,70 3,80
16,0 11,3 10,3 2,70 11,3 1,85 10,3 16,0
j o r b
PROR. GUBITAKA TOPLOTE k a t i b d O
n u č a r a Z
k
t Δ
t Δ * k
16
D
Z = a Z + U Z
. v s . r t S S Z
r a t e j V V Z
W/ 0 C W/m2 W % % m2K 002/20 Gostinska soba Vu= 4,20·3,80·2,70= 43,0 [m3] -
m2
m2
1 1 1 1 1 1 1 1
2,7 1,85 -
16,0 8,64 10,3 2,70 9,50 1,85 10,3 16,0
1,13 2,83 2,83 1,70 2,63 2,90 2,63 1,28
17
18
DODACI
k a t i b u G 0 Q
POTREBNA KOLIČINA TOPLOTE Qh=Qt+Qv
o n p u k U Z
%
17 19,21 307,36 40 113,20 978,05 40 113,20 1166,0 40 68,0 183,60 2 5,26 50,0 2 5,80 10,73 0 0 0 0 0 0
1+%
W
AU=4,2·3,8·2+(4,2+3,8)·2·2,4 AU= 54,36 [m2] k D
QT
2695,74
=
54,36 ⋅ 40
1 7
19
5
= 3261,85
1,21 QV
= ∑ ( a ⋅ L ) S ⋅ R p ⋅ H k ⋅ (tU − t S ) ⋅ ZU = 45, 30 ⋅ 0, 7⋅ 0, 68⋅ 40⋅ 1 ⇒
862,5 0
=
Q H
∑ ( a ⋅ L) = 0, 8⋅ 8,12 + 7 ⋅ 5, 54 = 45, 30 [ m] ;
a1=0,8;
a2=7;
= 1,24
q=95,90 [Whm-3]
∑=2695,74 QV
Hk=0,68;
AP
=
4124,35
= 1, 5 ⇒ R P = 0, 7 ;
AV
11
QT
1
2
3
4
5
6
a k a n z O
a n a r t S a t a j i v s
a n i j l b e D a d i z
, a n i ž u D a n i r i š
a n i s i V
š r v o P a n i
m
m2
-
cm
m
P ZS1 ZS2 SP UZ1 UZ2 UZ3 UV T
Z J Z -
20 20 15 15 15 30
4,20 4,20 3,80 2,0 1,10 3,10 3,80 0,90 4,20
3,80 16,0 2,70 11,30 2,70 10,30 1,35 2,70 2,70 2,97 2,70 8,37 2,70 10,30 2,05 1,85 3,80 16,0
j o r b
PROR. GUBITAKA TOPLOTE k a t i b d O
n u č a r a Z
k
t Δ
t Δ * k
k a t i b u G 0 Q
16
m2
1 1 1 1 1 1 1 1 1
16,0 1,13 2,7 8,64 2,83 10,3 2,83 2,70 1,70 1,85 1,12 2,63 8,37 2,63 10,30 2,63 1,85 2,90 16,0 1,28
Z = a Z + U Z
r a t e j V V Z
m2
. v s . r t S S Z
%
17 19,21 307,36 40 113,20 978,05 40 113,20 1166,0 40 68,0 183,60 2 5,26 5,90 0 0 0 0 0 0 2 5,80 10,73 0 0 0
= ∑ ( a ⋅ L ) S ⋅ R p ⋅ H k ⋅ (tU − t S ) ⋅ ZU = 45, 30 ⋅ 0, 7 ⋅ 0, 68⋅ 40 ⋅ 1 ⇒
17
18
DODACI D
W/ 0 C W/m2 W % % m2K 003/20 Dnevni boravak Vu= 4,20·3,80·2,70= 43,0 [m3] -
∑=2651,64 QV
PRORAČUN POTREBNE KOLIČINE TOPLOTE 1 7 8 9 10 11 12 13 15 4
PRORAČUN POVRŠINE
-
= Q0 ⋅ (1 + Z D + Z S ) = Q0 ⋅ Z = 3261, 85 [ W ]
POTREBNA KOLIČINA TOPLOTE Qh=Qt+Qv
o n p u k U Z
1+%
W
AU=4,2·3,8·2+(4,2+3,8)·2·2,4 AU= 54,36 [m2] k D
=
2651,64 54,36 ⋅ 40
QT = 2943,35
q=88,50 [Whm-3]
1 7
19
-5
1,11 QV
862,5 0 Q H 3805,85 =
=
12
= 1,22
ZU=1
QT
1
2
3
4
5
6
a k a n z O
a n a r t S a t a j i v s
a n i j l b e D a d i z
, a n i ž u D a n i r i š
a n i s i V
š r v o P a n i
m
m2
-
cm
m
P ZS1 ZS2 SP UZ1 UZ2 UZ3 UV T
Z J Z -
20 20 15 15 15 30
4,20 4,20 3,80 2,0 1,10 3,10 3,80 0,90 4,20
3,80 16,0 2,70 11,30 2,70 10,30 1,35 2,70 2,70 2,97 2,70 8,37 2,70 10,30 2,05 1,85 3,80 16,0
j o r b
PROR. GUBITAKA TOPLOTE k a t i b d O
n u č a r a Z
k
t Δ
t Δ * k
16
D
Z = a Z + U Z
. v s . r t S S Z
r a t e j V V Z
W/ 0 C W/m2 W % % m2K 003/20 Dnevni boravak Vu= 4,20·3,80·2,70= 43,0 [m3] -
m2
1 1 1 1 1 1 1 1 1
16,0 1,13 2,7 8,64 2,83 10,3 2,83 2,70 1,70 1,85 1,12 2,63 8,37 2,63 10,30 2,63 1,85 2,90 16,0 1,28
17
18
DODACI
k a t i b u G 0 Q
m2
%
POTREBNA KOLIČINA TOPLOTE Qh=Qt+Qv
o n p u k U Z
1+%
17 19,21 307,36 40 113,20 978,05 40 113,20 1166,0 40 68,0 183,60 2 5,26 5,90 0 0 0 0 0 0 2 5,80 10,73 0 0 0
W
AU=4,2·3,8·2+(4,2+3,8)·2·2,4 AU= 54,36 [m2] k D
=
2651,64
= 1,22
54,36 ⋅ 40
QT = 2943,35
q=88,50 [Whm-3]
1 7
∑=2651,64 QV
PRORAČUN POTREBNE KOLIČINE TOPLOTE 1 7 8 9 10 11 12 13 15 4
PRORAČUN POVRŠINE
-
= Q0 ⋅ (1 + Z D + Z S ) = Q0 ⋅ Z = 3261, 85 [ W ]
19
-5
1,11 QV
= ∑ ( a ⋅ L ) S ⋅ R p ⋅ H k ⋅ (tU − t S ) ⋅ ZU = 45, 30 ⋅ 0, 7 ⋅ 0, 68⋅ 40 ⋅ 1 ⇒
862,5 0 Q H 3805,85 =
=
12
∑ ( a ⋅ L) = 0, 8⋅ 8,12 + 7 ⋅ 5, 54 = 45, 30 [ m] ; QT
1
2
3
4
5
a k a n z O
a n a r t S a t a j i v s
a n i j l b e D a d i z
, a n i ž u D a n i r i š
6
-
cm
m
P ZS1 ZS2 SP UZ1 UZ2 UZ3 UV T
J I J -
20 20 15 15 15 30
4,10 4,10 3,10 1,60 2,30 1,80 3,10 0,90 4,10
a n i s i V
š r v o P a n i
j o r b
m
m2
-
3,10 12,71 2,70 11,07 2,70 8,37 1,40 2,24 2,70 6,21 2,70 4,86 2,70 8,37 2,05 1,85 3,10 12,71
a2=7;
AP
Hk=0,68;
= Q0 ⋅ (1 + Z D + Z S ) = Q0 ⋅ Z = 2943, 35 [ W ]
AV
1 1 1 1 1 1 1 1 1
PROR. GUBITAKA TOPLOTE k a t i b d O
n u č a r a Z
k
t Δ
t Δ * k
k a t i b u G 0 Q
16
D
Z = a Z + U Z
r a t e j V V Z
m2
. v s . r t S S Z
%
12,71 1,13 17 19,21 244,16 2,24 8,83 2,83 40 113,20 999,55 8,37 2,83 40 113,20 947,50 2,24 1,70 40 68,0 152,32 6,21 2,56 -2 -5,12 -31,80 1,85 3,01 2,63 2 5,26 15,83 8,37 2,63 0 0 0 1,85 2,90 2 5,80 10,73 12,71 1,28 0 0 0 ∑=2338,30
13
ZU=1
17
18
DODACI
W/ 0 C W/m2 W % % m2K 004/20 Kuhunja Vu= 4,10·3,10·2,70= 34,32 [m3] m2
= 1, 5 ⇒ R P = 0, 7 ;
PRORAČUN POTREBNE KOLIČINE TOPLOTE 1 7 8 9 10 11 12 13 15 4
PRORAČUN POVRŠINE
-
a1=0,8;
POTREBNA KOLIČINA TOPLOTE Qh=Qt+Qv
o n p u k U Z
1+%
W
AU=4,21·3,1·2+(4,1+3,1)·2·2,4 AU= 47,27 [m2] k D
QT
=
2338,3 47,27 ⋅ 40
= 1,23
= 2478,60 q=104,1 [Whm-3]
1 7
19
-10
1,06
∑ ( a ⋅ L) = 0, 8⋅ 8,12 + 7 ⋅ 5, 54 = 45, 30 [ m] ; QT
1
2
3
4
5
a k a n z O
a n a r t S a t a j i v s
a n i j l b e D a d i z
, a n i ž u D a n i r i š
6
a1=0,8;
-
cm
m
P ZS1 ZS2 SP UZ1 UZ2 UZ3 UV T
J I J -
20 20 15 15 15 30
4,10 4,10 3,10 1,60 2,30 1,80 3,10 0,90 4,10
AV
a n i s i V
j o r b
m
m2
-
16
PROR. GUBITAKA TOPLOTE n u č a r a Z
k a t i b d O
k
t Δ
t Δ * k
1 1 1 1 1 1 1 1 1
ZU=1
17
18
DODACI
k a t i b u G 0 Q
D
Z = a Z + U Z
. v s . r t S S Z
r a t e j V V Z
W/ 0 C W/m2 W % % m2K 004/20 Kuhunja Vu= 4,10·3,10·2,70= 34,32 [m3] m2
= 1, 5 ⇒ R P = 0, 7 ;
PRORAČUN POTREBNE KOLIČINE TOPLOTE 1 7 8 9 10 11 12 13 15 4
š r v o P a n i
3,10 12,71 2,70 11,07 2,70 8,37 1,40 2,24 2,70 6,21 2,70 4,86 2,70 8,37 2,05 1,85 3,10 12,71
AP
Hk=0,68;
= Q0 ⋅ (1 + Z D + Z S ) = Q0 ⋅ Z = 2943, 35 [ W ]
PRORAČUN POVRŠINE
-
a2=7;
m2
%
12,71 1,13 17 19,21 244,16 2,24 8,83 2,83 40 113,20 999,55 8,37 2,83 40 113,20 947,50 2,24 1,70 40 68,0 152,32 6,21 2,56 -2 -5,12 -31,80 1,85 3,01 2,63 2 5,26 15,83 8,37 2,63 0 0 0 1,85 2,90 2 5,80 10,73 12,71 1,28 0 0 0
1+%
W
AU=4,21·3,1·2+(4,1+3,1)·2·2,4 AU= 47,27 [m2] 2338,3
=
k D
47,27 ⋅ 40
= 1,23
= 2478,60
QT
q=104,1 [Whm-3]
1 7
∑=2338,30
POTREBNA KOLIČINA TOPLOTE Qh=Qt+Qv
o n p u k U Z
19
-10
1,06
13
QV
= ∑ ( a ⋅ L ) S ⋅ Rp ⋅ H k ⋅ (tU − t S ) ⋅ ZU = 44, 70 ⋅ 0, 9 ⋅ 0, 68⋅ 40 ⋅ 1 ⇒
QV
1094,3 0
=
Q H
∑ ( a ⋅ L) = 0, 8⋅ 7, 36 + 7 ⋅ 5, 54 = 44, 70[ m] ; QT
1
2
3
4
5
a k a n z O
a n a r t S a t a j i v s
a n i j l b e D a d i z
, a n i ž u D a n i r i š
6
a1=0,8;
a2=7;
AP
Hk=0,68;
= Q0 ⋅ (1 + Z D + Z S ) = Q0 ⋅ Z = 2478, 60 [ W ]
AV
a n i s i V
š r v o P a n i
j o r b
PROR. GUBITAKA TOPLOTE k a t i b d O
n u č a r a Z
k
t Δ
t Δ * k
k a t i b u G 0 Q
-
cm
m
m
m2
-
P ZS1 JP UZ1 UZ2 UV UZ3 T
I I -
20 15 15 15 30
2,60 2,60 0,60 2,20 2,60 0,70 2,20 2,60
2,20 2,70 0,60 2,70 2,70 2,05 2,70 2,20
5,72 7,02 0,36 5,94 5,72 1,44 5,94 5,72
1 1 1 1 1 1 1 1
m2
m2
0,36 1,44 -
5,72 6,66 0,36 5,94 4,28 1,44 5,94 5,72
1,10 19 20,90 119,55 2,77 42 116,34 774,80 1,70 42 71,40 25,70 2,77 2 5,54 32,90 2,77 4 11,08 47,42 2,90 2 5,80 8,35 2,77 4 11,08 65,80 1,28 2 2,56 14,64 14
16
ZU=1
17
18
DODACI D
Z = a Z + U Z
r a t e j V V Z
W/ 0 C W/m2 W % % m2K 3 005/20 Kupatilo Vu= 2,60·2,20·2,70= 15,50 [m ]
-
= 1, 21 ⇒ R P = 0, 9 ;
3572,90
PRORAČUN POTREBNE KOLIČINE TOPLOTE 1 7 8 9 10 11 12 13 15 4
PRORAČUN POVRŠINE
=
. v s . r t S S Z
%
POTREBNA KOLIČINA TOPLOTE Qh=Qt+Qv
o n p u k U Z
1+%
W
AU=2,6·2,2·2+(2,6+2,2)·2·2,4 AU= 34,48 [m2] k D
=
1089,16 34,48⋅ 42
= 0,752 q=138,1 [Whm-3]
QT
= 1176,30
QV
= ∑ ( a ⋅ L ) S ⋅ Rp ⋅ H k ⋅ (tU − t S ) ⋅ ZU = 44, 70 ⋅ 0, 9 ⋅ 0, 68⋅ 40 ⋅ 1 ⇒
QV
1094,3 0
=
Q H
∑ ( a ⋅ L) = 0, 8⋅ 7, 36 + 7 ⋅ 5, 54 = 44, 70[ m] ; QT
1
2
3
4
5
a k a n z O
a n a r t S a t a j i v s
a n i j l b e D a d i z
, a n i ž u D a n i r i š
6
a1=0,8;
a2=7;
AP
Hk=0,68;
= Q0 ⋅ (1 + Z D + Z S ) = Q0 ⋅ Z = 2478, 60 [ W ]
AV
a n i s i V
š r v o P a n i
j o r b
PROR. GUBITAKA TOPLOTE k a t i b d O
n u č a r a Z
k
t Δ * k
t Δ
16
-
cm
m
m
m2
-
P ZS1 JP UZ1 UZ2 UV UZ3 T
I I -
20 15 15 15 30
2,60 2,60 0,60 2,20 2,60 0,70 2,20 2,60
2,20 2,70 0,60 2,70 2,70 2,05 2,70 2,20
5,72 7,02 0,36 5,94 5,72 1,44 5,94 5,72
1 1 1 1 1 1 1 1
m2
m2
0,36 1,44 -
5,72 6,66 0,36 5,94 4,28 1,44 5,94 5,72
ZU=1
17
18
DODACI
k a t i b u G 0 Q
D
Z = a Z + U Z
. v s . r t S S Z
r a t e j V V Z
W/ 0 C W/m2 W % % m2K 3 005/20 Kupatilo Vu= 2,60·2,20·2,70= 15,50 [m ]
-
= 1, 21 ⇒ R P = 0, 9 ;
3572,90
PRORAČUN POTREBNE KOLIČINE TOPLOTE 1 7 8 9 10 11 12 13 15 4
PRORAČUN POVRŠINE
=
%
1,10 19 20,90 119,55 2,77 42 116,34 774,80 1,70 42 71,40 25,70 2,77 2 5,54 32,90 2,77 4 11,08 47,42 2,90 2 5,80 8,35 2,77 4 11,08 65,80 1,28 2 2,56 14,64
POTREBNA KOLIČINA TOPLOTE Qh=Qt+Qv
o n p u k U Z
1+%
W
AU=2,6·2,2·2+(2,6+2,2)·2·2,4 AU= 34,48 [m2] k D
=
1089,16 34,48⋅ 42
= 0,752 q=138,1 [Whm-3]
QT
= 1176,30
14
∑=1089,16 QV
9
27
0
1,08 QV
= ∑ ( a ⋅ L ) S ⋅ Rp ⋅ H k ⋅ (tU − t S ) ⋅ ZU = 37, 50 ⋅ 0, 9 ⋅ 0, 68⋅ 42⋅ 1⇒
963,9 0
=
Q H
∑ ( a ⋅ L) = 0, 8⋅ 1, 86 + 7 ⋅ 5,14 = 37, 50 [ m] ; QT
a1=0,8;
a2=7;
Hk=0,68;
= Q0 ⋅ (1 + Z D + Z S ) = Q0 ⋅ Z = 1176, 30 [ W ]
15
AP AV
=
2140,20
= 0, 250 ⇒ R P = 0, 9 ;
ZU=1
9
∑=1089,16 QV
27
0
1,08 QV
= ∑ ( a ⋅ L ) S ⋅ Rp ⋅ H k ⋅ (tU − t S ) ⋅ ZU = 37, 50 ⋅ 0, 9 ⋅ 0, 68⋅ 42⋅ 1⇒
963,9 0
=
Q H
∑ ( a ⋅ L) = 0, 8⋅ 1, 86 + 7 ⋅ 5,14 = 37, 50 [ m] ; QT
a1=0,8;
a2=7;
Hk=0,68;
= Q0 ⋅ (1 + Z D + Z S ) = Q0 ⋅ Z = 1176, 30 [ W ]
AP AV
=
2140,20
= 0, 250 ⇒ R P = 0, 9 ;
ZU=1
15
1
2
3
4
5
6
a k a n z O
a n a r t S a t a j i v s
a n i j l b e D a d i z
, a n i ž u D a n i r i š
a n i s i V
š r v o P a n i
PRORAČUN POTREBNE KOLIČINE TOPLOTE 1 7 8 9 10 11 12 13 15 4
PRORAČUN POVRŠINE
-
-
cm
m
m
m2
P P ZS1 ZS2 JP SV UZ1 UZ2 UZ3 UZ4 UV1 T T
I S I S -
30 30 25 25 20 20 20 20 10 10
5,20 2,60 2,60 4,0 1,50 0,95 2,60 1,60 5,20 2,20 0,90 2,60 5,20
1,60 2,20 2,70 2,70 2,40 2,30 2,70 2,70 2,70 2,70 2,05 2,20 1,60
8,32 5,72 7,02 10,8 3,60 2,18 7,02 4,32 14,0 5,94 1,85 5,72 8,32
j o r b
PROR. GUBITAKA TOPLOTE k a t i b d O
a Z n u č a r
k
t Δ * k
t Δ
. v s . r t S S Z
r a t e j V V Z
D
Z = a Z + U Z
W/ 0 C W/m2 W % % % m2K 101/18 Hodnik Vu=(1,60·5,20+2,20·2,60)·2,70= 37,90 [m 3 ] -
m2
m2
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 4 1 1
3,60 2,18 1,85 1,85 3,70 -
8,32 5,72 3,42 8,62 3,60 2,18 5,17 2,47 10,3 5,94 7,40 5,72 8,32
1,27 1,27 1,52 1,52 1,70 3,0 1,58 1,58 1,58 1,58 2,90 0,83 0,83
0 0 0 0 0 0 38 57,76 197,54 38 57,76 497,90 38 64,60 232,56 38 114,0 248,52 -2 -3,16 -16,33 -2 -3,16 -7,80 -2 -3,16 -32,55 -2 -3,16 -18,77 -2 -5,80 -42,92 37 30,71 175,66 37 30,71 255,50
= ∑ ( a ⋅ L ) S ⋅ Rp ⋅ H k ⋅ (tU − t S ) ⋅ ZU = 44, 54 ⋅ 0, 7⋅ 0, 68 ⋅ 38⋅ 1⇒
17
18
DODACI
k a t i b u G 0 Q
∑=1489,30
QV
16
POTREBNA KOLIČINA TOPLOTE Qh=Qt+Qv
o n p u k U Z
1+%
W
AU=5,2·1,6·2+(5,2+1,6)·2·2,6+2·2,6·2,2 +2·(2,6+2,2)·2,6 AU = 88,40 [m2]
k D
=
Q0 AU ⋅ ( Ti − Te )
1489,30
k D
=
QT
= 1727,60
88,40 ⋅ 38
q=66,84 [Whm-3]
7
24
10
1,16 QV
=
805,64 Q H
∑ ( a ⋅ L ) = 0, 8⋅ 4, 92 + 7 ⋅ 5, 80 = 44, 54 [ m] ; QT
a1=0,8;
a2=7;
Hk=0,68;
= Q0 ⋅ (1 + Z D + Z S ) = Q0 ⋅ Z = 1727, 60 [ W ] 16
= 0,44
AP AV
= 1, 63 ⇒ R P = 0, 7 ;
=
2533,20 ZU=1
1 a k a n z O
2
3
a n a r t S a t a j i v s
4
5
PRORAČUN POTREBNE KOLIČINE TOPLOTE 1 7 8 9 10 11 12 13 15 4
6
PRORAČUN POVRŠINE
a n i j l b e D a d i z
, a n i ž u D a n i r i š
a n i s i V
š r v o P a n i
-
-
cm
m
m
m2
P P ZS1 ZS2 JP SV UZ1 UZ2 UZ3 UZ4 UV1 T T
I S I S -
30 30 25 25 20 20 20 20 10 10
5,20 2,60 2,60 4,0 1,50 0,95 2,60 1,60 5,20 2,20 0,90 2,60 5,20
1,60 2,20 2,70 2,70 2,40 2,30 2,70 2,70 2,70 2,70 2,05 2,20 1,60
8,32 5,72 7,02 10,8 3,60 2,18 7,02 4,32 14,0 5,94 1,85 5,72 8,32
PROR. GUBITAKA TOPLOTE k a t i b d O
j o r b
a Z n u č a r
k
t Δ * k
t Δ
k a t i b u G 0 Q
W/ 0 C W/m2 W % % % m2K 101/18 Hodnik Vu=(1,60·5,20+2,20·2,60)·2,70= 37,90 [m 3 ] -
m2
m2
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 4 1 1
3,60 2,18 1,85 1,85 3,70 -
8,32 5,72 3,42 8,62 3,60 2,18 5,17 2,47 10,3 5,94 7,40 5,72 8,32
1,27 1,27 1,52 1,52 1,70 3,0 1,58 1,58 1,58 1,58 2,90 0,83 0,83
17
. v s . r t S S Z
r a t e j V V Z
D
Z = a Z + U Z
0 0 0 0 0 0 38 57,76 197,54 38 57,76 497,90 38 64,60 232,56 38 114,0 248,52 -2 -3,16 -16,33 -2 -3,16 -7,80 -2 -3,16 -32,55 -2 -3,16 -18,77 -2 -5,80 -42,92 37 30,71 175,66 37 30,71 255,50
18
= ∑ ( a ⋅ L ) S ⋅ Rp ⋅ H k ⋅ (tU − t S ) ⋅ ZU = 44, 54 ⋅ 0, 7⋅ 0, 68 ⋅ 38⋅ 1⇒
POTREBNA KOLIČINA TOPLOTE Qh=Qt+Qv
o n p u k U Z
1+%
W
AU=5,2·1,6·2+(5,2+1,6)·2·2,6+2·2,6·2,2 +2·(2,6+2,2)·2,6 AU = 88,40 [m2]
k D
=
Q0 AU ⋅ ( Ti − Te )
1489,30
k D
=
QT
= 1727,60
88,40 ⋅ 38
24
10
1,16 QV
=
805,64 Q H
∑ ( a ⋅ L ) = 0, 8⋅ 4, 92 + 7 ⋅ 5, 80 = 44, 54 [ m] ; QT
a1=0,8;
a2=7;
= 0,44
q=66,84 [Whm-3]
7
∑=1489,30
QV
16 DODACI
AP
Hk=0,68;
= Q0 ⋅ (1 + Z D + Z S ) = Q0 ⋅ Z = 1727, 60 [ W ]
AV
=
2533,20
= 1, 63 ⇒ R P = 0, 7 ;
ZU=1
16
1 a k a n z O
2
3
a n a r t S a t a j i v s
4
5
6
PRORAČUN POTREBNE KOLIČINE TOPLOTE 1 7 8 9 10 11 12 13 15 4
PRORAČUN POVRŠINE
a n i j l b e D a d i z
, a n i ž u D a n i r i š
a n i s i V
š r v o P a n i
m
m2
-
-
cm
m
P ZS1 ZS2 SP SV UZ1 UV1 UZ2 T
Z S Z Z -
30 25 20 20 20 10
4,20 4,20 3,80 2,0 2,30 4,20 0,90 3,80 4,20
3,80 16,0 2,70 11,30 2,70 10,30 1,35 2,70 1,0 2,30 2,70 11,3 2,05 1,85 2,70 10,3 3,80 16,0
PROR. GUBITAKA TOPLOTE k a t i b d O
j o r b
n u č a r a Z
k
t Δ
k a t i b u G 0 Q
t Δ * k
D
Z = a Z + U Z
. v s . r t S S Z
r a t e j V V Z
W/ 0 C W/m2 W % % m2K 102/20 Gostinska soba Vu= 4,20·3,80·2,70= 43,0 [m3] -
m2
m2
1 1 1 1 1 1 1 1 1
5,0 1,85 -
16,0 6,30 10,30 2,70 2,30 9,50 1,85 10,3 16,0
1,28 1,52 1,52 1,70 3,0 1,58 2,90 1,58 0,83
0 40 40 40 40 2 2 0 39
0 60,80 60,80 68,0 120,0 3,16 5,80 0 32,37
%
0 383,04 626,24 183,60 276,0 30,0 10,73 0 517,92
∑=2027,53 QV
16
= ∑ ( a ⋅ L ) S ⋅ Rp ⋅ H k ⋅ (tU − t S ) ⋅ ZU = 50 ⋅ 0, 7⋅ 0, 68 ⋅ 40 ⋅ 1 ⇒
17
18
DODACI
POTREBNA KOLIČINA TOPLOTE Qh=Qt+Qv
o n p u k U Z
1+%
W
AU=4,2·3,8·2+(4,2+3,8)·2·2,4 AU= 54,36 [m2] k D
QT
1 3
19
5
=
2027,53 54,36 ⋅ 40
= 2372,20
a1=0,8; QT
a2=7;
QV
Hk=0,68;
= Q0 ⋅ (1 + Z D + Z S ) = Q0 ⋅ Z = 2372, 20 [ W ]
17
AP AV
q=77,30 [Whm-3]
1,17 =
952 3324,20
Q H
∑ ( a ⋅ L ) = 0, 8⋅ 4, 92 + 7 ⋅ 5, 54 = 50 [ m] ;
= 0,93
=
= 1, 50 ⇒ R P = 0, 7 ;
ZU=1
5
PRORAČUN POTREBNE KOLIČINE TOPLOTE 1 7 8 9 10 11 12 13 15 4
1
2
3
4
6
a k a n z O
a n a r t S a t a j i v s
a n i j l b e D a d i z
, a n i ž u D a n i r i š
a n i s i V
š r v o P a n i
m
m2
PRORAČUN POVRŠINE
-
-
cm
m
P ZS1 ZS2 SP SV UZ1 UV1 UZ2 T
Z S Z Z -
30 25 20 20 20 10
4,20 4,20 3,80 2,0 2,30 4,20 0,90 3,80 4,20
PROR. GUBITAKA TOPLOTE n u č a r a Z
k a t i b d O
j o r b
k
t Δ
3,80 16,0 2,70 11,30 2,70 10,30 1,35 2,70 1,0 2,30 2,70 11,3 2,05 1,85 2,70 10,3 3,80 16,0
m2
m2
1 1 1 1 1 1 1 1 1
5,0 1,85 -
16,0 6,30 10,30 2,70 2,30 9,50 1,85 10,3 16,0
1,28 1,52 1,52 1,70 3,0 1,58 2,90 1,58 0,83
0 40 40 40 40 2 2 0 39
0 60,80 60,80 68,0 120,0 3,16 5,80 0 32,37
Z = a Z + U Z
. v s . r t S S Z
r a t e j V V Z
18
= ∑ ( a ⋅ L ) S ⋅ Rp ⋅ H k ⋅ (tU − t S ) ⋅ ZU = 50 ⋅ 0, 7⋅ 0, 68 ⋅ 40 ⋅ 1 ⇒
POTREBNA KOLIČINA TOPLOTE Qh=Qt+Qv
o n p u k U Z
%
1+%
0 383,04 626,24 183,60 276,0 30,0 10,73 0 517,92
∑=2027,53 QV
D
W/ 0 C W/m2 W % % m2K 102/20 Gostinska soba Vu= 4,20·3,80·2,70= 43,0 [m3] -
17
DODACI
k a t i b u G 0 Q
t Δ * k
16
W
AU=4,2·3,8·2+(4,2+3,8)·2·2,4 AU= 54,36 [m2] k D
19
5
2027,53 54,36 ⋅ 40
= 2372,20
QT
1 3
=
= 0,93
q=77,30 [Whm-3]
1,17 952 Q H 3324,20
QV
=
=
∑ ( a ⋅ L ) = 0, 8⋅ 4, 92 + 7 ⋅ 5, 54 = 50 [ m] ;
a1=0,8; QT
a2=7;
AP
Hk=0,68;
= Q0 ⋅ (1 + Z D + Z S ) = Q0 ⋅ Z = 2372, 20 [ W ]
AV
= 1, 50 ⇒ R P = 0, 7 ;
ZU=1
17
1
2
3
4
5
6
a k a n z O
a n a r t S a t a j i v s
a n i j l b e D a d i z
, a n i ž u D a n i r i š
a n i s i V
š r v o P a n i
m
m2
PRORAČUN POTREBNE KOLIČINE TOPLOTE 1 7 8 9 10 11 12 13 15 4
PRORAČUN POVRŠINE
-
-
cm
m
P ZS1 ZS2 SP SV UZ1 UZ2 UZ3 UV T
Z J Z Z -
30 25 25 20 20 20 10
4,20 4,20 3,80 2,0 2,30 1,10 3,10 3,80 0,90 4,20
3,80 16,0 2,70 11,30 2,70 10,30 1,35 2,70 1,0 2,30 2,70 2,97 2,70 8,37 2,70 10,30 2,05 1,85 3,80 16,0
j o r b
PROR. GUBITAKA TOPLOTE k a t i b d O
n u č a r a Z
k
t Δ
t Δ * k
D
Z = a Z + U Z
r a t e j V V Z
W/ 0 C W/m2 W % % m2K 103/20 Spavaća soba Vu= 4,20·3,80·2,70= 43,0 [m3] -
m2
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
16,0 1,28 5,0 6,30 1,52 10,3 1,52 2,70 1,70 2,30 3,0 1,85 1,12 1,58 8,37 1,58 10,30 1,58 1,85 2,90 16,0 0,83
m2
. v s . r t S S Z
%
0 0 0 40 60,80 383,04 40 60,80 626,24 40 68,0 183,60 40 120,0 276,0 2 3,16 3,54 0 0 0 0 0 0 2 5,80 10,73 39 32,37 517,92
= ∑ ( a ⋅ L ) S ⋅ Rp ⋅ H k ⋅ (tU − t S ) ⋅ ZU = 50 ⋅ 0, 7⋅ 0, 68 ⋅ 40 ⋅ 1⇒
17
18
DODACI
k a t i b u G 0 Q
∑=2001,10 QV
16
POTREBNA KOLIČINA TOPLOTE Qh=Qt+Qv
o n p u k U Z
1+%
W
AU=4,2·3,8·2+(4,2+3,8)·2·2,4 AU= 54,36 [m2] 2001,1
k D
=
QT
= 2141,20
54,36 ⋅ 40
q=72 [Whm-3]
1 3
19
-5
1,07 QV
=
Q H
∑ ( a ⋅ L ) = 0, 8⋅ 4, 92 + 7 ⋅ 5, 54 = 50 [ m] ;
a1=0,8;
a2=7; 18
= 0,92
Hk=0,68;
AP AV
952 3093,20
=
= 1, 50 ⇒ R P = 0, 7 ;
ZU=1
1
2
3
4
5
a k a n z O
a n a r t S a t a j i v s
a n i j l b e D a d i z
, a n i ž u D a n i r i š
a n i s i V
š r v o P a n i
m
m2
PRORAČUN POTREBNE KOLIČINE TOPLOTE 1 7 8 9 10 11 12 13 15 4
6
PRORAČUN POVRŠINE
-
-
cm
m
P ZS1 ZS2 SP SV UZ1 UZ2 UZ3 UV T
Z J Z Z -
30 25 25 20 20 20 10
4,20 4,20 3,80 2,0 2,30 1,10 3,10 3,80 0,90 4,20
j o r b
PROR. GUBITAKA TOPLOTE k a t i b d O
n u č a r a Z
t Δ
k
D
Z = a Z + U Z
3,80 16,0 2,70 11,30 2,70 10,30 1,35 2,70 1,0 2,30 2,70 2,97 2,70 8,37 2,70 10,30 2,05 1,85 3,80 16,0
m2
m2
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
16,0 1,28 5,0 6,30 1,52 10,3 1,52 2,70 1,70 2,30 3,0 1,85 1,12 1,58 8,37 1,58 10,30 1,58 1,85 2,90 16,0 0,83
. v s . r t S S Z
%
0 0 0 40 60,80 383,04 40 60,80 626,24 40 68,0 183,60 40 120,0 276,0 2 3,16 3,54 0 0 0 0 0 0 2 5,80 10,73 39 32,37 517,92
18 POTREBNA KOLIČINA TOPLOTE Qh=Qt+Qv
o n p u k U Z
1+%
W
AU=4,2·3,8·2+(4,2+3,8)·2·2,4 AU= 54,36 [m2] 2001,1
k D
=
QT
= 2141,20
54,36 ⋅ 40
1 3
= ∑ ( a ⋅ L ) S ⋅ Rp ⋅ H k ⋅ (tU − t S ) ⋅ ZU = 50 ⋅ 0, 7⋅ 0, 68 ⋅ 40 ⋅ 1⇒
19
-5
1,07 QV
=
Q H
∑ ( a ⋅ L ) = 0, 8⋅ 4, 92 + 7 ⋅ 5, 54 = 50 [ m] ;
a1=0,8;
a2=7;
= 0,92
q=72 [Whm-3]
∑=2001,10 QV
r a t e j V V Z
W/ 0 C W/m2 W % % m2K 103/20 Spavaća soba Vu= 4,20·3,80·2,70= 43,0 [m3] -
17
DODACI
k a t i b u G 0 Q
t Δ * k
16
AP
Hk=0,68;
AV
952 3093,20
=
= 1, 50 ⇒ R P = 0, 7 ;
ZU=1
18
QT
1
2
3
4
5
6
a k a n z O
a n a r t S a t a j i v s
a n i j l b e D a d i z
, a n i ž u D a n i r i š
a n i s i V
š r v o P a n i
m
m2
-
cm
m
P ZS1 ZS2 SP UZ1 UZ2 UZ3 UV T
J I I -
30 25 25 20 20 20 10
4,10 4,10 3,10 1,40 2,50 1,60 3,10 0,90 4,10
3,10 12,71 2,70 11,07 2,70 8,37 1,30 1,82 2,70 6,75 2,70 4,32 2,70 8,37 2,05 1,85 3,10 12,71
j o r b
PROR. GUBITAKA TOPLOTE k a t i b d O
n u č a r a Z
k
t Δ
t Δ * k
k a t i b u G 0 Q
m2
1 1 1 1 1 1 1 1 1
12,71 1,28 0 11,07 1,52 40 1,82 6,55 1,52 40 1,82 1,70 40 6,75 1,58 0 1,85 2,74 1,58 2 8,37 1,58 0 1,85 2,90 2 12,71 0,83 39
16
Z = a Z + U Z
r a t e j V V Z
m2
. v s . r t S S Z
%
0 0 60,80 673,0 60,80 398,24 68,0 123,76 0 0 5,26 8,32 0 0 5,80 10,73 32,37 517,92
= ∑ ( a ⋅ L ) S ⋅ Rp ⋅ H k ⋅ (tU − t S ) ⋅ ZU = 42, 50 ⋅ 0, 9 ⋅ 0, 68⋅ 40⋅ 1⇒
17
18
DODACI D
W/ 0 C W/m2 W % % m2K 104/20 Radna soba Vu= 4,10·3,10·2,70= 34,32 [m3] -
∑=1731,97 QV
PRORAČUN POTREBNE KOLIČINE TOPLOTE 1 7 8 9 10 11 12 13 15 4
PRORAČUN POVRŠINE
-
= Q0 ⋅ (1 + Z D + Z S ) = Q0 ⋅ Z = 2141, 20 [ W ]
POTREBNA KOLIČINA TOPLOTE Qh=Qt+Qv
o n p u k U Z
1+%
W
AU=4,21·3,1·2+(4,1+3,1)·2·2,4 AU= 47,27 [m2] 1731,97
k D
=
QT
= 1853, 20
47,27 ⋅ 40
q=84,30 [Whm-3]
1 3
19
-5
1,07 QV
1040,4 0 Q H 2893,60
=
=
19
= 0,916
QT
1
2
3
4
5
6
a k a n z O
a n a r t S a t a j i v s
a n i j l b e D a d i z
, a n i ž u D a n i r i š
a n i s i V
š r v o P a n i
m
m2
-
cm
m
P ZS1 ZS2 SP UZ1 UZ2 UZ3 UV T
J I I -
30 25 25 20 20 20 10
4,10 4,10 3,10 1,40 2,50 1,60 3,10 0,90 4,10
3,10 12,71 2,70 11,07 2,70 8,37 1,30 1,82 2,70 6,75 2,70 4,32 2,70 8,37 2,05 1,85 3,10 12,71
PRORAČUN POTREBNE KOLIČINE TOPLOTE 1 7 8 9 10 11 12 13 15 4
PRORAČUN POVRŠINE
-
= Q0 ⋅ (1 + Z D + Z S ) = Q0 ⋅ Z = 2141, 20 [ W ]
PROR. GUBITAKA TOPLOTE k a t i b d O
j o r b
n u č a r a Z
k
t Δ
t Δ * k
16
m2
1 1 1 1 1 1 1 1 1
12,71 1,28 0 11,07 1,52 40 1,82 6,55 1,52 40 1,82 1,70 40 6,75 1,58 0 1,85 2,74 1,58 2 8,37 1,58 0 1,85 2,90 2 12,71 0,83 39
. v s . r t S S Z
r a t e j V V Z
D
Z = a Z + U Z
m2
%
0 0 60,80 673,0 60,80 398,24 68,0 123,76 0 0 5,26 8,32 0 0 5,80 10,73 32,37 517,92
POTREBNA KOLIČINA TOPLOTE Qh=Qt+Qv
o n p u k U Z
1+%
W
AU=4,21·3,1·2+(4,1+3,1)·2·2,4 AU= 47,27 [m2] 1731,97
k D
=
QT
= 1853, 20
47,27 ⋅ 40
= 0,916
q=84,30 [Whm-3]
1 3
∑=1731,97
19
-5
1,07 QV
= ∑ ( a ⋅ L ) S ⋅ Rp ⋅ H k ⋅ (tU − t S ) ⋅ ZU = 42, 50 ⋅ 0, 9 ⋅ 0, 68⋅ 40⋅ 1⇒
QV
18
DODACI
k a t i b u G 0 Q
W/ 0 C W/m2 W % % m2K 104/20 Radna soba Vu= 4,10·3,10·2,70= 34,32 [m3] -
17
1040,4 0 Q H 2893,60
=
=
19
∑ ( a ⋅ L ) = 0, 8⋅ 4, 92 + 7 ⋅ 5, 54 = 42, 50 [ m] ; QT
1
2
3
4
5
6
a k a n z O
a n a r t S a t a j i v s
a n i j l b e D a d i z
, a n i ž u D a n i r i š
a n i s i V
š r v o P a n i
-
cm
m
m
m2
P ZS JP UZ1 UZ2 UV UZ3 T
I I -
30 25 20 20 20 10
2,60 2,60 1,25 2,20 2,60 0,90 2,20 2,60
2,20 2,70 0,95 2,70 2,70 2,05 2,70 2,20
5,72 7,02 1,20 5,94 5,72 1,85 5,94 5,72
a2=7;
= Q0 ⋅ (1 + Z D + Z S ) = Q0 ⋅ Z = 1853, 20 [ W ]
AV
j o r b
k a t i b d O
n u č a r a Z
k
t Δ * k
t Δ
k a t i b u G 0 Q
16
m2
m2
1 1 1 1 1 1 1 1
1,20 1,85 -
5,72 5,82 1,20 5,94 3,87 1,85 5,94 5,72
1,28 -2 1,52 40 1,70 40 1,58 0 1,58 2 2,90 2 1,58 2 0,83 39
D
Z = a Z + U Z
r a t e j V V Z
. v s . r t S S Z
%
-2,56 -14,64 60,80 353,85 68,0 81,60 0 0 3,16 12,30 5,80 10,73 3,16 18,77 32,37 223,10
= ∑ ( a ⋅ L ) S ⋅ Rp ⋅ H k ⋅ (tU − t S ) ⋅ ZU = 41, 70 ⋅ 0, 9 ⋅ 0, 68 ⋅ 40⋅ 1 ⇒ 20
17
ZU=1
18
DODACI
W/ 0 C W/m2 W % % m2K 105/20 Dječija soba Vu= 2,60·2,20·2,70= 15,50 [m3] -
= 0, 984 ⇒ R P = 0, 9;
PROR. GUBITAKA TOPLOTE
∑= 685,71 QV
AP
Hk=0,68;
PRORAČUN POTREBNE KOLIČINE TOPLOTE 1 7 8 9 10 11 12 13 15 4
PRORAČUN POVRŠINE
-
a1=0,8;
POTREBNA KOLIČINA TOPLOTE Qh=Qt+Qv
o n p u k U Z
1+%
W
AU=2,6·2,2·2+(2,6+2,2)·2·2,4 AU= 34,48 [m2] k D
QT
=
685,71 34,48⋅ 40
= 0,50
= 726,85 q=112,75 [Whm-3]
7
27
0
1,06 QV
1020,8 0
=
∑ ( a ⋅ L ) = 0, 8⋅ 4, 92 + 7 ⋅ 5, 54 = 42, 50 [ m] ; QT
1
2
3
4
5
6
a k a n z O
a n a r t S a t a j i v s
a n i j l b e D a d i z
, a n i ž u D a n i r i š
a n i s i V
š r v o P a n i
-
cm
m
m
m2
P ZS JP UZ1 UZ2 UV UZ3 T
I I -
30 25 20 20 20 10
2,60 2,60 1,25 2,20 2,60 0,90 2,20 2,60
2,20 2,70 0,95 2,70 2,70 2,05 2,70 2,20
5,72 7,02 1,20 5,94 5,72 1,85 5,94 5,72
a2=7;
= Q0 ⋅ (1 + Z D + Z S ) = Q0 ⋅ Z = 1853, 20 [ W ]
AV
j o r b
k a t i b d O
n u č a r a Z
k
t Δ * k
t Δ
16
m2
m2
1 1 1 1 1 1 1 1
1,20 1,85 -
5,72 5,82 1,20 5,94 3,87 1,85 5,94 5,72
1,28 -2 1,52 40 1,70 40 1,58 0 1,58 2 2,90 2 1,58 2 0,83 39
17
ZU=1
18
DODACI
k a t i b u G 0 Q
r a t e j V V Z
D
Z = a Z + U Z
W/ 0 C W/m2 W % % m2K 105/20 Dječija soba Vu= 2,60·2,20·2,70= 15,50 [m3] -
= 0, 984 ⇒ R P = 0, 9;
PROR. GUBITAKA TOPLOTE
. v s . r t S S Z
%
-2,56 -14,64 60,80 353,85 68,0 81,60 0 0 3,16 12,30 5,80 10,73 3,16 18,77 32,37 223,10 ∑= 685,71
QV
AP
Hk=0,68;
PRORAČUN POTREBNE KOLIČINE TOPLOTE 1 7 8 9 10 11 12 13 15 4
PRORAČUN POVRŠINE
-
a1=0,8;
POTREBNA KOLIČINA TOPLOTE Qh=Qt+Qv
o n p u k U Z
1+%
W
AU=2,6·2,2·2+(2,6+2,2)·2·2,4 AU= 34,48 [m2] k D
QT
=
685,71 34,48⋅ 40
= 0,50
= 726,85 q=112,75 [Whm-3]
7
27
0
1,06 QV
= ∑ ( a ⋅ L ) S ⋅ Rp ⋅ H k ⋅ (tU − t S ) ⋅ ZU = 41, 70 ⋅ 0, 9 ⋅ 0, 68 ⋅ 40⋅ 1 ⇒
1020,8 0
=
20
Q H
∑ ( a ⋅ L ) = 0, 8⋅ 3, 66 + 7 ⋅ 5, 40 = 41, 70 [ m] ; QT
a1=0,8;
a2=7;
Hk=0,68;
= Q0 ⋅ (1 + Z D + Z S ) = Q0 ⋅ Z = 726,85 [ W ]
21
AP AV
=
1747,66
= 0, 608 ⇒ R P = 0, 9;
ZU=1
Q H
∑ ( a ⋅ L ) = 0, 8⋅ 3, 66 + 7 ⋅ 5, 40 = 41, 70 [ m] ; QT
a1=0,8;
a2=7;
Hk=0,68;
= Q0 ⋅ (1 + Z D + Z S ) = Q0 ⋅ Z = 726,85 [ W ]
AP AV
=
1747,66
= 0, 608 ⇒ R P = 0, 9;
ZU=1
21
2.4. Ukupna količina toplote potrebna za grijanje objekta Oznaka 001/18 002/20 003/20 004/20 005/22 006/15 101/18 102/20 103/20 104/20 105/22
PROSTORIJA naziv Hodnik Gostinska soba Dnevni boravak Kuhin ja Kupatilo Kotlovnica Hodnik Gostinska soba Spavaća soba Radna soba Dječija soba
GUBITAK (W) 2445,25 4124,35 3805,85 3572,90 2140,20 negrijana 2533,20 3324,20 3093,20 2893,60 1747,66 ∑= 29680,41
3. PRORAČUN GRIJNIH TIJELA 3.1. Usvajanje grijnih tijela Na osnovu proračunatih gubitaka za svaku prostoriju biram radijatore fabrike " Termal " Lopare sa podacima:
2.4. Ukupna količina toplote potrebna za grijanje objekta Oznaka 001/18 002/20 003/20 004/20 005/22 006/15 101/18 102/20 103/20 104/20 105/22
PROSTORIJA naziv Hodnik Gostinska soba Dnevni boravak Kuhin ja Kupatilo Kotlovnica Hodnik Gostinska soba Spavaća soba Radna soba Dječija soba
GUBITAK (W) 2445,25 4124,35 3805,85 3572,90 2140,20 negrijana 2533,20 3324,20 3093,20 2893,60 1747,66 ∑= 29680,41
3. PRORAČUN GRIJNIH TIJELA 3.1. Usvajanje grijnih tijela Na osnovu proračunatih gubitaka za svaku prostoriju biram radijatore fabrike " Termal " Lopare sa podacima: -
ulazna temperatura ……. 900C izlazna temperatura …… 700C priključak ……………… 1/2" i 3/4" ispitni pritisak ………… 0,9 Mpa (1,2 Mpa) radni pritisak …………. 0,6 Mpa (0,8 Mpa) lokalni otpor …………. ζ = 2
-
visina parapeta …………….. h = 800 mm
Tabela iz kataloga za izbor članaka radijatora aklimat MS 22
Prikaz člankastog radijatora Tabela iz kataloga za izbor radijatora za kupatilo
23
Prikaz radijatora za kupatilo U slijedećoj tabeli prikazane su količine članaka usvojenih radijatora.
Prostorija 001/18 002/20 003/20 004/20 005/22 101/18 102/20 103/20 104/20 105/22
Gubici (W)
2445,25 4124,35 3805,85 3572,90 2140,20 2533,20 3324,20 3093,20 2893,60 1747,66 ΣQ = 29680,41
GRIJNO TIJELO Top.učin. Tip radijatora članka(w Broj članaka ) MS 1024 266/2660 MS 600 172/4128 MS 600 172/3956 MS 600 172/3612 MS 1024 266/2128 MS 1024 266/2660 MS 600 172/3440 MS 600 172/3096 MS 600 172/2924 MS 600 172/1720 ΣQG = 30324
24
10 24 23 21 8 10 20 18 17 10 Σ 161
3.2. Usvajanje kotla 3.2.1. Proračun kapaciteta kotla QK
= QG ⋅ (1 + a + b)
[ W]
QK – kapacitet kotla (kW) QG – količina toplote koju odaju grijna tijela (W) a - dodatak za toplotne gubitke kotla i vodova (%) b – dodatak za brže zagrijavanje vode i mase postrojenja (%)
a
=
b
=
0,10
0, 20
Q K = 30324 ⋅ (1 + 0,10 + 0, 20) A= -
Q K k
=
39421,20 7000
= 39421, 20
[W ]
= 5, 63 m 2
k – normalno opterećenje kotla (W/m2) – tabela 9.1. Todorović (na osnovu vrste goriva i kotla)
Na osnovu dobijenih podataka odabirem: EKO-CK toplovodni kotao-snage 40 kW, proizvođača
Hrvatska.
Karakteristike kotla EKO – CK:
Toplovodni kotao za centralno grejanje predviđen za loženje sa čvrstim gorivom a uz dodatak gorionika na tečno ili gasovito gorivo, nazivnog toplotnog kapaciteta od 20-110 kW. Odgovarajuće dimenzionisano ložište, vođenje dima u tri prolaza (promaje) i dodatno orebrene površine za izmenu toplote osiguravaju visoki stepen iskorištenja kotla (do 91,0%), što ga čini ''štedljivim''. Ekološki je prihvatljiv, za šta poseduje sertifikate prema zahtevnim ekološkim propisima austrijske pokrajine Štajerske. Velika vrata i ložište kotla omogućuju loženje krupnim čvrstim gorivom i jednostavno čišćenje i održavanje. Kotao se isporučuje zasebno od oplate što znatno olakšava transport i manipulaciju kotlom a montaža oplate je jednostavna, brza i bez šrafova. Kotao je ispitan i sertifikovan po evropskoj normi EN 303-5 i EN 304 na Fakultetu mašinstva i brodogradnje u Zagrebu i proizveden u skladu s normom ISO 9001/2000.
25
Kotao EKO – CK
Tehničke karakteristike sa dimenzijama i dijelovima kotla
26
3.3 Usvajanje kotlovnice Kotlovnica predstavlja posebnu prostoriju u koju se smještaju kotlovi koji služe za centralno grijanje. Kotlovnice se najčešće postavljaju u podrumima zgrada, ovisno o položaju dimnjaka, mogućnošću dovoda goriva itd. Za naš slučaj kotlovnica je zaseban objekat, koji ima prostoriju za smještaj kotla, te manju prostoriju za smejštaj goriva. S obzirom da se radi o kotlu na čvrsto gorivo, potreban je manji prostor za smještaj goriva. Prema literauturi Grejanje i vetrenje M. Radonića na strani 152, dijagram 193, može se na osnovu potrebne količine toplote, ukupne zapremine grijanih prostorija, odrediti površina koju bi kotlovnica trebala imati. Za toplotno opterećenje od nominalnih (za kotao) 20 [kW], te zapreminom grijanih prostorija od ≈300 m dobijamo površinu kotlovnice od približno 6,5 m . Naravno, ovo je samo prostorija za smještaj kotla, dok će se dalje prostorija za smještaj goriva i ukupna površina objekta naknadno uskladiti sa projektantom i investitorom. 3
3
3.4. Određivanje stepena dana Z
∑ ( t gg − t sn )
SD = Z (t U − t gg ) +
n =1
-
Z broj dana grijnog perioda tU – unutrašnja prosječna temperatura grijanog objekta tgg – temperatura koja ograničava početak i kraj grijanja tsn – srednja temperatura svakog pojedinog dana u toku perioda grijanja V1 t1 + V2 t 2 + ... + Vn t n
tU
=
t gg
= 12
V1 + V2 + ... + Vn 0
= 20 0 C
- na osnovu preporuka
C SD = Z ⋅ (19 − 12) +
Z
∑ (12 − t
sn
)
n =1
Z = 201 t sn
tabela 353 − 1.Slobodan Zrnić za područje Tuzle = 4, 7 SD = 2881
3.5. Godišnja potrošnja goriva B=
24⋅ 3,6⋅ e⋅ y ⋅ SD ⋅ Q (t U − t S ) ⋅ Hu ⋅η
[ kg / god]
e=eT·eb - koeficijent ograničenja et –koeficijent temperaturnog ograničenja eb - koeficijent eksploatacionog ograničenja et = 0,9 – tabela 9.III – Todorović (za stambene zgrade)
27
eb = 1,0 - tabela 9.IV – Todorović y – korekturni koeficijent y = 0,60 – za normalno vjetrovite predjele i otvoren položaj SD – stepen dan Q – potrebna količina toplote za grijanje Hu – donja toplotna moć goriva Hu = 16493 (kJ/kg) (izračunato za mrki ugalj ’’Banovići’’ sortiran 30 - 60 mm) η – stepen iskorištenja postrojenja
η = η k ⋅ η C ⋅ η r
ηk - stepen korisnosti kotla ………………… ηk = 0,68 tabela 9.V- Todorović ηr - stepen korisnosti regulacionog sistema … ηr = 0,95 tabela 9.V- Todorović ηC - stepen korisnosti cijevne mreže ………… ηC = 0,98 tabela 9.V- Todorović tU – unutrašnja temperatura objekta …………. tu =20 [0C] tS - spoljna projektna temperatura ……………. tS = -20 [0C]
= 0,63
B=
24 ⋅ 3,6 ⋅0,9 ⋅0,6 ⋅2881 ⋅30324
= 9807, 02 ≈ 10000 [ kg / god ]
(20 + 20) ⋅ 16493 ⋅ 0,63
3.6 Proračun ekspanzione posude Veličina ekspanzionog suda se računa na osnovu ukupne zapremine vode u kotlu, grijnim tijelima i cjevovodu V = 0,045 ⋅ V vode
[l ]
Na osnovu preporuke, ovaj proračun (za radijatorsko grijanje) se može izvršiti prema obrascu: V = 0, 0017 ⋅ Q K [ l ] V = 0, 0017 ⋅ 40 ⋅10 3
Usvaja se expanziona posuda proizvođača
28
= 68 [ l ]
:
3.7. Proračun dimnjaka Presjek dimnjaka se peibližno određuje na osnovu izraza: A=
-
a ⋅ QG
cm 2
h
QK =40 [kW] – kapacitet kotla priključenog na dimnjak h =7 [m] –visina dimnjaka od rešetke ložišta a – 0,034 – za mrki ugalj A=
0,034 ⋅40000 7
Usvaja se dimnjak dimenzija: D: 24 x 22 [cm] A = 528 [cm²] h = 7 [m]
29
= 514, 030 cm 2
4. PRORAČUN CIJEVNE MREŽE 4.1 Prethodni proračun Ovdje će se sada odrediti padovi pritiska u cjevovodu, te odgovarajući otpori koji se javljaju na pojedinim dionicama. Dužinske mjere za pojedine dionice date su tabelarno. Tabelarni prikaz dužina dionica Br.dionice
Dužina (m)
Br.dionice
Dužina (m )
1 2 3 4 5 6 7
1,24 1,51 7,82 6,58 6,12 1,074 0,10
22 23 24 25 26 27 28
0,05 0,08 2,80 2,75 7,78 0,64 0,10
30
8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21
0,05 0,08 2,80 2,75 5,830 0,64 0,10 0,05 0,08 2,80 2,75 6,58 0,64 0,10
29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42
0,05 0,08 1,15 3,40 0,64 0,10 0,05 0,08 3,43 4,06 3,45 4,50 3,41 1,22
Najnepovoljnije grejno tijelo stambenog objekta koje se grije jeste u prizemlju radijator sa oznakom „Hodnik 001 - 2445,25 W“. Njegovo strujno kolo čine dionice 1,2,3,4,5,6,7,8,9,12,19,26,31,42. Visinska razlika između sredine kotla i sredine tog radijatora iznosi h = 0,35 [m]. Zbog toga ćemo u daljem proračunu zanemariti visinsku razliku između radijatora u prizemlju i kotla, tako da ćemo samo uzeti visinsku razliku za radijatore na spratu. A usvajanje cjevovoda za prizemlje vršit ćemo na osnovu toplotnog protoka odnosno masenog protoka.
Vertikala IV: Grejno tijelo sprat 101: - Dionice koje čine strujni krug 101: 1,2,3,4,5,6,10,11,9,12,19,26,31,42 - Raspoloživi napor: H = 122,3 x h = 122,3 x 3,05 = 373,015 [Pa] - Na linijske gubitke otpada: ΔpL = 0,67 x H=0,67 x 373,015 = 249,92 [Pa] -Dužoine dionica L101 = 52,534 [m] - Jedinični pad pritiska: R101 = H/L = 249,92/52,534= 4,75 [Pa/m]
Vertikala III: Grejno tijelo sprat 102: - Dionice koje čine strujni krug 102: 1,2,3,4,13,17,18,16,19,26,31,42 - Raspoloživi napor: H = 122,3 x h = 122,3 x 2,84 = 347,33 [Pa] - Na linijske gubitke otpada: ΔpL = 0,67 x H=0,67 x 347,33 = 232,70 [Pa] - U dionicama 1,2,3,4,19,26,31,42 ukupne dužine ∑L = 33,90 [m] prethodno je već utrošeno 33,90 x 4,75 = 161,025 [Pa] - Za trenje u pomenutim dionicama preostaje 232,70 – 161,025 = 71,70 [Pa] - Dužina dionica L102 = 6,30 [m] - Jedinični pad pritiska: R102 = H/L = 71,70/6,30 = 11,40 [Pa/m]
Vertikala II: Grejno tijelo sprat 103:
31
- Dionice koje čine strujni krug 103: 1,2,3,20,24,25,23,26,31,42 - Raspoloživi napor: H = 122,3 x h = 122,3 x 2,84 = 347,33 [Pa] - Na linijske gubitke otpada: ΔpL = 0,67 x H = 0,67 x 347,33 = 232,70 [Pa] - U dionicama 1,2,3,26,31,42 ukupne dužine ∑L= 20,72 [m] prethodno je već utrošeno 20,72 x 4,75 = 98,42 [Pa] - Za trenje u pomenutim dionicama preostaje 232,70 – 98,42 = 134,30 [Pa] - Dužina dionice 24,25 L103 = 6,30 [m] - Jedinični pad pritiska: R103 = H/L = 134,30/6,30 = 21,30 [Pa/m]
Vertikala I: Grejno tijelo sprat 105: - Dionice koje čine strujni krug 105: 1,32,38,39,37,42 - Raspoloživi napor: H = 122,3 x h = 122,3 x 2,84 = 347,33 [Pa] - Na linijske gubitke otpada: ΔpL = 0,67 x H = 0,67 x 347,33 = 232,70 [Pa] - U dionicama 1 i 42 ukupne dužine ∑L= 2,46 [m] prethodno je već utrošeno 2,46 x 4,75 = 11,70 [Pa] - Za trenje u pomenutim dionicama preostaje 232,70 – 11,70 = 221 [Pa] - Dužina dionice L105 = 14,34 [m] - Jedinični pad pritiska: R105 = H/L = 221/14,34 = 15,40 [Pa/m] Grejno tijelo prizemlje 104: - Dionice koje čine strujni krug 104: 1,32,33,34,35,36,37,42 - Raspoloživi napor: H = 122,3 x h = 122,3 x 2,84 = 347,33 [Pa] - Na linijske gubitke otpada: ΔpL = 0,67 x H = 0,67 x 347,33 = 232,70 [Pa] - U dionicama 1 i 42 ukupne dužine ∑L= 2,46 [m] prethodno je već utrošeno 2,46 x 4,75 = 11,70 [Pa] U dionicama 32 i 37 ukupne dužine ∑L= 6,83 [m] prethodno je već utrošeno 6,83 x 15,40 = 105,20 [Pa] - Ukupno je utrošeno 105,20 + 11,70 = 116,90 [Pa] - Za trenje u pomenutim dionicama preostaje 232,70 – 116,90 = 115,30 [Pa] - Dužina dionica L104 = 0,87 [m] - Jedinični pad pritiska: R104 = H/L = 115,30/ 0,87= 132,53 [Pa/m]
Prizemlje Grejno tijelo prizemlje 001 - Dionice koje čine strujni krug 001: 1,2,3,4,5,6,7,8,9,12,19,26,31,42 - Raspoloživi napor: H = 122,3 x h = 122,3 x 0,35 = 42,80 [Pa] - Na linijske gubitke otpada:
32
ΔpL = 0,67 x H = 0,67 x 42,80 = 28,70 [Pa] - Ukupna dužina strujnog kola: L001= 46,80 [m] - Jedinični pad pritiska: R001 = H/L = 28,70 / 46,80= 0,60 [Pa/m] Grejno tijelo prizemlje 002 - Dionice koje čine strujni krug 002: 1,2,3,4,13,14,15,16,19,26,31,42 - Raspoloživi napor: H = 122,3 x h = 122,3 x 0,14 = 17,12 [Pa] - Na linijske gubitke otpada: ΔpL = 0,67 x H = 0,67 x 17,12 = 11,50 [Pa] - Ukupna dužina strujnog kola: L002= 34,40 [m] - Jedinični pad pritiska: R002 = H/L = 11,50 / 34,40= 0,33 [Pa/m] Grejno tijelo prizemlje 003 - Dionice koje čine strujni krug 003: 1,2,3,20,21,22,23,26,31,42 - Raspoloživi napor: H = 122,3 x h = 122,3 x 0,14 = 17,12 [Pa] - Na linijske gubitke otpada: ΔpL = 0,67 x H = 0,67 x 17,12 = 11,50 [Pa] - Ukupna dužina strujnog kola: L003= 21,23 [m] - Jedinični pad pritiska: R003 = H/L = 11,50 / 21,23= 0,54 [Pa/m] Grejno tijelo prizemlje 004 - Dionice koje čine strujni krug 004: 1,2,27,28,29,30,31,42 - Raspoloživi napor: H = 122,3 x h = 122,3 x 0,14 = 17,12 [Pa] - Na linijske gubitke otpada: ΔpL = 0,67 x H = 0,67 x 17,12 = 11,50 [Pa] - Ukupna dužina strujnog kola: L004= 5,63 [m] - Jedinični pad pritiska: R004 = H/L = 11,50 / 5,63= 2 [Pa/m] Grejno tijelo prizemlje 005 - Dionice koje čine strujni krug 005: 1,2,27,28,29,30,31,42
33
- Raspoloživi napor: H = 122,3 x h = 122,3 x 0,35 = 42,80 [Pa] - Na linijske gubitke otpada: ΔpL = 0,67 x H = 0,67 x 42,80 = 28,70 [Pa] - Ukupna dužina strujnog kola: L005= 10,37 [m] - Jedinični pad pritiska: R005 = H/L = 28,70 / 10,37= 2,76 [Pa/m]
4.2 Naknadni proračun Maseni protok se izračunava po izrazu:
Dionica
Toplotni protok Q(W)
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
30324 23552 19940 12888 5320 5320 2660 2660 5320 2660
&= m
Maseni protok [kg / h ] m
1303,93 1012,74 857,42 554,20 228,76 228,76 114,38 114,38 228,76 114,38
34
Q 20
⋅ 0,86 =
30324 20
kg ⋅ 0,86 =1303, 93 h
dionica
Toplotni protok Q(W)
22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
3956 7052 3096 3096 19940 3612 3612 3612 3612 23552
Maseni protok [ kg / h ] m
170,10 303,23 133,13 133,13 857,42 155,30 155,30 155,30 155,30 1012,74
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21
2660 5320 7568 4128 4128 7568 3440 3440 12888 7052 3956
114,38 228,76 325,42 177,50 177,50 325,42 147,92 147,92 554,20 303,23 170,10
32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42
4644 2924 2924 2924 2924 4644 1720 1720 2128 2128 30324
199,70 125,73 125,73 125,73 125,73 199,70 73,96 73,96 91,50 91,50 1303,93
Vrijednosti lokalnih otpora za dati sistem centralnog grijanja prikazani su u slijedećoj tabeli.
35
Tabelarni prikaz vrijednosti koeficijenata lokalnog gubitka
Vrijednosti koeficijenata mjesnih otpora - ζ
A C I k N l u O I D
o a t o k
l i t n e v i n z a l o r P
o l e j i t o n j i r G
a c i n z a l i b o a z
1 4x0,5 2,50 2 3 0,50 4 5 2x0,5 6 0,50 7 4,0 2,50 8 9 0,50 4,0 2,50 10 0,50 11 0,50 12 2x0,5 13 4,0 2,50 14 15
n u s a z ) m e j n e ž u s a s (
e j n a j a v d o a v č a r T ) r e j i m s n a t o r p u s (
e j n a r i b a s – a v č a r T ) r e j i m s n a t o r p u s (
e j n a j a v d o a v č a r T ) o n o a g u o v a r p (
e j n a j a v d o a v č a r T ) z a l o r p (
e j n a r i b a s – a v č a r T ) o n o a g u o v a r p (
e j n a r i b a s – a v č a r T ) z a l o r p (
e j n a j a v d o o n s r k a n U
e j n a j a v d o o n s r k a n U ) z a l o r p (
e j n a r i b a s o n s r k a n U
e j n a r i b a s o n s r k a n U ) z a l o r p (
4,50 0,30 0,50 1,0 1,80 0,50 8,50 1,50 0,80 8,30 1,40 1,0 1,30 9,50 1,15
0,30 1,0 0,80 2,0 1,50 0,30 0,30 0,30
1,0 0,80
0,30
Σζ
1,0 3,0 1,15
36
16 17 18 19
0,50 0,50 0,50
0,30
2,30 8,0 1,40 0,30
1,50
4,0 2,50
1,0 0,30 0,30
0,60
Vrijednosti koeficijenata mjesnih otpora - ζ
A C I k N l u O I D
20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
o a t o k
l i t n e v i n z a l o r P
o l e j i t o n j i r G
a c i n z a l i b o a z
n u s a z ) m e j n e ž u s a s (
e j n a j a v d o a v č a r T ) r e j i m s n a t o r p u s (
e j n a r i b a s – a v č a r T ) r e j i m s n a t o r p u s (
0,30 0,50 4,0 2,50
0,50 0,50
4,0 2,50
e j n a j a v d o a v č a r T ) z a l o r p (
e j n a r i b a s – a v č a r T ) o n o a g u o v a r p (
e j n a r i b a s – a v č a r T ) z a l o r p (
1,0 6,50
4,0 2,50 0,50 0,50 0,50
e j n a j a v d o a v č a r T ) o n o a g u o v a r p (
0,50 1,50
0,30 0,30 0,30 0,30
0,30 0,60 3,30
0,30
1,15
37
e j n a j a v d o o n s r k a n U
e j n a j a v d o o n s r k a n U ) z a l o r p (
e j n a r i b a s o n s r k a n U
e j n a r i b a s o n s r k a n U ) z a l o r p (
Σζ
1,30 13,0 0,50 2,30 7,60 1,40 0,80 3,30 7,0 0,50 1,45
16 17 18 19
0,50 0,50 0,50
0,30
2,30 8,0 1,40 0,30
1,50
4,0 2,50
1,0 0,30 0,30
0,60
Vrijednosti koeficijenata mjesnih otpora - ζ
A C I k N l u O I D
20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
o a t o k
l i t n e v i n z a l o r P
o l e j i t o n j i r G
a c i n z a l i b o a z
n u s a z ) m e j n e ž u s a s (
e j n a j a v d o a v č a r T ) r e j i m s n a t o r p u s (
e j n a r i b a s – a v č a r T ) r e j i m s n a t o r p u s (
e j n a j a v d o a v č a r T ) o n o a g u o v a r p (
0,30
0,50 0,50 0,50
4,0 2,50
0,50 0,50
4,0 2,50
e j n a j a v d o a v č a r T ) z a l o r p (
e j n a r i b a s – a v č a r T ) z a l o r p (
e j n a j a v d o o n s r k a n U
e j n a j a v d o o n s r k a n U ) z a l o r p (
e j n a r i b a s o n s r k a n U
0,50 1,50
0,30 0,30 0,30 0,30
0,30 0,60 3,30
0,30
1,15
37
31 32 0,50 33 0,50 34 35 0,50 36 37 0,50 38 2x0,5
0,30 0,30 0,30
0,30 2,40 2,80 6,50 0,50 2,30 2,80 8,20
1,60 2,0
4,0 2,50 0,50 0,50 4,0 2,50
0,30 0,30 0,30
1,50 1,50 0,40
Vrijednosti koeficijenata mjesnih otpora - ζ
A C I k N l u O I D
39 40 41 42
2x0,5 3x0,5 3x0,5 4x0,5
o a t o k
l i t n e v i n z a l o r P
o l e j i t o n j i r G
a c i n z a l i b o a z
4,0 2,50 0,30
n u s a z ) m e j n e ž u s a s (
e j n a j a v d o a v č a r T ) r e j i m s n a t o r p u s (
e j n a r i b a s – a v č a r T ) r e j i m s n a t o r p u s (
e j n a j a v d o a v č a r T ) o n o a g u o v a r p (
0,30 0,30 0,30
e j n a j a v d o a v č a r T ) z a l o r p (
e j n a r i b a s – a v č a r T ) o n o a g u o v a r p (
e j n a r i b a s – a v č a r T ) z a l o r p (
0,15 7,0 3,50
38
e j n a j a v d o o n s r k a n U
e j n a j a v d o o n s r k a n U ) z a l o r p (
e j n a r i b a s o n s r k a n U ) z a l o r p (
Σζ
1,30 13,0 0,50 2,30 7,60 1,40 0,80 3,30 7,0 0,50 1,45
1,0 6,50
4,0 2,50 0,50
e j n a r i b a s – a v č a r T ) o n o a g u o v a r p (
e j n a r i b a s o n s r k a n U
e j n a r i b a s o n s r k a n U ) z a l o r p (
Σζ
1,45 15,30 5,60 2,0
31 32 0,50 33 0,50 34 35 0,50 36 37 0,50 38 2x0,5
0,30 0,30 0,30
0,30 2,40 2,80 6,50 0,50 2,30 2,80 8,20
1,60 2,0
4,0 2,50 0,50 0,50 4,0 2,50
0,30 0,30 0,30
1,50 1,50 0,40
Vrijednosti koeficijenata mjesnih otpora - ζ
A C I k N l u O I D
39 40 41 42
l i t n e v i n z a l o r P
o a t o k
2x0,5 3x0,5 3x0,5 4x0,5
o l e j i t o n j i r G
a c i n z a l i b o a z
4,0 2,50 0,30
n u s a z ) m e j n e ž u s a s (
e j n a j a v d o a v č a r T ) r e j i m s n a t o r p u s (
e j n a r i b a s – a v č a r T ) r e j i m s n a t o r p u s (
e j n a j a v d o a v č a r T ) o n o a g u o v a r p (
0,30 0,30 0,30
e j n a j a v d o a v č a r T ) z a l o r p (
e j n a r i b a s – a v č a r T ) o n o a g u o v a r p (
e j n a r i b a s – a v č a r T ) z a l o r p (
e j n a j a v d o o n s r k a n U
e j n a j a v d o o n s r k a n U ) z a l o r p (
e j n a r i b a s o n s r k a n U
e j n a r i b a s o n s r k a n U ) z a l o r p (
Σζ
1,45 15,30 5,60 2,0
0,15 7,0 3,50
38
Iz plana mreže . c i n o i d
a
Q [W]
G [kg/h]
L [m]
d [mm ]
b
c
d
e
NAKNADNI PRORAČUN SA PRETHODNIM PREČNIKOM SA PROMIJENJENIM PREČNIKOM d w R LR Z w R LR Z Σζ [mm Σζ [m/s] [Pa/m] [Pa] [Pa] [m/s] [Pa/m] [Pa] [Pa] ] f g h i j k l m n o p
RAZLIKA LR [Pa]
Z [Pa]
q
r
4,60
0
Vertikala IV, kolo grijnog tijela 101, H = 373,015 [Pa], R = 4,75 [Pa/m] 1 2 3 4 5 6 10
30324 1303,93 1,24 23552 1012,74 1,15 19940 857,42 7,82 12888 554,20 6,58 5320 228,76 6,12 5320 228,76 1,074 2660 114,38 2,80
60 60 50 40 32 32 25
0,12 0,095 0,12 0,12 0,065 0,065 0,060
3,0 2,0 4,0 5,0 2,2 2,2 2,6
3,72 2,30 31,28 32,90 13,46 2,36 7,28
4,50 0,30 0,50 0,30 1,80 0,50 8,30
31,85 3,34 3,56 2,14 4,40 1,0 14,30 39
50
0,15
6,0
6,90
0,30
3,34
32
0,16
10
65,80
1,0
12,70 32,90 10,56
Iz plana mreže . c i n o i d
a
Q [W]
G [kg/h]
L [m]
d [mm ]
b
c
d
e
NAKNADNI PRORAČUN SA PRETHODNIM PREČNIKOM SA PROMIJENJENIM PREČNIKOM d w R LR Z w R LR Z Σζ [mm Σζ [m/s] [Pa/m] [Pa] [Pa] [m/s] [Pa/m] [Pa] [Pa] ] f g h i j k l m n o p
RAZLIKA LR [Pa]
Z [Pa]
q
r
4,60
0
Vertikala IV, kolo grijnog tijela 101, H = 373,015 [Pa], R = 4,75 [Pa/m] 1 2 3 4 5 6 10
30324 1303,93 1,24 23552 1012,74 1,15 19940 857,42 7,82 12888 554,20 6,58 5320 228,76 6,12 5320 228,76 1,074 2660 114,38 2,80
60 60 50 40 32 32 25
0,12 0,095 0,12 0,12 0,065 0,065 0,060
3,0 2,0 4,0 5,0 2,2 2,2 2,6
3,72 2,30 31,28 32,90 13,46 2,36 7,28
4,50 0,30 0,50 0,30 1,80 0,50 8,30
31,85 3,34 3,56 2,14 4,40 1,0 14,30
50
0,15
6,0
6,90
0,30
3,34
32
0,16
10
65,80
1,0
12,70 32,90 10,56
25
0,12
9,0
52,50
1,0
6,86
40
0,20
14
108,92 0,80 15,84 77,80 10,14
39
11 9 12 19 26 31 42
2660 114,38 5320 228,76 5320 228,76 12888 554,2 19940 857,42 23552 1012,74 30324 1303,93
2,75 0,08 5,83 6,58 7,78 1,15 1,22
25 32 32 40 50 60 60
Iz plana mreže . c i n o i d
a
Q [W]
G [kg/h]
L [m]
d [mm ]
b
c
d
e
0,060 2,6 2,90 7,15 1,40 0,065 2,2 1,70 0,176 0,80 0,065 2,2 2,84 12,82 1,20 0,12 5,0 2,14 32,90 0,30 0,12 4,0 31,12 0,80 5,70 0,095 2,0 2,30 0,30 1,34 0,12 3,0 3,66 2,0 13,70 ∑IR + ∑Z= 183,44 + 91,20 = 274,60 ∑IR + ∑Z= 364,56 < 373,015
39,70
155
NAKNADNI PRORAČUN SA PRETHODNIM PREČNIKOM SA PROMIJENJENIM PREČNIKOM d w R LR Z w R LR Z Σζ [mm [m/s] [Pa/m] [Pa] Σζ [m/s] [Pa/m] [Pa] [Pa] [Pa] ] f g h i j k l m n o p
4,0
24,70
RAZLIKA LR [Pa]
Z [Pa]
q
r
Vertikala III, kolo grijnog tijela 102, H = 347,33 [Pa], R = 11,40 [Pa/m] 13 17 18 16
Utrošeno u dionicama: 1,2,3,4,19,26,31,42 7568 325,42 0,64 32 0,095 4,0 3440 147,92 2,80 25 0,075 4,0 3440 147,92 2,75 25 0,075 4,0 7568 325,42 0,08 32 0,095 4,0
161,025 2,56 11,20 11,0 0,32
3,80 8,10 1,30 2,10
16,80 22,80 3,82 9,30
∑IR + ∑Z= 186,10 + 52,72 = 238,82 ∑IR + ∑Z= 345,15 < 347,33
40
20 20 20 20
0,22 0,12 0,12 0,22
55 13 13 55
35,20 1,30 30,60 32,64 13,80 36,40 8,0 55,90 25,20 33,10 35,75 1,40 9,60 24,75 5,80 4,4 2,30 54,15 4 44,85 86,6
97,55
11 9 12 19 26 31 42
2660 114,38 5320 228,76 5320 228,76 12888 554,2 19940 857,42 23552 1012,74 30324 1303,93
2,75 0,08 5,83 6,58 7,78 1,15 1,22
25 32 32 40 50 60 60
Iz plana mreže . c i n o i d
a
Q [W]
G [kg/h]
L [m]
d [mm ]
b
c
d
e
0,060 2,6 2,90 7,15 1,40 0,065 2,2 1,70 0,176 0,80 0,065 2,2 2,84 12,82 1,20 0,12 5,0 2,14 32,90 0,30 0,12 4,0 31,12 0,80 5,70 0,095 2,0 2,30 0,30 1,34 0,12 3,0 3,66 2,0 13,70 ∑IR + ∑Z= 183,44 + 91,20 = 274,60 ∑IR + ∑Z= 364,56 < 373,015
25
0,12
9,0
52,50
1,0
6,86
39,70
4,0
40
0,20
14
108,92 0,80 15,84 77,80 10,14 155
NAKNADNI PRORAČUN SA PRETHODNIM PREČNIKOM SA PROMIJENJENIM PREČNIKOM d w R LR Z w R LR Z Σζ [mm Σζ [m/s] [Pa/m] [Pa] [Pa] [m/s] [Pa/m] [Pa] [Pa] ] f g h i j k l m n o p
24,70
RAZLIKA LR [Pa]
Z [Pa]
q
r
Vertikala III, kolo grijnog tijela 102, H = 347,33 [Pa], R = 11,40 [Pa/m] 13 17 18 16
Utrošeno u dionicama: 1,2,3,4,19,26,31,42 7568 325,42 0,64 32 0,095 4,0 3440 147,92 2,80 25 0,075 4,0 3440 147,92 2,75 25 0,075 4,0 7568 325,42 0,08 32 0,095 4,0
161,025 2,56 11,20 11,0 0,32
3,80 8,10 1,30 2,10
16,80 22,80 3,82 9,30
20 20 20 20
0,22 0,12 0,12 0,22
55 13 13 55
35,20 1,30 30,60 32,64 13,80 36,40 8,0 55,90 25,20 33,10 35,75 1,40 9,60 24,75 5,80 4,4 2,30 54,15 4 44,85
∑IR + ∑Z= 186,10 + 52,72 = 238,82 ∑IR + ∑Z= 345,15 < 347,33
86,6
97,55
40
Iz plana mreže . c i n o i d
a
Q [W]
G [kg/h]
L [m]
d [mm ]
b
c
d
e
NAKNADNI PRORAČUN SA PRETHODNIM PREČNIKOM SA PROMIJENJENIM PREČNIKOM d w R LR Z w R LR Z Σζ [mm Σζ [m/s] [Pa/m] [Pa] [Pa] [m/s] [Pa/m] [Pa] [Pa] ] f g h i j k l m n o p
RAZLIKA LR [Pa]
Z [Pa]
q
r
Vertikala II, kolo grijnog tijela 103, H = 347,33 [Pa], R = 21,30 [Pa/m] 20 24 25 23
Utrošeno u dionicama: 1,2,3,26,31,42 7052 303,23 0,64 25 0,15 14,0 3096 133,13 2,80 20 0,11 11,0 3096 133,13 2,75 20 0,11 11,0 7052 303,23 0,08 25 0,15 14,0
98,42 8,96 30,80 30,25 1,12
2,05 7,60 1,40 2,30
21,60 44,74 8,25 13,60
∑IR + ∑Z= 169,55 + 88,20 = 257,74 ∑IR + ∑Z=344,25< 347,33
41
22
0,28
55
35,20 1,30 49,70 26,24
28,10
22
0,28
55
4,40
74,15
2,30 87,75
3,30
29,54 102,25
Iz plana mreže . c i n o i d
a
Q [W]
G [kg/h]
L [m]
d [mm ]
b
c
d
e
NAKNADNI PRORAČUN SA PRETHODNIM PREČNIKOM SA PROMIJENJENIM PREČNIKOM d w R LR Z w R LR Z Σζ [mm Σζ [m/s] [Pa/m] [Pa] [Pa] [m/s] [Pa/m] [Pa] [Pa] ] f g h i j k l m n o p
RAZLIKA LR [Pa]
Z [Pa]
q
r
Vertikala II, kolo grijnog tijela 103, H = 347,33 [Pa], R = 21,30 [Pa/m] 20 24 25 23
Utrošeno u dionicama: 1,2,3,26,31,42 7052 303,23 0,64 25 0,15 14,0 3096 133,13 2,80 20 0,11 11,0 3096 133,13 2,75 20 0,11 11,0 7052 303,23 0,08 25 0,15 14,0
98,42 8,96 30,80 30,25 1,12
2,05 7,60 1,40 2,30
21,60 44,74 8,25 13,60
22
0,28
55
35,20 1,30 49,70 26,24
28,10
22
0,28
55
4,40
74,15
2,30 87,75
∑IR + ∑Z= 169,55 + 88,20 = 257,74 ∑IR + ∑Z=344,25< 347,33
3,30
29,54 102,25
41
Iz plana mreže . c i n o i d
a
Q [W]
G [kg/h]
L [m]
d [mm ]
b
c
d
e
NAKNADNI PRORAČUN SA PRETHODNIM PREČNIKOM SA PROMIJENJENIM PREČNIKOM d w R LR Z w R LR Z Σζ [mm Σζ [m/s] [Pa/m] [Pa] [Pa] [m/s] [Pa/m] [Pa] [Pa] ] f g h i j k l m n o p
RAZLIKA LR [Pa]
Z [Pa]
q
r
51,0
17,72
Vertikala I, kolo grijnog tijela 105, H = 347,33 [Pa], R = 15,40 [Pa/m] 32 38 39 37
4644 1720 1720 4644
Utrošeno u dionicama: 1,42 199,70 3,40 25 0,10 73,96 4,06 20 0,060 73,96 3,45 20 0,060 199,70 3,43 25 0,10
7,0 3,6 3,6 7,0
11,70 23,80 14,60 12,42 24,01
3,30 8,20 2,10 2,80
16,20 14,10 4,10 13,72
∑IR + ∑Z= 86,53 + 48,12 = 134,65 ∑IR + ∑Z=312,45 < 347,33
42
20
0,17
22
74,80
2,40 33,92
15 20
0,16 0,17
36 22
124,20 1,45 18,46 111,80 14,36 75,46 2,80 39,44 51,45 25,72 214,25 57,80 312,45
Iz plana mreže . c i n o i d
a
Q [W]
G [kg/h]
L [m]
d [mm ]
b
c
d
e
NAKNADNI PRORAČUN SA PRETHODNIM PREČNIKOM SA PROMIJENJENIM PREČNIKOM d w R LR Z w R LR Z Σζ [mm Σζ [m/s] [Pa/m] [Pa] [Pa] [m/s] [Pa/m] [Pa] [Pa] ] f g h i j k l m n o p
RAZLIKA LR [Pa]
Z [Pa]
q
r
51,0
17,72
Vertikala I, kolo grijnog tijela 105, H = 347,33 [Pa], R = 15,40 [Pa/m] 32 38 39 37
Utrošeno u dionicama: 1,42 4644 199,70 3,40 25 0,10 1720 73,96 4,06 20 0,060 1720 73,96 3,45 20 0,060 4644 199,70 3,43 25 0,10
7,0 3,6 3,6 7,0
11,70 23,80 14,60 12,42 24,01
3,30 8,20 2,10 2,80
16,20 14,10 4,10 13,72
20
0,17
22
74,80
15 20
0,16 0,17
36 22
124,20 1,45 18,46 111,80 14,36 75,46 2,80 39,44 51,45 25,72
∑IR + ∑Z= 86,53 + 48,12 = 134,65 ∑IR + ∑Z=312,45 < 347,33
2,40 33,92
214,25 57,80 312,45
42
Iz plana mreže . c i n o i d
a
Q [W]
G [kg/h]
L [m]
d [mm ]
b
c
d
e
NAKNADNI PRORAČUN SA PRETHODNIM PREČNIKOM SA PROMIJENJENIM PREČNIKOM d w R LR Z w R LR Z Σζ [mm [m/s] [Pa/m] [Pa] Σζ [m/s] [Pa/m] [Pa] [Pa] [Pa] ] f g h i j k l m n o p
RAZLIKA LR [Pa]
Z [Pa]
q
r
Vertikala I, kolo grijnog tijela 104, H = 347,33 [Pa], R = 132,53 [Pa/m] 33 34 35 36
Utrošeno u dionicama: 1,32,37,42 2924 125,73 0,64 15 0,27 90 2924 125,73 0,10 15 0,27 90 2924 125,73 0,05 15 0,27 90 2924 125,73 0,08 15 0,27 90
116,90 57,6 9,0 4,50 7,20
2,20 78,10 7,50 268,50 0,50 1,80 2,30 45,01
∑IR + ∑Z= 195,20 + 393,41 = 588,61 ∑IR + ∑Z=345,81 < 347,33
43
18 18
0,18 0,18
33 33
21,12 2,80 43,96 -36,50 -34,14 3,30 6,50 102,05 -5,70 -166,45
-42,20 -200,60
Iz plana mreže . c i n o i d
Q [W]
G [kg/h]
L [m]
d [mm ]
b
c
d
e
a
NAKNADNI PRORAČUN SA PRETHODNIM PREČNIKOM SA PROMIJENJENIM PREČNIKOM d w R LR Z w R LR Z Σζ [mm Σζ [m/s] [Pa/m] [Pa] [Pa] [m/s] [Pa/m] [Pa] [Pa] ] f g h i j k l m n o p
RAZLIKA LR [Pa]
Z [Pa]
q
r
Vertikala I, kolo grijnog tijela 104, H = 347,33 [Pa], R = 132,53 [Pa/m] 33 34 35 36
Utrošeno u dionicama: 1,32,37,42 2924 125,73 0,64 15 0,27 90 2924 125,73 0,10 15 0,27 90 2924 125,73 0,05 15 0,27 90 2924 125,73 0,08 15 0,27 90
116,90 57,6 9,0 4,50 7,20
2,20 78,10 7,50 268,50 0,50 1,80 2,30 45,01
18 18
0,18 0,18
33 33
21,12 2,80 43,96 -36,50 -34,14 3,30 6,50 102,05 -5,70 -166,45
∑IR + ∑Z= 195,20 + 393,41 = 588,61 ∑IR + ∑Z=345,81 < 347,33
-42,20 -200,60
43
. c i n o i d
a
7 8
Iz plana mreže Q G L [W] [kg/h] [m] b
c
d
2660 114,38 0,10 2660 114,38 0,05
d [mm ] e
32 32
NAKNADNI PRORAČUN SA PRETHODNIM PREČNIKOM SA PROMIJENJENIM PREČNIKOM w R LR Z d w R LR Z Σζ Σζ [mm [m/s] [Pa/m] [Pa] [Pa] [m/s] [Pa/m] [Pa] [Pa] ] f g h i j k l m n o p Kolo grijnog tijela 001, H = 42,80 [Pa], R = 0,60 [Pa/m] 0,065 0,065
2,0 2,0
0,20 8,50 17,65 0,10 1,50 3,43
15
0,18
36,0
RAZLIKA LR
Z
[Pa]
[Pa]
q
r
3,60 1,50 23,55 3,50 20,10
∑IR + ∑Z= 0,3 + 21,08 = 21,11 ∑IR + ∑Z= 3,70 + 37,75 =41,45< 42,80
. c i n o i d
Iz plana mreže Q G L [W] [kg/h] [m]
d [mm ]
NAKNADNI PRORAČUN SA PRETHODNIM PREČNIKOM SA PROMIJENJENIM PREČNIKOM w R LR Z d w R LR Z Σζ Σζ [mm [m/s] [Pa/m] [Pa] [Pa] [m/s] [Pa/m] [Pa] [Pa] ]
44
RAZLIKA LR
Z
[Pa]
[Pa]
. c i n o i d
a
7 8
Iz plana mreže Q G L [W] [kg/h] [m] b
c
d
2660 114,38 0,10 2660 114,38 0,05
d [mm ] e
32 32
NAKNADNI PRORAČUN SA PRETHODNIM PREČNIKOM SA PROMIJENJENIM PREČNIKOM w R LR Z d w R LR Z Σζ Σζ [mm [m/s] [Pa/m] [Pa] [Pa] [m/s] [Pa/m] [Pa] [Pa] ] f g h i j k l m n o p Kolo grijnog tijela 001, H = 42,80 [Pa], R = 0,60 [Pa/m] 0,065 0,065
2,0 2,0
0,20 8,50 17,65 0,10 1,50 3,43
15
0,18
36,0
RAZLIKA LR
Z
[Pa]
[Pa]
q
r
3,60 1,50 23,55 3,50 20,10
∑IR + ∑Z= 0,3 + 21,08 = 21,11 ∑IR + ∑Z= 3,70 + 37,75 =41,45< 42,80
. c i n o i d
Iz plana mreže Q G L [W] [kg/h] [m]
d [mm ]
NAKNADNI PRORAČUN SA PRETHODNIM PREČNIKOM SA PROMIJENJENIM PREČNIKOM w R LR Z d w R LR Z Σζ Σζ [mm [m/s] [Pa/m] [Pa] [Pa] [m/s] [Pa/m] [Pa] [Pa] ]
RAZLIKA LR
Z
[Pa]
[Pa]
q
r
44
a
b
c
d
14 4128 177,5 0,10 15 4128 177,5 0,05
e
f g h i j k l m Kolo grijnog tijela 002, H = 17,12 [Pa], R = 0,33 [Pa/m]
32 32
0,065 0,065
2,0 2,0
0,20 9,50 19,80 0,10 1,15 2,74
25 25
0,090 0,090
5,50 5,50
n
o
p
0,55 9,50 37,25 0,35 14,20 0,27 1,15 4,50 0,17 1,76
∑IR + ∑Z= 0,3+22,64 = 22,94 ∑IR + ∑Z= 16,50 < 17,12
. c i n o i d
a
Iz plana mreže Q G L [W] [kg/h] [m] b
c
d
21 3956 170,10 0,10 22 3956 170,10 0,05
d [mm ] e
32 32
0,52 15,96
NAKNADNI PRORAČUN SA PRETHODNIM PREČNIKOM SA PROMIJENJENIM PREČNIKOM w R LR Z d w R LR Z Σζ Σζ [mm [m/s] [Pa/m] [Pa] [Pa] [m/s] [Pa/m] [Pa] [Pa] ] f g h i j k l m n o p Kolo grijnog tijela 003, H = 17,12 [Pa], R = 0,54 [Pa/m] 0,065 0,065
2,0 2,0
0,20 13 27,45 0,10 0,5 1,05
25 25
0,085 0,085
5,0 5,0
Iz plana mreže Q G L [W] [kg/h] [m]
d [mm ]
NAKNADNI PRORAČUN SA PRETHODNIM PREČNIKOM SA PROMIJENJENIM PREČNIKOM Σζ Σζ w R LR Z d w R LR Z [m/s] [Pa/m] [Pa] [Pa] [mm [m/s] [Pa/m] [Pa] [Pa]
45
RAZLIKA LR
Z
[Pa]
[Pa]
q
r
0,50 10,0 35,30 0,30 0,25 1,0 3,43 0,15
∑IR + ∑Z= 0,30 + 28,50 = 28,80 ∑IR + ∑Z= 10,70 < 17,12
. c i n o i d
7,85 2,40
0,45 10,25
RAZLIKA LR [Pa]
Z [Pa]
a
b
c
d
14 4128 177,5 0,10 15 4128 177,5 0,05
e
f g h i j k l m Kolo grijnog tijela 002, H = 17,12 [Pa], R = 0,33 [Pa/m]
32 32
0,065 0,065
2,0 2,0
0,20 9,50 19,80 0,10 1,15 2,74
25 25
0,090 0,090
5,50 5,50
n
o
p
. c i n o i d
a
b
c
d [mm ]
d
e
21 3956 170,10 0,10 22 3956 170,10 0,05
32 32
2,0 2,0
0,20 13 27,45 0,10 0,5 1,05
25 25
0,085 0,085
5,0 5,0
Iz plana mreže Q G L [W] [kg/h] [m]
d [mm ]
RAZLIKA LR
Z
[Pa]
[Pa]
q
r
0,50 10,0 35,30 0,30 0,25 1,0 3,43 0,15
∑IR + ∑Z= 0,30 + 28,50 = 28,80 ∑IR + ∑Z= 10,70 < 17,12
. c i n o i d
0,52 15,96
NAKNADNI PRORAČUN SA PRETHODNIM PREČNIKOM SA PROMIJENJENIM PREČNIKOM w R LR Z d w R LR Z Σζ Σζ [mm [m/s] [Pa/m] [Pa] [Pa] [m/s] [Pa/m] [Pa] [Pa] ] f g h i j k l m n o p Kolo grijnog tijela 003, H = 17,12 [Pa], R = 0,54 [Pa/m] 0,065 0,065
r
0,55 9,50 37,25 0,35 14,20 0,27 1,15 4,50 0,17 1,76
∑IR + ∑Z= 0,3+22,64 = 22,94 ∑IR + ∑Z= 16,50 < 17,12
Iz plana mreže Q G L [W] [kg/h] [m]
q
7,85 2,40
0,45 10,25
NAKNADNI PRORAČUN SA PRETHODNIM PREČNIKOM SA PROMIJENJENIM PREČNIKOM Σζ Σζ w R LR Z d w R LR Z [m/s] [Pa/m] [Pa] [Pa] [mm [m/s] [Pa/m] [Pa] [Pa]
RAZLIKA LR [Pa]
Z [Pa]
45
] f g h i j k l m Kolo grijnog tijela 004, H = 17,12 [Pa], R = 2 [Pa/m]
a
b
c
d
e
27 28 29 30
3612 3612 3612 3612
155,30 155,30 155,30 155,30
0,64 0,10 0,05 0,08
32 32 32 32
. c i n o i d
a
Iz plana mreže Q G L [W] [kg/h] [m] b
c
d
40 2128 91,50 4,50 41 2128 91,50 3,41
0,065 2,0 1,28 3,30 7,30 0,065 2,0 0,20 7,0 14,70 0,065 2,0 0,10 0,50 1,0 0,065 2,0 0,16 1,45 3,30 ∑IR + ∑Z=1,74 + 26,30 = 28,04 ∑IR + ∑Z= 14,44< 17,12
25 25
0,080 0,080
4,50 4,50
n
o
p
q
r
2,88 2,70 8,43 1,60 1,13 0,45 7,0 21,60 0,25 6,90
1,85 8,03
NAKNADNI PRORAČUN RAZLIKA SA PRETHODNIM PREČNIKOM SA PROMIJENJENIM PREČNIKOM w R LR Z d w R LR Z LR Z Σ Σζ [mm [m/s] [Pa/m] [Pa] [Pa] [m/s] [Pa/m] [Pa] ζ [Pa] [Pa] [Pa] ] e f g h i j k l m n o p q r Kolo grijnog tijela 005, H = 42,80 [Pa], R = 2,76 [Pa/m]
d [mm ]
25 25
0,050 0,050
2,0 2,0
9,0 15 18,60 6,82 5,50 6,86
∑IR + ∑Z= 15,82 + 25,46 = 41,30 42,8
46
] f g h i j k l m Kolo grijnog tijela 004, H = 17,12 [Pa], R = 2 [Pa/m]
a
b
c
d
e
27 28 29 30
3612 3612 3612 3612
155,30 155,30 155,30 155,30
0,64 0,10 0,05 0,08
32 32 32 32
. c i n o i d
Iz plana mreže Q G L [W] [kg/h] [m]
a
b
c
d
40 2128 91,50 4,50 41 2128 91,50 3,41
0,065 2,0 1,28 3,30 7,30 0,065 2,0 0,20 7,0 14,70 0,065 2,0 0,10 0,50 1,0 0,065 2,0 0,16 1,45 3,30 ∑IR + ∑Z=1,74 + 26,30 = 28,04 ∑IR + ∑Z= 14,44< 17,12
25 25
0,080 0,080
4,50 4,50
n
o
p
q
r
2,88 2,70 8,43 1,60 1,13 0,45 7,0 21,60 0,25 6,90
1,85 8,03
NAKNADNI PRORAČUN RAZLIKA SA PRETHODNIM PREČNIKOM SA PROMIJENJENIM PREČNIKOM w R LR Z d w R LR Z LR Z Σ Σζ [mm [m/s] [Pa/m] [Pa] [Pa] [m/s] [Pa/m] [Pa] ζ [Pa] [Pa] [Pa] ] e f g h i j k l m n o p q r Kolo grijnog tijela 005, H = 42,80 [Pa], R = 2,76 [Pa/m]
d [mm ]
25 25
0,050 0,050
2,0 2,0
9,0 15 18,60 6,82 5,50 6,86
∑IR + ∑Z= 15,82 + 25,46 = 41,30 42,8
46
5.0 Proračun pumpe - Snaga pumpe: P =
Q ⋅ H ⋅ ρ
[W ]
η
P =
Q ⋅ ∆ p ⋅ ρ
[W ]
η
Q (m3/s) – Protok vode koji se izračunava iz veličina ukupne potrebne količine toplote i temperaturne razlike razvodne i povretne vode H (Pa) – potreban napor pumpe koji je jednak ukupnim gubitcima prilikom strujanja vode kroz cjevovod grijnog sistema
[
ρ kg / m3
] - specifična gustoća tečnosti sa vrijednostima: • 0,4 – 0,6 – kod malih pumpi • 0,6 - 0,75 – kod srednjih pumpi • 0,75 – 0,85 – za pumpe velikog kapaciteta
η - stepen korisnosti pumpe p ∆
[ Pa ] - pad pritiska kroz cjevovod
Sada možemo odrediti snagu pumpe za naš sistem centralnog grijanja kao:
5.0 Proračun pumpe - Snaga pumpe: P =
Q ⋅ H ⋅ ρ
[W ]
η
P =
Q ⋅ ∆ p ⋅ ρ
[W ]
η
Q (m3/s) – Protok vode koji se izračunava iz veličina ukupne potrebne količine toplote i temperaturne razlike razvodne i povretne vode H (Pa) – potreban napor pumpe koji je jednak ukupnim gubitcima prilikom strujanja vode kroz cjevovod grijnog sistema
[
ρ kg / m3
] - specifična gustoća tečnosti sa vrijednostima: • 0,4 – 0,6 – kod malih pumpi • 0,6 - 0,75 – kod srednjih pumpi • 0,75 – 0,85 – za pumpe velikog kapaciteta
η - stepen korisnosti pumpe p ∆
[ Pa ] - pad pritiska kroz cjevovod
Sada možemo odrediti snagu pumpe za naš sistem centralnog grijanja kao: • kg 1303,93 kg 1303,93 0, 3622 = ⇒ = = m h m 3600 S •
•
•
m
0,3622
Q = ( ρ − ρ ) = 977,80 − 965,30 = 0,02897 P
P=
R
0,02897 ⋅1837,15 0,50
m3 S
= 106, 44 [ W ]
Bira se pumpa proizvođača DAB sa slijedećim karakteristikama i to: Područje rada : od 1 do 12 m³/h do visine pumpanja od 8 metara. Raspon temperature tekućine: od -10°C do +110°C. Karakteristike tekućine: čista, bez tvrdog materijala i mineralnih ulja, nije viskozna, kemijski neutralna, blizu karakteristika vode (do 30% glikola). Maksimalni radni tlak:: 10 bara (1000 kPa ). Razina zaštite: IP 44 Izolacijska kategorija: F Vodilica kabela: PG 11 Instalacija: s horizontalnom osovinom motora. Tabela 1. Prikaz osnovnih karakteristika pumpe
47
Napon 50 Hz
Razmak između priključaka [mm]
ProtuPrirub.
A 50/180 XM
1X230 V
180
2'' G
A 50/180 M
1X230 V
180
1 1/2'' G
Model
Brzina 3 2 1 3 2 1
ELEKTRIKAL DATA N [o/min] 2791 2651 2297 2766 2616 2215
P1 MAX [W] 184 189 168 195 194 180
In A 0,92 0,92 0,8 0,95 0,95 0,85
Kondenzator
Min. predtlak
μF
Vc
4
400
t0+90°C m.c.a 1,5
4
400
t0+90°C m.c.a 1,5
Tijelo pumpe je od lijevanog željeza, a kućište motora od lijevanog aluminija Tehnopolimerski rotor i glavna osovina od kaljenog nehrđajućeg čelika postavljena na grafitne četkice podmazivane pumpanom tekućinom.Prirubnički spojevi (navojni serija A) opremljeni navojnim priključcima za manometre. Zaštitni omotač rotora od nehrđajućeg čelika, omotač statora i zatvarajući bok. Keramičko aksijalno ležište, E.P.D. M. „O“ prsteni i mjedeni odzračnik. Dvopolni asinkroni motor s mokrim rotorom napravljen za trobrzinski rad, monofazna verzija, za dvobrzinski rad s trofaznom verzijom. Zaštita od termičkog pregrijavanja je uključena u mono-faznu verziju. U dvostrukoj verziji opremlje ne su automatskim preklopnim ventiom i slijepom prirubnicom.
48
49
6.0 Specifikacija materijala r.br.
Naziv materijala
1
RADIJATORI tip Aklimat
1.1 1.2
2 2.1 2.2 2.3
Aklimat člankasti redijatori od Alumijiatipa MS/600 Aklimat člankasti redijatori od Alumijiatipa MS/1024
Oznaka
Dimenzije
Kom/m
MS/600
641x96x82
MS/1024
1065x96x82
ET 500
h=500-600
16 kom
EN
visoči
4 kom
133 kom 28 kom
NOSAČI ZA RADIJATORE Originalni nosači za MS/600 ugradnja na zid Originalni nosači za MS/1024 ugradnja na zid Zaključne letve za radijatore MS/600 i MS/1024
3
CIJEVI
3.1 3.2 3.3 3.4 3.5 3.6 3.7 3.8 3.9
Bakrena cijev Φ 60x1,5 mm Bakrena cijev Φ50x1,5 mm Bakrena cijev Φ 40x1 mm Bakrena cijev Φ 32x1 mm Bakrena cijev Φ 25x1 mm Bakrena cijev Φ 22x1 mm Bakrena cijev Φ 20x1 mm Bakrena cijev Φ 18x1 mm Bakrena cijev Φ 15x1 mm
4
ARMATURE I OPREMA
4.1 4.2 4.3 4.4
MS-600 MS-1024 DN 60x1,5 DN 50x1,5 DN 40x1 DN 32x1 DN 25x1 DN 22x1 DN 20x1 DN 18x1 DN 15x1
20kom Φ 60x1,5 Φ 50x1,5 Φ 40x1 Φ 32x1 Φ 25x1 Φ 22x1 Φ 20x1 Φ 18x1 Φ 15x1
4m 9m 8m 14 m 21 m 1m 23 m 1m 4m
Koljeno 90˚ Koljeno 90˚ Koljeno 90˚ Koljeno 90˚
Φ 60 Φ 50 Φ 40 Φ 32
4.5
Koljeno 90˚
Φ 25
4.6 4.7 4.8 4.9 4.10 4.11 4.12 4.13 4.14 4.15 4.16 4.17
Koljeno 90˚ Koljeno 90˚ Koljeno 90˚ T – komadi reducirani T – komadi reducirani T – komadi reducirani T – komadi reducirani T – komadi reducirani T – komadi reducirani T – komadi reducirani T – komadi reducirani T – komadi reducirani
Φ 20 Φ 18 Φ 15 60-20-60 60-32-40 40-22-40 25-20-40 60-25-60 60-20-60 25-15-32 20-25-20 20-25-22
8 kom 1 kom 1 kom 5 kom 11 kom 8 kom 2 kom 3 kom 1 kom 1 kom 1 kom 1 kom 1 kom 1 kom 1 kom 1 kom 1 kom
60-20-50 50-25-50 50-22-32 32-20-32 60-25-50 60-20-50 32-32-15 20-25-20 22-25-20 50
4.18 4.19 4.20 4.21 4.22 4.23 4.24 4.25 4.26 4.27
T – komadi reducirani Zaobilaznice Zaobilaznice Zaobilaznice Zaobilaznice Zaobilaznice Prolazni ventil Prolazni ventil Prolazni ventil Prolazni ventil
5
KOTAO
5.1
CENTROMETAL – ECO-CK
6
EKSPANZIONA POSUDA
6.1
Ekspanziona posuda kompanije ELBY
7
PUMPA
7.1
Cirkulaciona pumpa WILO
20-18-20
20-15-15 Φ 32 Φ 25 Φ 22 Φ 20 Φ 15 Φ 32 Φ 25 Φ 20 Φ 18
Centrometal
7.0 Literatura 51
1 kom 2 kom 1 kom 1 kom 1 kom 1 kom 1 kom 5 kom 3 kom 1 kom 1
ELBY 68
¾“
1
DAB
1“
1